şükela:  tümü | bugün
  • aynı anda görme ve işitme kaybına da yol açabilen bir hastalıktır. bu tarz bir sinir kaybının dünyada yaklaşık 52 örneği bulunmaktadır.. kör ve sağır, 52 yaşam.. (bkz: murat kefeli)
  • dünyada sadece 100 kişide bulunan bir tür acı hissetmeme hastalığı.korkunç bir şey.

(bkz: http://www.hurriyet.com.tr/…13.asp?gid=229&sz=28976)
    (bkz: http://www.haberturk.com/…988&cat=110&dt=2008/07/10)
  • herediter anhidrotik duyusal nöropati*. otozomal resesif geçişli bir hastalıktır. hastalar mental retardedir, ağrı ve ısıya duyarsızlık vardır. cerrahpaşa tıp fakültesi'nde öğrenciyken çocuk hastalıkları servisinde bu hastalığın tanısını almış 2 kardeş vardı. ağrı ve ısı duyuları olmadığı için sürekli yaralanan, parmaklarının ucu kemirilmekten yok olmuş, ayaklarını sürekli bir yerlere çarptıkları için kırık ve yara içinde, kötü durumda olan kardeşlerdi.
  • bu hastalar acı hissetmemenin yanında açlık da hissetmiyorlar, yemek yemeleri için birisinin hatırlatması gerekiyor...
  • sadece genetik olmayan, travma, enfeksiyon gibi sebeplerle de tetiklenen sinir hasarları sonucunda oluşabilen hastalık. refleks ve duyu kaybına sebep olan, ilerlemesi durumunda ölümcül ve ciddi hasarlar verebilen, sebep olduğu ağrılar dolayısıyla zor bir hastalıktır.
  • beyne duyularlar ilgili verileri aktaran ve onları kaslara ileten sinir liflerinde oluşan hasar sonucu kişinin bir nevi uyuşma hali. hastada hissizlik (ağrı, ısı, soğuk vs), kaslarda zayıflık, terleme azalması sonucu deride kuruma gibi semptomlar görülür. özellikle atakları ve ağrıları can yakıcı olabilir. başta diyabet olmak üzere, zehirlenmeler, alkolizm, bazı kanserler, bazı enfeksiyon ve hormon hastalıkları nedenleri arasındadır. tedavi şekli nöropatinin nedenine göre değişir. tedavisi zor bir hastalıktır.
  • b12 eksikliği gibi nedenlerin de getirdiği bir hastalıkmış.

şahsım, küçükken geçirdiği bir psikolojik sorun nedeniyle uzun yıllar hayvansal gıda tüketimi konusunda sıkıntı çekmiş, bu problemi de 3-4 sene önce yenip yavaş yavaş kendini toparlamaya başlamıştır.
    ancak illa o zamanlardan bir şey miras kalacak ya, bize de bu hastalık düştü.
    bir gün, ayak tabanlarımda bir karıncalanma hissettim, bunun geçici olabileceğini düşündüm, ancak birkaç gün sürdü bu.
    üstelik göğüs altı bölgesinde bir uyuşma eşlik etti buna 3 gün sonra. o zaman hemen nörolog kapısı çaldım. hatta o gün, bu sorun ellere de sirayet eder gibi oldu.
    doktor bey muayene ve soru faslından sonra bu teşhisi koyarak iki ilaç yazdı: dolorex ve nerox b12. bunun yetersiz beslenmeden olabileceğini de ekledi.
    ilaçları hiç sektirmeden kullandım şimdiye kadar. o bir yana, doktorun öngörüsü ve verdiği ilacın ışığında, b12 desteğini güçlendirmek adına bazı değişiklikler yaptım hayatımda. her gün mutlaka etin bir türevi giriyor mideye, döner, köfte, biftek, balık v.b. ayrıca kahvaltıda yediğim peynir miktarını arttırdım ve iki günde bir yumurta yeme alışkanlığı oturtmaya çalışıyorum.
    tedaviye başlayalı 5 gün oldu, ancak özellikle gövdemdeki ağrı ve uyuşma hissinde ciddi bir azalma var. bu da bana moral ve dayanma gücü aşılıyor.

edit: 1 ay sonucunda bu illetten tamamen kurtuldum. doktorun verdiği b12 haplarını tüketene kadar kullandım, zaten onların bir yan etkisi yoktu bende.

anladığım kadarıyla bu hastalığın ortaya çıkış nedenini saptamak oldukça önemli, erken müdahale etmek de. çünkü daha sonra sinir kaybına neden olabiliyor bu tip zedelenmeler. benzer belirtiler gösteren sinir sıkışması da öyle.
  • yüksek oranda ve hızlı bir şekilde alkol alma sonucu vucutta kendini gösteren kasılmalar ve ağrılarla meydana gelen kramplar bütünüdür ki etkileri bir kaç gün sürebilir.

nöropati- osman müftüoğlu
  • taxol adlı kemoterapik ilacın yan etkilerinden biri...
    2 veya 3 ay etkisi devam edebilir...
  • duyduğuma göre b grubu vitamin fazlalığıda neden oluyormuş özellikle b12... oldukça tuhaf, tartışmaya açık bir durum...