şükela:  tümü | bugün
  • beyin-davranış ilişkilerini inceleyen bir bilim dalıdır.
  • noroloji ile karistirilmamasi gereken psikoloji dali. bir ornekle aciklamak gerekirse, bir trafik kazasinda basina darbe alan bir adam hastaneye kaldirilir ve tedavi altina alinir. hastanede darbe sonucu beyninde olusan fiziksel hasari tesbit eden ve tedavi eden sahis bir norolojisttir. bu hasardan dogan zihinsel sorunlari gozlemleyen ve tedavi eden kisi ise bir noropsikolojisttir.

    bilissel psikoloji ile baglantilari olan bu bransta, beynimizin davranislarimiza ve dusunceleremize nasil hukmettigi arastirilir. noropsikoloji ile ugrasanlar, psikoloji bilimindeki diger bolumlerle ugrasan insanlardan daha cok kazanir, ama o mertebeye ulasmak icin daha cok okumak zorundadir. hatta 2016'ya kadar amerika'da noropsikolojistlerin gelirlerinin %15 gibi ucuk bir orana kadar artacagi tahmin edilmektedir ki, zaten yilda 70 ila 80 bin dolar gibi bir para kazanan bu insanlar, bu artis ile tip okumadan tip okumus kisiler kadar kazanabilecekler.
  • psikiyatri ile psikolojinin bir arada çalışabildiği tek disiplin.
  • kognitif psikoloji ile sinirbilimin kesişim noktasında yer alan disiplinlerarası alan.
  • aleksei leontiev, pyotr anokhin, nikolai bernstein ve roman albertovich luria'nın kendi uzmanlık alanlarını birleştirerek ortak çalışmayla kurdukları sayrılık bilimi.
  • lanet olası 6 kredilik dersim hayır yani nedir bu kadar abartılan nöron . ya hep ya hiç işte daha ne uzatıyoruz . bir kere ateşlendi mi bu velet yerinde durmuyor bütün bir uyarıyı verecek yani bence organizmada bulunan en ibne en yavşak şeydir bu nöronlar. ayrıca psikolojinin yüz yıllardır alt yapısını oluşturup bilgi tabanı oluşturduğu bilişsel-zihinsel süreçleri kabul etmezsek nöropsiklojik çalışmalar hep eksik kalır arkadaş nedir bu psikolojiyi dışlama sevdası