şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sinir sistemi rahatsızlıkları olan hastaların yaşam kalitelerini arttırmak amacıyla uygulanan rehabilitasyon yöntemleri. iyileşme sürecindeki ergoterapi, fizyoterapi, görme terapisi, psikoterapi, konuşma terapisi gibi tüm terapilerin toplamı denebilir. amacı, kişinin olabildiğince bağımsız şekilde hayatını sürdürmesini sağlamak ve ulaşabileceği en üst bağımsızlık seviyesine en kısa sürede ulaşmasına yardımcı olmaktır.

    son yıllarda teknolojinin el attığı alanlardan biri olmuştur. örnek? inme geçiren bir hasta var. ilk aşama tedavileri sona erdikten sonra evine dönüyor. evi hastaneye yakın bir yerde değil ve bu yüzden evine kurulan basit bir vr sistemiyle tedavisine devam ediyor ve bu şekilde yaşam kalitesini, yani fizyolojik ve bilişsel becerilerini, eski haline olabildiğince getirebiliyor.

    (bkz: vr) demişken... örneğin inme hastalarında görülen inmeden etkilenen uzvu daha az kullanma durumu nörorehabilitasyon yardımıyla azaltılabiliyor. nasıl? kurulan vr simülasyonu sayesinde hareket sırasında etkilenen uzuv ekranda normalde olduğundan daha hızlı ve etkili gibi gösteriliyor. bu nedenle de hasta bu uzvu gündelik hayatında daha sık kullanmaya başlıyor ve sonunda daha hızlı bir iyileşme görülüyor. (bkz: nöroplastisite)

    tabii sadece inmede değil serebral palsi, parkinson hastalığı, multipl skleroz, guillain-barré sendromu, demans gibi nörorehabilitasyonun uygulandığı birçok durumda teknoloji kendini benzer şekillerde gösteriyor. hala gelişmekte olan bir alan olduğundan birçok çalışmanın uzun süreli gözlemleri ve daha geniş araştırmaları sürüyor. özellikle inmenin dünyada birinci, ülkemizde de üçüncü en yaygın sakatlık nedeni olduğunu düşünecek olursak, tedavinin hastaneden çıkmayla son bulmadığını bilmek ve hastaneden çıktıktan sonraki sürecin de en az hastanedeki süreç kadar mühim olduğunu bilerek nörorehabilitasyona özen göstermek birçok sakatlığı gidermek ve kişilere bağımsızlıklarını kazandırmak için önemli bir adım.