şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: noro virusu)
  • sindirim sistemi problemi, bulantı, kusma, ishal ateş ve baş ağrısı şikayetlerine yol açan bir enfeksiyon hastalığına neden olan virüs.

bugünlerde yine adını duyurdu ve zannedersem crown princess adlı gemide bundan ötürü bir rahatsızlık yaşanmıştı.

daha çok yolcu gemilerinde ortaya çıkıp hızlıca yayılması görülüyormuş.
    geçen hafta yine abd'de gemisinde 92 yolcu ve 5 mürettebatın hastaneye yatmasına neden olmuş.
  • önce minik yavrumuza, önceki gün itibarıyla bana ve nihayet dün itibarıyla da babamıza vuran piyango. şu kıtaya gelene dek adını dahi duymamıştım ve fakat bu kadar yaygın olmasına rağmen akla gelmeyen hastalıkları geçirmiş beni nasıl bulmadığına da hep şaşırmıştım. "kısmet" bugüne imiş, aile boyu kırıldık.

önce sonu gelmeyen ishal, ardından fışkırma tarzında istifra ile insanı yatağında kıvrandıran, uyutmayan, ömrüm boyunca hiç tecrübe etmediğim şiddette mide ağrısı ile seyreden bir hastalık bu.

genelgeçer hijyen kurallarına uyarak (ellerin sıklıkla yıkanması, çiğ et tüketilmemesi, meyve-sebzelerin iyice yıkanması), hastalık taşıyan kişilerle irtibat kurulmaması gibi önlemlerle hastalıktan nasibinizi almayabilirsiniz. fakat kreş, hastane gibi mikroba açık ortamlarda bulunmak hastalığa davetiye çıkarıyor. acılı bir halde tecrübe etmiş olduk.

herhangi bir tedavisi yok yazık ki. hastalık 12-48 içinde semptomlarını gösteriyor ve bir haftaya dek sürüyor. özellikle bebeklerde ve elbet yetişkinlerde en hayati risk dehidrasyon. bu sebeple katı gıda-anne sütü kabul etmeyen yavrunuza her saat için en az 5-6ml su içirmeniz elzem. bir başka seçenek ise yavruların ve/veya yetişkinlerin elektrolit dengesini sağlayıcı medikal solüsyonlar tüketmesi. aksi takdirde doktor derhal hastaneye yatış ve iv kararı alıyor.

velhasıl düşmanım yok ama allah düşmanımın başına vermesin hastalığı.
  • geriyatri kliniklerinin vazgecilmezi. yaslilarla alip veremedigi nedir bilemiyorum.
  • 48 saat içinde tüm aile fertleri dahil annemi ve kayıvalidemi de yatağa düşüren serum manyağı yapan kusmaktan-ishalden derman bırakmayan şeytan işi.önce 2 yaşındaki kızım gece bir anda durup dururken kusmaya başladı ama öyle böyle değil.6 saat içinde ishal başladı,o akşam hanımı hastaneye götürdüler serum takıldı .sabah ben kusarak güne merhaba dedim.(çare serum) akşam anne ve kayın valide de serumlanmış,kusmalar halsizlik eklem ağrıları vs...minik kızım hariç herkes 36 saat içinde toparladı ancak bünye minik olunca zor oluyor belli ki,6 günde kendine geldi kız.allah korusun.bu tür durumlarda hiç vakit kaybetmeyin direkt hastane ve serum.başka kaçarı yok.39 yaşında sağlıklı bir adamım 5 ünite serum yerim 3 saatte.ona rağmen ayağa kalkmam ve normal yaşama geçmem 36 saat aldı.
  • (bkz: norwalk) adını amerika'da ohio eyaletinin norwalk kentindeki bir okulda görülen,bakteriyel olmayan bir gastroenterit olgusundan almaktadır. bu virusler ince bağırsakların mukozal epiteli içerisinde ürerler. semptomlar bulantı,kusma ve diyaredir.
  • şu an hayatımı kaydırmakta olan şey. yedirmez içirmez. çeşme gibi kusturur. halsizlik yapar. probiyotik iyi geliyormuş.

edit: 28 saatte iyileşti bende. 2 kilo kaybettirdi.
  • norovirüsler gastroenteritin (mide mikropları) en yaygın nedenleri olan virüs grubuna aittirler. norovirüsler “küçük, yuvarlak yapılı virüsler” (srsv) veya “norwalk-benzeri virüsler” olarak da bilinirler. norovirüslere “kış kusma hastalığı” da denir çünkü insanlar bu virüse genellikle kışın yakalanır. ancak yılın herhangi bir zamanında da görülebilirler.

norovirüs enfekte kişiye veya virüsle kontamine olmuş yüzey veya nesnelere temas edildiğinde ya da kontamine olmuş yiyecekler ve su tüketildiğinde bulaşabilir.
    pek çok farklı norovirüs türü vardır ve enfeksiyonun birkaç defa meydana gelmesi de mümkündür. bunun nedeni hastalandıktan sonra virüse karşı bağışıklığın sadece 14 hafta devam etmesidir. ancak düzenli olarak norovirüs aşısı olmak daha sonraki enfeksiyonlara karşı koruma sağlayabilir.

norovirüs belirtileri ilk enfeksiyonun ardından 24 ila 48 saat içinde görülmekle birlikte, 12 saat gibi kısa bir süre sonra da görülebilir. ilk belirti aniden başlayan bulantı ve ardından gelen şiddetli kusma ve sulu ishaldir. bazı insanlarda hafif ateş, baş ağrısı, mide krampları ve kol ve bacak ağrıları da olabilir.
    nadir norovirüs olgularında nöbetler de görülebilir. belirtiler normalde 12 ila 60 saat sürebilmektedir ancak hastalıktan etkilenenlerin çoğu bir ila iki gün içinde tamamen iyileşir. ancak ishal biraz daha uzun sürebilir.

hastalığı seyrine bırakmak dışında, norovirüs için belli bir tedavi yoktur. bol miktarda su içmek ishal ve kusmalar nedeniyle kaybedilen suyu geri kazandırarak dehidrasyona uğramanızı engeller. bu özellikle dehidrasyona daha çok meyilli olan yaşlılarda ve çocuklarda önemlidir ve dehidrasyon meydana gelmesi halinde bunun hastanede tedavi edilmesi gerekebilir. yetişkinler eczanelerde reçetesiz olarak satılan ishal engelleyici ilaçlardan alabilir. ancak bu ilaçlar çocuklar için uygun değildir.

norovirüs kapmaktan korunmak mümkün olmasa da, hijyene dikkat etmek
    enfeksiyonun yayılmasını sınırlandırabilir. özellikle tuvaletten çıktığınızda ve yemek hazırlamadan önce ellerinizi sık sık ve iyice yıkamanız gerekir. ayrıca çiğ ve yıkanmamış gıdalardan uzak durmanız ve sadece güvendiğiniz kaynaklardan gelen istiridyeleri yemeniz gerekir çünkü bunların da norovirüs taşıdığı bilinmektedir.
    norovirüsünüz varsa, belirtileriniz geçtikten sonra en az 48 saat boyunca
    başkalarıyla doğrudan temas kurmaktan kaçınmanız gerekir. ayrıca belirtileriniz geçtikten sonra en az üç gün boyunca başkalarına yemek yapmamanız gerekir.
  • sakarya karasu'da 4500 kişiyi hastanelik etmiş, nüfusu ne kadar ki ilçenin?

geçen benim bebeyi acile götürdüm. doktor muayene ederken hemşire siz fenalaşıyorsunuz galiba deyip kusmuk torbasını tutuşturdu elime. velhasılı bebeye serum merum derken ben iki defa daha içimi boşatıp iki saat içinde hastalıkla vedalaştım.

ha ne oldu, 48 saat içinde ben hariç ailenin tüm bireylerini, ki beş kişi ediyor, yatağa düşürdü. bayram kelime anlamıyla burnumuzdan geldi.
  • ben bu sene 2 defa yaşadım 3'er gün perişanlık ve sarı serum ardından 3'er gün de dinlenmem gerekti.

en son ataktan 6 ay sonra 3 yaşındaki oğlum yakalandı. sabah gülüp oynarken öğlen durgunlaşıp bir anda ikea'nın ortasına kustu. daha sonra 4 defa daha kusma yaşadık ilaç fayda etmedi. sonra uyuya kaldı. ishal 2 defa yaşadık. yerinde durmayan çocuk 3 gün yattı uyuyacağım diye ağladı.

bana bulaştı sadece halsizlik ve baş ağrısıyla 2 günde atlattım (önceki ataklardan bağışıklık sanırım),
    kayınpeder 2 gün kustu,
    kayınbirader 1 gün kustu,
    hanımlara bulaşmadı daha inş. bulaşmaz.