şükela:  tümü | bugün soru sor
 • danimarka da uretilen bir bira markasi.http://www.noerrebrobryghus.dk/
 • adım başı agir kokulu arap marketleri vardir. genelde kopenhagdaki ortadogulu gocmenler ve biraz da fakir danlar ikamet eder. deneyecek olur mu bilmem ama iki saat raki arayip da bulamadigimiz bi yerdir ayrica.

  ha bi de nöğbuoğ diye okunur, tabi okuyabilirseniz...
 • iki saat aramadan raki bulmak mumkundur. ayrica cuma aksami baslayip pazar sabahi biten partilere ev sahipligi yapan kucuk mekanlara sahiptir.
 • danca yazılışı “nørrebro”. søren aabye kierkegaard isimli 19. yüzyıl başı felsefecisi burada bulunan mezarlıkta. mezarlığın ismi de assistens kirkegård. biliyor musun, “kirkegård” danca’da mezarlık demekmiş. kierkegaard’dan daha çok tanınan ünlü masal yazarı hans christian andersen de bu mezarlıkta. insanlar üzerinde piknik yaptığı için bir mezarlık havasından çıkmış, bir eğlence ve dinlence mekânına dönüşmüş. öyle ki, bir yıldır bu şehirde oturmuş, misafirlerine “sizi çok güzel bi yere götürcem” diyerek bu mezarlığa getirmiş, sanatçısının, felsefecisinin üstünde peynir ekmek yedirmiş birini tanıyorum.

  (sonradan anladık ki bu kızımızın şehri pek bildiği de yokmuş. elinde bir broşür, misafirlerini bir akvaryuma götürmeye kalktı. yürümeye başladık falan. neyse ki sonra broşüre yeninde bakıp 30 km. uzakta bir yere yürümeye çalıştığımızı anladık.)
 • burada muhteşem baklavaların satıldığı bir baklavacı var. adı da "baklavacı". erasmus'ta international dinner diye herkesin kendi ülkesinin mutfağını tanıtacağı organizasyon yapıldı. gittik buradan aldık baklavaları. amaç sözde elin avrupalısına bizim baklavaları tanıtmaktı. önce tatmak amaçlı bir tane aldık. sonra sokarlar avrupalısına diyip yarısını biz yedik. o derece güzeldi. he bizden arta kalanları yiyebilen iki portekizli geldi ve baklavaya olan hayranlıklarını belirttiler. baklavaların çoğunu bizim yememize rağmen amacımıza da ulaşmadık değil.
 • buraya cihangir dersem simdinin kreuzberg'i beni tasa tutar. hayir efendim, burasi kopenhag'in kreuzberg'idir. bu cevrenin en hip sokagi "jaegersborggade" olup, buradaki her dukkana hayal kirikligina ugramayacaginiz garantisiyle dalabilirsiniz. gidin, grod'de porridge yiyin. pazar gunu assistens cemetery'de cimenlere yayilarak bira icin. oraya kadar gitmisken kierkegaard'in mezarini ziyaret edin ve adamcagizin, validesinin mezarinin o gorkemi altinda nasil da ezildigini gorup, uzulun.
 • müslüman, işsiz sapsız genç göçmenlerin, sokaklarında şeriat devriyelerine çıkıp, bar ve gece kulübü sahiplerine sürekli tehditler yağdırıp, şeriat yasalarına uygun olmayan davranışlar sergileyen bar sahipleri ve danimarkalıları tehdit ettikleri, kopenhag'ın kuzeybatısında bulunan, müslümanların yoğun olarak ikamet ettikleri ve boka çevirdikleri bir başka avrupa gettosu.

  https://www.rt.com/…-danish-minister-muslim-youths/
 • cool ve hipster barlarıyla nam salmış biraz kırık dökük, haftasonları pek renkli kopenhag semti. birbirinden tatlı ve iletişime açık insanlarla kolayca tanışılan mekanlara sahip -özünde tatlı- yer.