şükela:  tümü | bugün
 • nrk yapımı, iskandinavya'daki netflix'te yayınlanmaya başlayan ve vikinglerle dalga geçen, bir miktar kahbe bizans havasında eğlenceli dizi. dizi norveç yapımı olmasına karşın oyuncular ağır iskandinav aksanıyla ingilizce konuşuyorlar. takip etmesi kolay ve altyazıya gerek yok yani.

  tavsiye edilir.
 • vikingler'den cok history channel'da yayinlanan vikings dizisi ve gunumuzde, politik dogruculuktan kirilan iskandinav toplumlari ile dalga gecen dizidir. 30 dakikalik insani uzunlugu ile citir cerez gibi izlenen dizi.
 • lilyhammer'dan tanıdığımız trond fausa başta olmak üzere lilyhammer ekibininden tanıdık yüzleri görmemle ısınmamın bir olduğu dizi olmuştur.

  bu iskandinavların mizah anlayışına, kendileriyle, tarihleriyle dalga geçebilmelerine bayılıyorum.
 • (bkz: assicle)
 • bir oturuşta ilk sezonunu bitirdiğim, iskandinav'ların kendi tarihleriyle dalga geçmesini içeren dizi. özellikle daha önce (bkz: vikings) izlemiş olanların, diziye daha çabuk ısınacağına ve vikings'de gördüğü sahnelerin komedileştirilmiş haline çok güleceklerine eminim. kullandıkları aksanı da ilk kez duydum ve oldukça hoşmuş. ayrıca 2. sezon çıkalı yaklaşık 5 ay olmasına rağmen, (bkz: netflix)'e gelmemesi de oldukça can sıkıcı.
 • netflix'de geçenlerde görüp başladığım norveç yapımı dizi. dilin ingilizce olması iyi olmuş. kendi tarihleriyle de dalga geçiyorlar pek çok sahnede ama daha çok vikingler ve iskandinav mitolojisi hakkındaki efsaneleri tiye alıyorlar. işte acayip ritüelleri olsun, herkesin sürekli savaşa hazır olması muhabbeti olsun, bazı anlaşmazlıkları belirlemek için karar verme mercii olarak başvurulan gelenekleri olsun, vikinglerin popüler kültürde boynuzlu miğferle resmedilmesi olsun... bunlar ve daha nicesiyle ilgili mizah içeriyor dizi.

  vikings dizisine de pek çok gönderme var kaçınılmaz olarak. karakterlerin aşırı güzel/yakışıklı olmaması harika bir cevap olmuş mesela.