• amerika'nin dogu yakasinin en fakir, egitim seviyesi en dusuk eyaleti. otobanlari bile yamuk yumuktur. nufusunun cogunlugunu kamyonetlerinin arkasinda tufeklerini asan, agizlarinda tutun cignemekten dis kalmamis, john deere sapkalarinin yesili kirden siyaha donmus, gereginden fazla sarisin, ufolular tarafindan zirt pirt kacirilan urkunc elemanlar olusturur. depo bir onceki eyalette (bkz: south carolina) (bkz: virginia) (bkz: west virginia) agzina kadar doldurulmali ve turku soylene soylene durmaksizin gecilmelidir.
  • ayrica halk arasinda "north carolina'da bakire kime derler: abilerinden hizli kosana" gibisinden sakalara konu olan eyalet.
  • yeni cikardiklari lgbt karsiti kanun sebebi ile ekonomik ambargo yiyen eyalet.

en son olarak paypal bu eyalette acmayi planladigi ve 400 kisiye is imkani saglayacak olan yatirimini iptal karari aldi.

boyle boyle burunlari surte surte medeni olmayi ogrenecekler.
  • su an icin amerika`da yasanabilecek nezih ve hayat kalitesi yuksek eyaletlerden biridir.

dogasi cok guzeldir, hemen hemen dort mevsim yasanir, kislari cok soguk gecmez. iklimi bizim karadeniz taraflarina benzer. hava acikken bir anda bulutlanir, saganak yagmur yagar ve on dakika sonra kurur. sonbaharlari harikadir her yer rengarenk olur. kislari isi belki bir veya iki gun bazen ise hic kar yagisi olmadan gecer. yazin sahillerinde guzel vakit gecirilebilir. ayrica meshur (bkz: virginia beach) e ise uc bucuk saat de varabilirsiniz. diger belli basli yerlere ulasim sureleri ise,washington 4 saat, new york 8.5 saat, orlando 9 saat, atlanta 6 saat.

is imkanlari acisindan bakacak olursaniz, bir cok buyuk teknoloji firmalarini barindiran ve uc buyuk universite (bkz: duke university), (bkz: north carolina state university) ve (bkz: university of north carolina) tarafindan kurulan (bkz: research triangle park) bulunur. kuzeyin silikon vadisi denir. rtp bolgesinde ve north carolina da bulunan buyuk teknoloji firmalarindan bazilari;

(bkz: ibm)
    (bkz: red hat)
    (bkz: sas institute)
    (bkz: lenovo)
    (bkz: citrix)
    (bkz: infosys)
    (bkz: epic games)
    (bkz: cisco)

uydu ofisi olarak ise:
    (bkz: microsoft)
    (bkz: oracle)
    (bkz: nvdia)
    (bkz: google)

ve bunun gibi daha bir cok firmanin bilgilerine rtp directory map web sitesinden ulasabilirsiniz.

teknoloji ile direk alakasi olmayan fakat bu alanda cok elaman alan diger buyuk sirketler:
    (bkz: bank of america)
    (bkz: fidelity)
    (bkz: lowe's)
    (bkz: duke energy)
    (bkz: bb&t)
    (bkz: iqvia)
    (bkz: metlife)
    (bkz: credit suisse)
    (bkz: allstate)
    (bkz: deloitte)
    (bkz: carolina health care system)
    (bkz: volvo)

diger sektorlerden fortune 500 sirketleri
    (bkz: basf)
    (bkz: nucor)
    (bkz: vf corporation)
    (bkz: laboratory corp. of america)
    (bkz: sonic automotive)
    (bkz: hanesbrands)
    (bkz: sealed air)

bunlarin disindaki belli basli sektorler ise bankacilik, finans, tekstil ve kimyadir.

issizlik cok dusuktur. son verilere gore is imkanlari bakimindan amerika`da 9. eyalet secilmistir. link cok goc almaktadir son yillarda. ev almak istediginizde bulamayabiliyorsunuz. eger eli yuzu duzgun bir ev ise su an icin en fazla bir hafta ilanda duruyor.

cok ic bolgelere ve tenha kisimlarina gidilmez ise (bkz: redneck) ler ile karsilasma olasiliginiz dusuktur. insanlar genelde egitimli ve saygililardir. vergi olaylarinda ise tax-friendly olarak gecer, yani ne cok cok dusuk, ne de yuksektir vergiler.

(bkz: raleigh) tarafi icin konusacak olursak, oturabileceginiz cok nezih semtler mevcuttur. (bkz: cary), (bkz: apex) gibi. (bkz: morrisville) de guzel ve merkezi bir semt olmasina karsin, hintli nufusu cok yuksektir. son yillarda buyuk goc almaktadir.

bu entry aklima yeni seyler geldikce guncellenecektir.

edit:

apple ve google north carolina'da ofis aciyorlar. ilk planda apple 1 milyar dolarlik yatirim ile 3000 kisilik, google ise 1000 kisilik bir istihdam saglayacak. ayrica fujifilm 3 milyar dolarlik yatirim yapmaya karar verdi.

https://www.nbcnews.com/…0-employee-campus-n1265401
    https://9to5google.com/…oud-durham-engineering-hub/

https://www.genengnews.com/…ty-in-holly-springs-nc/
  • tipik sevimli amerikan eyaleti. etraf genellikle hep yeşildir, hatta felaket yeşildir. bir süre sonra yeşillikten sıkılmaya başlar, apartman filan görmek istersiniz; ilkokulda yazdığınız "betonlar yeşili yok ediyor, komşulukları öldürüyor, ağaçlar dostumuzdur, kitaplar da öyle" kompozisyonlarına küfretmeye başlarsınız. hakikaten burası insanı yeşillikten sıkacak kadar yeşil. ya da ben manyağım, bilmiyorum. (evet evet ben manyağım, isviçre'de de istanbul trafiğini özlemiştim. neyse.)

bu cici eyaletin eğitim seviyesi de önceki entarilerde bahsedildiği gibi yüksektir. nitekim unc chapel hill, wake forest, ve en önemlisi duke gibi üniversiteler burada bulunur. bir de nüfusu biraz yaşlı gibi geliyor bana burasının.

evinizin dibindeki ormandan gelen taze orman havasıyla mangalda steak yapmak istiyorsanız bu eyalet tam size göre. müsaadenizle ben de şehre gidiyorum, emekli olunca dönebilirim.
  • michael jordan'ı bize kazandırmış bir ilim irfan yuvası (bkz: üniversite) bulunduran eyalet. cordın her maçta illa ki nort kerılayna şortunu içine giyermiş, ben söyleyenlerin yalancısıyım.
  • bir darbe de bruce springsteen'den. ama bu darbenin iki cok onemli noktasi var.

1. bruce springsteen bu tip muhafazakar eyaletlerde cok sevilen bir sanatci.
    2. aciklamadaki su cumle: "some things are more important than a rock show and this fight against prejudice and bigotry — which is happening as ı write — is one of them". hayati rock muzik olan, hayatini bu isten kazanan bir adamin durumu boyle bir cumle ile elestirmesi cok cok onemli.

helal olsun.

https://m.facebook.com/…carolina/10153539447566824/
  • tabii ki herkesin kriterleri farklidir fakat north carolina bana kalirsa her turlu insanin yasamaktan keyif alabilecegi bir yerdir. yasam cok ucuzdur fakat maaslar cok da dusuk degildir. iklimi gayet iyidir, istanbul'dan daha sicak ve daha az nemlidir, kislar ilik ve yagisli gecer.

insani ise genel abd guney insani standartlarina "sevimlilik" "yardimseverlik" gibi konulardan tam uyum gosterir. isin daha da guzeli, deep south denen mega hristiyan yerlerden de degildir, icerisinde her turlu insan bulunmaktadir.

"alisveris secenekleri" filan diyecegim de sozkonusu abd olunca north dakotada bile yasasaniz alisveris secenekleriniz her zaman hayvan gibi oldugundan, nc'nin seceneklerinin bir ozelligi yok.
  • batisinda tennesse, guneyinde guney karolayna, kuzeyinde virginia olan eyalet. ilk ucagi yapan wrights kardesler burda yasamislardir. ucaklarini, bu eyaletin kiyisinda olan bir sehir, kitty hawk'da, ucurmuslardir, kum tepelerinin ustunde.kiyidaki sehirlerinde cesit cesit deniz feneri vardir.abd'nin 3 iyi universitesinin olusturdugu research triangle park'ta burdadir. bu universiteler north carolina state university, university of north carolina, ve duke university'dir. baskenti raleigh ve asiri derecede sikici bir yerdir. halki tipik amerikan halkidir, yani tek eglenceleri abuk sabuk festivallere gitmek, ve disarda manyaklar gibi yiyip obesiti olmak.
  • ekonomik ambargo devam ediyor. beter olsunlar.

http://www.thenewcivilrightsmovement.com/…_carolina
hesabın var mı? giriş yap