şükela:  tümü | bugün
 • - müzik yapımcısı dick james
  - söz yazarları john lennon ve paul mccartney
  - menajer brian epstein
  ekibiyle 1963’te kuruldu. amaç sadece daha fazla para kazanmaktı.
  the beatles’ın bütün bir grup olmadığı zamanlarında neler yapıldığının bir örneği.
  epstein’e gözü kapalı güvenen bu iki beatles üyesi %20-20 ortaktı bu şirkete. epstein’de ise %10 hisse vardı. geriye kalan %50, james ve ortağı charles silver arasında paylandı. bir süre sonra northern songs tarafından toplanan paralar lenmac enterprises adlı ikinci bir şirkete yönlendirildi. burada lennon ve mccartney %40-40, nems adlı müzik mağazası şirketi %20 hisseye sahipti. bu şirket sadece uk üzerinden para kazanmıştır.

  - 1965’te northern songs’un vergi yükünü hafifletmek için şirket hisseleri halka açıldı. bundan sonra hisseler, lennon ve mccartney %15-15, nems %7,5, james ve silver %37,5, starr ve harrison ise %1,6, geri kalan da çeşitli kurumlara ait olmak üzere paylandı.

  - 1965’te harrison üç yıllığına şirkete bağlanırken, lennon ve mccartney 1973’e kadar şirkete bağlıydı.

  - eylül 1964’te harrison kendi şirketini, mornyork ltd.’yi kurdu. aralık ayında ismini harrisongs ltd. olarak değiştirdi. 1968’de northern songs’a bağlılığı bitince bu şirketten kendi bestelerini yayınladı.

  - “herkesin şirketi var benim neyim eksik?” diyen ringo starr, kendi şarkılarını yayınlamak için startling music adlı bir şirket kurdu.

  lennon ve mccartney’in şarkılarını abd’de yayınlayan maclen music de northern songs idaresine girdi. böylelikle zamanla iki şirketi de dick james music adlı şirket idare etmeye başladı. 1967’de epstein ölünce lennon ve mccartney yeni anlaşmalar yapmak istediler. 1969’da dick james ve ortağı şirketteki hisselerini atv’ye sattılar. sonra lennon ve mccartney northern songs’ta tekrardan söz sahibi olmak istediler. ama artık büyük patron başkaydı. lew grade denen para babası northern songs’u kontrolü altına almıştı. daha sonra tanıdık bir şirket olan apple corps, satın alma girişimlerinde bulunduysa da atv taviz vermedi. sonraları michael jackson’ın kapısı çalındı. ve kral, “beatles’ın şarkılarını alacağım.” diyerek adeta masaya vurup atv music’i satın almıştır. daha sonra jackson, şirketi sony corporation adı altında birleştirip, birleşmeden sonra şirketi 1995’te feshetti. şirket şu an sony corporation’ın bir parçası.