şükela:  tümü | bugün
 • shiro games'den henüz erken erişimde bir strateji oyunu.
  viking dünyasında geçen, bazılarının clash royale ve warcraft 2'nin çocuğu, bazılarının age of empires ve settlers'ın ikinci kuşak kuzeni gibi akrabasal bağlarla formülize ettiği, çok tatlı bir oyun.

  özellikle iskandinavya'ya doğru türkiye'den siktir olup gitmek isteyen ya da vikings izleyip katteeeegaaaaat diye bağıran strateji severler için biçilmiş kaftan.

  çıktığı gün steam satış listesinde 4. olduğu söyleniyor, şu an için %10 indirimli fiyatı 27.90 tl. fiyat performans olarak gayet iyi bir oyun.

  http://store.steampowered.com/app/466560/
 • settlers'in settlers olduğu oyunları andıran bir yapısı, mekaniği var. erken erişim olduğu için içeriği bomboş olan oyun. fakat ona rağmen kendini oynattırıyor. (yapabildiğiniz tek şey skirmish) umarım yapımcıları zaten parayı bulduk diyerek oyunu bitirmek konusunda boşvermişlik sendromu göstermezler. heyecanla takip edilesi oyun.

  edit: sürekli güncelleme geliyor ama henüz doyurucu bir şey görmedim ben ufak tefek bug fix, eklemeler falan. editlenecektir adam akıllı bir şey gelirse.
 • 7 mart 2017 tarihi itibariyle erken erişimde olan, bağımsız yapımcı strateji simülasyon tüğründe bir oyundur.

  bana göre birçok oyunun bazı öğelerinin birleşimi gibidir. zaten oyunu oynamışsanız bunu siz de fark etmişsinizdir.

  oyunun içeriğinden bahsedecek olursak;

  vikinglerin farklı klanlar ve klanların kendilerine göre farklı özellikleriyle rakip klanlara üstünlük mücadelesi kurmaya çalıştığı bir oyun. örneğin kurt klanı seçerseniz (fenrir) savaşçılarınız oyuna başlarken bonus özelliklerle geliyor. başka bir klanı seçerseniz ekstra gıda ve altınla başlıyorsunuz.

  stratejinizi iyi kurmanız ve hareketlerinizi önceden düşünmeniz gerekiyor çünkü kampımızı kurduğumuz harita tarafımızca keşfedilerek büyüyor ve bu esnada rakip de boş durmuyor. keşfettiğimiz her karenin belli bir limiti var ve akılcı düşünerek limitlere göre bina seçimi yapmalıyız. askeri kamptan çıkarttığımız savaşçılarımız da gıda tüketiyor ve gıda/ savaşçı dengesini tutturmalıyız. hatta oyundaki her seçimimiz bir yandan bonus verirken bir yandan bir şeylerden feragat etmemiz anlamına geldiği için kararlarımızı doğru ve zamanında vermemiz gerkeiyor aksi halde düşmana erek kalmadan zaten kendi kendimizi zora sokabileceğimiz durumlar oluşuyor.

  grafikler bana göre çok tatlış. animasyonlar da keza öyle. müzikler de çok hoş. şahsen strateji oyunlarında bunlara pek takılmam ama bu oyunda hoşuma gitti.

  erken erişimde olması sebebiyle oyunda şu an sadece skirmish modu var fakat yapımcısının da açıklaması multiplayer ve campaign modunun geleceği yönünde. oyunda da bu kısımlar var fakat coming soon ibaresiyle yer alıyor. aktif değiller.

  vikingler, klanlar, strateji, sorumluluk gibi öğeleri bir oyunda bir arada görmek istiyorsanız mutlka denemelisiniz derim.

  daha detaylı türkçe tanıtımını ve türkçe oynanışı izlemek isterseniz: https://www.youtube.com/watch?v=mzful76zf1k
 • northgard çok tatlı grafiklere ve oldukça da bağlayıcı mekaniklere sahip, gelecek vaad eden bir strateji oyunu.

  northgard hala yapım aşamasında olmakla birlikte en büyük eksikliği sadece bir hikaye modu ile oynanaması. bunun haricinde oyun size vermek istediği oynanışı gayet sağlamakta.

  kuzeyde-northgard'da- bir viking klanı olarak diğer klanlara karşı üstünlük sağlamaya çalışıyorsunuz. her klanın kendine göre çeşitli avantajları mevcut. bu anlamda klasik bir ''gerçek zamanlı strateji,, olmakla birlikte farklı bir arka plan ve konsept dahilinde düşünüldüğünde gayet çekici.

  oyunun en orjinal (belki tek orjinal) yanı her şeyden bir şey alıp, bu herbir şeyi birbiri ile optimum seviyede uyumlu sunabiliyor olması. bu zamanada kadar bildiğiniz ve oynadığınız tüm kült strateji oyunlarından bir parça barındırıyor hissi var bu oyunda.

  özetle "aşure" gibi oyun. sıcak tüketiniz. afiyet olsun.