şükela:  tümü | bugün
 • 2021 seçimlerinde solun yükselişine dair bir analiz; http://politikaakademisi.org/…sosyalizm-geliyor-mu/
 • avrupa'nın data center hub'ı olma yolundaki ulke. kurmanin en karlı oldugu ulkelerden biri. soğuk iklim , data center'in ihtiyac duydugu yuksek enerji ihtiyacinin %100 yenilenebilir enerjiden saglanmasi*, tuz ocaklarının pil'e çevrilmesi, yaygın fiber iletim ağı ve hukumet subvansiyonlarindan dolayi mw başına en dusuk maliyetlerden biri burada. güç maliyetinin en düşük olduğu ülke avrupa'da zaten norveç.

  dagıtım acisindan da cok guzel lokasyonda. tepeden avrupa'ya , uk'ye veriyi lap diye iletebiliyorsun.

  tamamen yesil enerjiyle en ust data center kalitesi olan hyperscale sinifinda müşterilere tesisler kuran norvecli green mountain 850 milyon dolar karsiliginda israilli gayrimenkul devi azrieli group bunyesine katildi.

  edit : küresel data center trendi azrieli'nin 3. çeyrek sunumunun 9-16. sayfalarından görülebilir.
 • (bkz: hakan hepcan sen misin?)

  t: bir ülke.
 • elektrik fiyatlarinin can yaktigi ulkedir. bazilari (bkz: clickbait) de olsa elektrik fiyatlari her gun ani akim medyasina haber olmaktadir. pazartesi gunleri aksamustu civari yuksek elektrik harcayan islemler icin farkli oneriler de yapilmakta

  "arabayi sarj etme": benzinden km olarak daha pahaliya gelebilir
  "dus alma" : ogrencilere dus surelerini azaltin , vucudun sadece bir kismini yikayin gibi resmi aciklamalar yapilabiliyor
  "dondurulmus bir gidayi firinda isitma" : sandwich yersiniz.

  belki datacenter ve diger ulkelere subvanse ediyorlardir ama halkinin bir kismi evlerde montla oturuyor, elektrik fiyatlarindan surekli dem vuruyor
 • norveç'te bu günlerde, ulusal yayın yapan devlet radyosunda, gardiyanlar ve mahkumların da katkısıyla düzenli yayınlanan radyo programlarından birinde, mahpusların ruh sağlığı, özellikle de uzun yatmış mahkumları mahkumiyet bitip çıkınca topluma yeniden kazandırırken uygulama gereği gördükleri geçici evde yavaş geçiş döneminin başarısı için tartışılan konular bunlar:
  - mahkumların porno isteği
  - mahkumların seks oyuncağı isteği
  - mahkumun eşi ziyarete geldiğinde seks için oda isteği
  - bu konular için mahkumlar arasında tartışma grupları ve psikolojik yardım
  - vs..
 • yaşanılası ülke
 • toprağının sadece 3% verimli olan ülke. bu açığı, gaz ve petrolü saymazsan balık ticaretinden kapatıyor.
 • omicron varyantinin su anda avrupa'da en fazla yayildigi ulkelerin basinda geliyor. 1 metre kurali, bar ve restaurant'larda masa servisi. evlerde ev disi maksimum 10 ziyaretci kabulu gibi bircok kisitlama geri gelmistir. christmas sirket yemekleri iptal oldu. su an icin sinirlar icin sadece kayit ve hizli test zorunlulugu geldi ama basbakan durum iyilesmezse daha fazla kisitlamanin da gelebilecegini duyurdu.

  bos ve heyecansiz oslo, pek daha geri gitmistir. baskentte toplu ulasim batma noktasinda oldugu icin eger devlet destegi olmazsa haftaici 8'den sonra hizmet vermeme gibi cozum onerileri var.

  daglarda kabini olmayan ve kis sporlarini yapamayanlar ,ozelikle oslolular, market + ev + netflix hayati yasiyor. -10 -15 derece ,oglen 3 gibi kararan hava , bir dunya domestik kisitlama ile introvert'lere goz kirpan sehri/kasabalari olan ulkedir.
 • bu entryde buraya öğrenci ya da çalışan olarak göçmek isteyenler için adım adım nasıl yapılabileceğini ve günlük hayatın nasıl olduğunu açıklamaya çalışacağım.

  öncelikle, herkesin ilk sorusu, soğuk mu?
  kısa cevap: evet.

  güneye gittikçe aşırı soğuklar azalıyor. kışın 1-10 derece arasında genelde. yani öyle aman aman öldüm bittim gibi bir soğuk değil. burada önemli olan yağmur. çok yağmurlu ve rüzgarlı. her gün ama her gün yağmur yağıyor, saattle 10-13 km hızı bulan rüzgar esiyor. güneybatıdaki stavanger şehri için yağmurun aşağıdan yukarı yağdığı tek şehir derler. normal kaban vs. pek işlemiyor yani.
  insanlar genelde dışarı çıkarken (kışın) normal iş pantolonu üstüne su geçirmez dağcı pantolonu giyiyorlar, ofiste değiştiriyorlar. eğer güneş ve yaz insanıysanız iklim sizi zorlayabilir.

  insanları nasıl?

  kısa cevap: sakin, kibar, soğuk.

  insanları kültürlerine çok bağlı. burada herkesin benimsediği janteloven dedikleri bir felsefe var. kimseden daha iyi değilsin ve kimse senden daha iyi değil, herkes eşit inancı. yani böbürlenmek, kendini övmeye çalışmak büyük günah. bu felsefeyle çok övünüyorlar. onun dışında herkes çok kibar ve yardımsever. arkadaş edinmek zor. herkesin bir ya da maksimum iki arkadaşı var onlarla da genelde ilkokulda tanışmışlar. onun dışında çıkarsınız takılırsınız sonra haftalarca mesaj gelmeyebilir. bu durumda “bişey mi yaptım lan?!” demeyin. siz yazın davet edin.
  çok utangaçlar. otobüste yabancıların yanlarına oturmasından, durduk yere bakıp gülümsenmesinden ve hatta durduk yere yüzlerine bakılmasından hoşlanmıyorlar. herkes ingilizce biliyor (en son gördüğüm istatistikte %90 gibi bir oran vardı) fakat ingilizce konuşmaktan hoşlanmıyorlar. eğer norveçli arkadaşım olsun isterseniz norveççe öğrenmelisiniz.
  alkol aldıkları anlar için yukarıda söylediğim her şeyin zıttını düşünün. sarhoşken (ki burada keyif almak için içilmez, gecenin sonunda bayılmak için içerler) dünyanın en sıcak en konuşkan insanı haline gelirler. ertesi gün hatırlamaz konuşmazlar bile. alınmayın.

  pahalı mı?

  kısa cevap: çok pahalı.

  isveç dahil avrupa'da gördüğünüz tüm fiyatları unutun. asgari ücret aylık 25bin kroner civarıdır. araba, ısıtma, her şey elektrikli ve elektrik çok pahalı. tek kişilik bekar biri için stüdyo daire ya da 1+1 fiyatları 8-10bin kronerden başlar. elektrik fiyatı kışın 3-5bin kronerden başlar. özellikle bu aralar büyük bir elektrik krizi içinde norveç. 8bin ödeyen gördüm ben bu ay. (10 kroner 1 euro olarak hesaplayın)
  alkol yine avrupa'nın en pahalısı. dışarıda 8-10 euro bir bira, marketlerde 3.5-5 euro arası. ağır alkole girmiyorum bile, siz anladınız.
  temel hijyen ihtiyaçlarını çok komik ücretlere bulmak mümkün. sabun, hijyenik ped, şampuan vs. 10-15 kroner'e bulabilirsiniz. tuvalet kağıdı (bkz: swh) 8lisini 12 kronere bulmak mümkün.
  erkekler için saç kestirmek 30-40 euro, kadınlar için astronomik fiyatlar. fön çektirmek 50-60 euro civarı.
  dışarıda yemek yemek tek kişi için (alkolsüz) 30-40 eurodan başlar. hayatın pahalılığı hakkında bir fikriniz olmuştur sanıyorum. gelen ingilizler bile çok pahalı diye ağlayıp duruyorlar. (bkz: swh)

  maaşlar nasıl?

  kısa cevap: çok yüksek.

  hayat dışarıdan gelenlere çok pahalıyken norveçlilere gayet yetecek miktarda. asgari ücretle çalışan bir insan yurtdışında tatilini yapar, bir haftalık maaşıyla iphone alabilir, 3 ayda arabasını alabilir vs.
  not: norveçliler çok çalışmayı pek sevmezler ve oldukça yavaşlar. türkiyedeki 1 iş günü burada 3 iş günü eder. haftasonu, bayram ve resmi tatillerde çalışmanız gerekirse saatlik ücretin 2 katını alırsınız.

  sosyal yaşam nasıl?

  kısa cevap: durağan.

  haftasonları ve her boş zamanda doğa sporları ya da içmek dışında yapacak pek bir şey yok. ya partiye gidip içip çıldırırsınız ya da dağa çıkar kabinde (hytte) içersiniz.

  nasıl gelirim?

  kısa cevap: master + iş bulma ya da direkt iş bulma.

  master için soknadsweb denen genel bir sayfa var. o sayfaya girip, başvurmak istediğiniz okulu seçip hangi bölümler var bakabilirsiniz. liste halinde yüklemeniz gereken tüm evraklar var.
  okullar genelde öğrencilerin yıllık yaşam masrafı olarak belirlenen (13bin euro) gibi bir ücreti göstermenizi, daha sonra da yatırmanızı isteyecekler. eğitim tamamen bedava (dönemlik 70 euro civarı temsili bir ücreti var). yatırdığınız 13 bin euronun tamamı okula başladığınızda size geri veriliyor. bir sonraki sene tekrar kendi banka hesabınızda bu ücreti yalnızca gösteriyorsunuz. tekrar göndermek gerekmiyor. part-time iş bulmak çok zor değil. haftada 20 saat çalışarak öğrenci olarak bir ay geçinirsiniz. norveççe biliyorsanız part time iş bulmama ihtimaliniz yok.

  iş bularak gelmek biraz sıkıntılı ama imkansız değil. özellikle sağlık ve yazılım konusunda müthiş bir ihtiyaç var. büyük şirketlerde dil ingilizceyken belli bir oranda norveççe bilmeniz ya da ilk yıl kursa gitmeniz istenebilir. norveççe biliyorsanız şansınız çok daha yüksek. özellikle sağlık sektöründe çok fazla göç alıyor. tus'a çalışana kadar norveççe çalışıp b2 seviyesine çekerseniz gelirsiniz. günde maksimum 5-6 hasta görüyorlardır herhalde. sağlık bedava fakat eğer ölmek üzere değilseniz acilde bile 2-3 saatlik bekleme süreleri var. yoğunluktan değil, tamamen rahatlıktan.

  norveççe öğrenmek için internette yeterli kaynak var. dil ingilizceye epey benziyor. tek sıkıntı diyalektler. belli bölgelerde birbirlerini bile anlamıyorlar (bkz: swh).

  not: bu entry zamanla kendini güncelleyecektir.
 • basit banka hesabi acmanin ortalama 2-3 ay surdugu ulkedir (o da pesinde kosarsaniz). ulke'de (bkz: bankıd) denilen dijital kimligi alana kadar herhangi bir devlet/finansal hizmet almakta cok zorluk cekersiniz. bu da 3-4 ayinizi alir. sistem ve hayat norvec'te doganlara gore dizayn edildigi icicn disardan gelene cok zorluk cektirir. bazi norvecliler bunun ozellikle bu sekilde oldugunu da soyler.

  en buyuk sehri - oslo - bile bir kasaba tadinda gelebilir. etkinlik , sosyal hayat su an da sifira yakinsamaktadir. ulke olarak korona kisitlamalarinin olmadigi eylul sonu - aralik arasinda bile (bkz: lockdown) varmis gibiydi ki su an da kisitlamalarla (bkz: ghost town) durumundadir. cumartesi aksam en unlu caddelerinde 10 kisi gormek sevindirir.

  halki introvert ile anti-sosyal olmak arasinda gezer. kendileri hala (bkz: peasant) kulturunu yasamaktadir. son 30-40 yila kadar koylu veya balikci olduklarindan bircogunun soyismi zaten ciftlik ile baglantidir etimolojik olarak. norveclilerin kendileri bile arkadas yapmakta zorlanir. (bkz: lockdown) gelmesine sevinen baya yuksek bir kesim var. reddit 'de (bkz: norge) subreddit'inde gorulebilir. evden markete, marketten eve hayati arada kabinlere giderek renklendirilir. depresyonda olan cok fazla insan var. heyecansiz, anisiz , duragan hayati benimsemislerdir. norvec'te cogunluk yilda en az 5-6 ay soft hapishane hayati yasiyor ki, norvec hapishaneleri daha eglendirici ve finansal acidan daha uygun.

hesabın var mı? giriş yap