şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: gelemedi)

düşünüyorum, bayrağı geldi aklıma. bir de norveç'li balıkçıların el kremi filan vardı sanırsam.
  • (bkz: fiyort)
  • sözlükte norveç diye bir başlığın mevcut olması.

ayrıca;
    (bkz: norveç/@zwiegesprach)
    (bkz: #64922776)
    (bkz: nordik model)
  • (bkz: somon)

(bkz: medeniyet)

iki defa danimarka, iki defa isveç'e gittim, norveç ve finlandiya'yı da istiyorum. iskandinavya iyidir.
  • (bkz: huzur)
  • (bkz: aurora borealis) görebilmek için oslo'dan 2 saatlik uçak yolculuğu ile tromso'ya ulaştıktan ve 3 gün boyunca geceleri izlemeye çıktıktan sonra hiç bir şey göremeden geri gelmek (masrafına girmiyorum. oldukça pahalı). ama yanlış zamanda gitmişiz bizim saflığımız.
  • (bkz: hjernevask)
  • (bkz: ryanair)
  • avrupa'da hemen her yere gitmis, bir kac ülkede yasamis biri olarak, aklima ilk gelen insanlarinin medeniligidir. isvec, finlandiya da genel olarak iyidir, ama hep bir kendini üstün görme egilimi de hissedilir (isvecliler norveclileri asagilar mesela, ya da finlandiyalilar bir nevi bizlere acir, ama bu da aslinda kendini büyük görmedir).
    oslo'ya gittigim dönemde black metal festivalli vardi ve calacak gruplarin büyük bir kismi da bizimle ayni otelde kaliyordu. haliyle dünyanin her tarafindan gelmis anarsist tipler sabaha kadar bira falan iciyordu otelin etrafinda. gec döndügüm bir gece yerdeki cöplere inanamadim. ertesi sabah her yer tertemizdi tekrar. gece gördügüm cöpler haricinde hic bir rahatsizlik (gürültü, satasma gibi) hissetmedim.
    bir de, dönüste havaalani'na gitmek icin bindigimiz otobüse yerel kiyafetleriyle afrika'li bir grup yanasti (hangi ülkeden olduklarini bilmiyorum). bir seyler soruyorlar, ama norvecce veya ingilizce bilmiyorlarmis. soför adamlari sabirla anlamaya calisti. önce ingilizce iletisim kurmaya calisti, olmayinca almanca'ya gecti (en az 3 dili cok iyi konusan otobüs soförü bu arada). cocuklar biraz almanca biliyormus. soför bileti nereden, nasil, ne kadara alabileceklerini anlatti (otobüsün icinde satilmiyordu bilet), cocuklari bekledi ve ancak ondan sonra hareket etti. atiyorum, o dönem yasadigim almanya'da, o kiyafetlerle gezen, dil bilmeyen birine soför 2 saniye müsamaha göstermez, basar giderdi.
    sonucta ben turist olarak gittim yalnizca, belki hep iyi örneklere denk gelmisimdir. ama benim gözümde norvec dünyanin en medeni insanlarinin yasadigi yer.
    bir de acaip pahali, her yemege en az 50 euro bayilmak icimi ezmisti.