şükela:  tümü | bugün
 • norveç orman kedisi (norsk skogkatt), gerçek bir dogal türdür ve kökeni norveç'tir. adina layik olarak bir orman canlisi gibidir: suyla arasi çok iyidir, nehirlerden ve orman derelerinden balik avlar. çok da zarif bir kedidir. altin rengi çizgili parlak zümrüt gözler, uzun, bol tüyler, tatli ifadeli yüzler, sik kulak ve pati süsleri. bir norveç kedisi'ni gördügünüz her zaman, gözler için bir ziyafettir. ipek-dokulu yumusak tüylerine dokundugunuz her an, parmak uçlariniz için bir zevktir.
 • norveç’te tarihi çok eskilere dayanan bir kedi türüdür. viking denizcilerinin türkiye, ispanya, afrika ve rusya gibi uzak ülkelerden kedi getirmeleri sonucu ortaya çıkmışlardır.
  suyla arası iyi olan nadir kedi türlerindendir. nehirlerden ve orman derelerinden balık avlar. uzun, bol ve yumuşak tüyleri vardır. evcimen bir kedidir. insanlarla ve diğer evcil hayvanlarla birlikte olmaktan çok hoşlanır ve çocuklarla arası iyidir. çok sabırlı hayvanlarlar olduğundan kolay kolay stresli olmazlar. oldukça zekidirler ve doğal bir merakları vardır.
 • ekonomik olarak bir değerleri olmadığı için bugune kadar yaşayabilmişlerdir. kürkleri para etseydi beyzbol sopasiyla fok oldurmek gibi sporlara kurban gideceklerdi.
 • bir nevi su kedisi.bu kedinin diğer bir özelliği ise bakışlarının çok fazla anlamlı olması ve insan gibi * bakıyor olması imiş.ingilizce hazırlıkta "writing" adlı derse girende öğretmenimiz, bakın çocuklar simile budur mealinde " her eyes were like a norwegian forest cat " gibi bir cümle kurup, "o ne be?!?!" diyince sözkonusu durumu açıklamıştı..bunu ilk duyduğumda "mübalağa ediyorlar canım, kedi dediğin kedi gibi baksın zaten anlamlı, hem insan gibi baksa ne yazar" diyen bana, mahallenin veterineri hale tarafından aktarılan "ya bizim mahallede norveç orman kedisi geni kol geziyor, bu senin çocuklardan biri (deli gibi tombik, deli gibi tüylü ve deli gibi artis bakışlıydı) de öyle, babası kim acaba?" adlı bilgi ve bizim grunge kazaklı kört kobeyn kılıklı herifi ilk gördüğümde, aramızda geçen bakışma ve kendimi tutamayıp kedime "aa, kızım.. ay ne kadar hoşmuş yeni arkadaşın??akşama bize yemeğe getirsene... * (miyav) ayy size de meraba efenim" şeklindeki sonradan "nooluyo lan bana??!?!" diyerek gidişatını biraz toparladığım hastalıklı tepkim, bu kedilerin bakışlarının güzelliğini ve meselenin abartılmadığını kanıtlamıştır.
 • bu türe mensup en ünlü karakter çizmeli kedidir.
 • ragdoll kedileri ile beraber en iri kedilerdendir. ağırlıklarının 10 kg.a kadar çıkabildiği biliniyor. oldukça sevecen, çok zeki, meraklı, sabırlı kısacası dünya tatlısı kedilerdendir. orta-uzun tabir edilen tüylere sahiptir.

  türün özelliği olarak sağlam bir vücut yapısına, belirgin yelelere, kulaklarından fışkıran tüylere, kocaman bir kuyruğa sahiptir. tüyleri bakıma ihtiyaç duyar ve düzenli olarak fırçalanmalıdır. özellikle mevsim dönümlerinde diğer kedilerden daha fazla tüy dökme eğilimindedir. ev hijyenin korunması ve kediyi rahatlatmak adına özellikle bu dönemlerde tüy bakımları aksatılmamalıdır.

  maceracı ve dayanıklı kedilerdir. doğaya uyumları mükemmeldir. bulunduğu ortam sıcaklığına göre (mevsim, iklim) tüylerinin yoğunluğu ve uzunluğu değişebilir. sabit kalan tüylerinin albenisidir. kedi doğasını belirgin bir şekilde yansıtırlar. soğuk hava koşullarına rağmen dışarıda özgürce gezerler. avcılık, gezgincilik, ağaca tırmanma oyunlarını ustalıkla oynarlar. bahçeli bir evde çok mutlu olurlar. evinin bahçesinde survivor'cılık oynamak, hele bahçenizde balıkları olan bir havuzunuz varsa avcılık oynamak ona büyük haz verir. bahçeli bir eviniz yoksa üzülmeyiniz kediniz buzdolabı kapağı açmacılık ile bir nevi mac gyver’cılık, kapı koluna asılmaca ile tarzancılık, gardırop tepesine tırmanma ile dağcılık, gümüşlükte bibloları düşürmeden gezinmecilik gibi aklınızı başınızdan alan komando marifetleriyle doğasındaki maceracı yapısını olabildiğince ayakta tutar.

  küçük evler onlara göre değildir. yapı olarak iri kediler olduklarından bahsetmiştim. aynı zamanda oldukça enerjiktirler. küçücük bir evde kapalı kalmak ve hareketsizlik onları mutsuz eder. bu kediler içten içe zor yaşam koşullarını özler. monoton bir yaşam kedinizi formdan düşürebilir. kilo alıp, hantallaşmasına yol açabilir.

  diğer kedilerden biraz daha yaramaz oldukları bilinmeli ve ona göre davranılmalıdır. kesinlikle hanım evladı değildirler. tam tersine pek bir yaman kedilerdendir. soba başında mırıldayan bir kedi yerine; özgür ruhlu, doğasını yansıtan, maceracı bir kedi tercih edecek ve bu imkanları sağlayabilecek kedi sahiplerinin tercihi olmalıdır.
 • bir iki sene evvel, beyoğlu sadri alışık sokağında (karakolun sokağı) rast geldiğim, sevecen, dev boyutlu, güzel kedi. o kadar iri bi kediydi ki, patileri köpek patisi boyutundaydı... nasıl sokağa düştü, bilemiyorum, ama kısa bir süre sonra kayboldu ortalıktan. beyoğlu'nun orta yerinde böyle bir kediyi görebilmek için, yolumu sürekli bu sokaktan geçiriyordum. yavruları da piyasaya çıkmadı sonradan, ah ah..
 • maine coon adli verilen kuzey amerikanin dogal evcil turu olan cinsle aralarinda yakin bir iliski, bir akrabalik oldugu siklikla kabul edilir. gorunus, boy pos, mizac olarak birbirlerine epey benzerler. iki tur de kendiliklerinden evrildikleri icin epey dayanikli hayvanlardir. norvec orman kedisinin tuyleri uzun ve bol olmasina ragmen, iran kedisi ve benzeri turler gibi surekli bakim istemez. arada sirada dugumlenmesin diye fircalamak gerekebilir, o kadar -ki bunun da her kedide gerekmedigini soylemek gerek. eger showlara katilmayi planliyor, ya da kedinizin tertemiz ve cok kabarik tuylu olmasini istiyorsaniz uc kademeli bir banyo uygulamaniz gerekecegini soyleyeyim; cok dayanikli ve sik tuylerinin dibindeki yagi almak cok zordur zira. genellikle sudan cok korkan kediler olmadiklari, hatta cogunun alenen suyu sevmesinden dolayi bu yikama islemi de cok sorun cikartmaz.
 • benden iyi futbol oynayan kedimin turu..
  ilerde 10 arkadasi ile norvec bayan liginin tozunu arttiracaklari acikca ortadadir..

  ayrica dehset guzeller.