şükela:  tümü | bugün
  • contractubex'in artık türkiye'ye 120 gramlığını getirmesi ve bunun fiyatının da 110tl civarında olması nedeniyle piyasayı dinçsa ilacın noskar'ına bırakması. ayrıca, bu ilaç sigorta tarafından ödeniyor, 100gramlığı 55tl. piyasada da an itibari ile bulunuyor.

içeriği contractubex ile aynı. bu başlığı sevmeyen ordan da gerekli bilgiyi alabilir.

ilacın içeriği ise 100gr'da:
    10g soğan ekstraktı
    5000iu heparin sodyum
    1g allantoin.

not: fiyatlar bildiğiniz gibi zaman içinde değişebilir.

düzenleme: tahmin edeceğiniz üzere bu kremi ben de kullanıyorum. yaklaşık 1 aydır kızarık, mavimsi yara izinden dolayı.

3 gün kullanım sonrası editi:

günde 4 defa sürüyorum 5 saat arayla. (evet işsizim) morluklar 3-4 gün içinde kayboldu, kırmızılık da azaldı. yani burdan anlayacağımız sadece yara izlerine değil, yaranın daha iz oluşturmadan görüntüsüne de etki ettiği. morlukların kaybolması heparinin antikoagülan etkisi ile pıhtılaşmış kanı dağıtmasından, kızarıklığın azalması da proliferasyonu azaltarak ve antiinflamatuar etkilerinden dolayı akut yangıyı hafifletmesinden olabilir.
    yan etkiler: kolum soğan gibi kokuyor ve sanırım alerjik bir reaksiyona* neden oldu. çünkü kızarıklık ve kaşıntı jelin değdiği her yerde mevcut. birkaç gün daha devam ederse noskarı günde 1'e indirip oluşan alerjiyi de topikal antihistaminik ve gerekirse topikal hidrokortizon ile tedavi etmeyi deneyeceğim.

15 günlük edit: skar dokusunda azalma meydana geldi fakat post inflamatuar hiperpigmentasyon'a etkisi yok. bende dermatite de neden oldu, hatta neden olduğu dermatitin yaranın rengini daha da koyuya götürdüğünü düşünüyorum. eğer kullanırken dermatite neden olursa hemen kesmenizi öneririm.

not: kendinizi benim gibi denek yerine koymayın, dermatoloğa ya da plastik cerraha görünün. yaptıklarım sadece kendimi ilgilendirir, örnek teşkil etmemelidir. topikal hidrokortizonun yan etkileri hakkında sayfalarca yazı yazılabilir. kortikosteroidler iki ucu boklu değneklerdir.