• eminem'in gunah cikardigi sarkisi. relapse albumu amerika'da eminem hayranlari haric pek ilgi cekmedi ya da soyle diyelim beklentilerin altinda kalmisti. keza eminem de bu sarkida "gencler biliyorum relapse biraz sikintiliydi ama bu sefer cocugu koycam benden nefret edenler dassagimi yesin" mesajini vermis ayrica "artik buyudum, kizlarimla ilgilencem bidaa uyusturucu kullananin da gotune koyim temizlendim artik, beni sevenler siz de boyle dusunuyorsaniz benim yanimdaysaniz tutun elimden, beraber yuruduk biz yollarda, beraber islandik yagan yagmurda" tadinda mesajini vermis, nice uyusturucu bagimlilarin, yeniden hayata tutunmak isteyenlerin sesi olmus. ayriyetten eminem bayagi buyumus harbi harbi, giyim tarzini falan da degistirdi bi kac senedir oyle kepce gibi bol esortmanlar ya da saggy pants'ler giymiyo onun yerine cool deri ceketler, normal engineer tarzi kotlar, nasihat sarkilari. hakikaten dedigin gibi ben de "time to put my life back together right now" diyorum biz de sikintili bi surecten geciyoruz aga.
    (bkz: entry'de daldan dala atlamak)
  • özel hayatındaki onca çalkantıya rağmen eserlerinin kalitesini asla düşürmeyen istikrar abidesi eminem'in başka bir nefis eseri.
  • albümün de adı olduğu gibi ''recovery'' yani eminem'in iyileşmesini bir bakıma karanlık günlerinden kurtuluşunu anlatan şarkı.klipte de eminem içinde bulunduğu karanlık odanın duvarını kırarak ışığa çıkıyor.yine klipte karşıdan karşıya geçerken arabanın camındaki yansımasını tanıyamıyor,devamında etrafı aynalarla sarılıyor ve onları kırarak dışarı çıkıyor.finalde ise tamamen özgür olup uçmaya başlıyor.
  • nba 2k14'ün de sayesinde son zamanlarda yüzlerce kez dinlediğim bir eminem şaheseri.
  • bir sarkidan cok daha fazlasi olan bir saheser.
  • eminem'in hiç bıktırmayacak şarkılarından birisidir. (bkz: şaheser)
  • eminimin napsa hit olduğunu gösteren süper şarkı

"i’m not afraid to take a stand"
  • bi an bana "bu herife karşı ön yargım varmış benim" dedirtti bu şarkı, fakat gördüm ki adam değişmiş ve güzel şeyler yapmaya başlamış ya da benim zevkime uygun şeyler yapmış demek daha doğru, ön yargı kırıntısı kalmasın.
  • hakkında bu kadar az entry'nin girilmiş olması bir sözlük utancıdır. 2010'lu yıllarda yapılmış en kaliteli şarkılardan biridir. hazırlık sınıfına giderken bol miktarda dinlemişliğimiz vardır ev arkadaşlarıyla. bu sebeple de ayrıca sevilir.
  • 2010 eylülünde üniversiteye başlayacaktım 1. sınıfa ama yaz tatilinde kara kara düşünüyordum yani korkularım vardı oraya gidip yaşamak konusunda.... işte tam olarak 2010 yazında bu şarkıyı dinleyip baya iyi hissediyordum. yaşamak için "gaza" ihtiyacı olanlara iyi gelir. nitekim uzun bi süre kendimi gazlamak durumundaydım. zaten rap müziğin benim için anlamı isyan ve gazdı. öyle başlamıştım sagoya da, cezaya da...

bu arada 2010 yılındaki bir röportajında bundan on yıl önce ilk çıktığın zaman 2010 yılında bu şekilde rap yapacağını düşünür müydün sorusuna eminem diyor ki, "hiç tahmin etmezdim. yardıma ihtiyacı olan ve yardım edebileceğim insanlara yardım etme fikri aklıma geldi ve neden olmasın diye düşündüm" diyor.

iyi ki de yardım etti.
hesabın var mı? giriş yap