şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: bona)
  • (bkz: sight reading)
  • (bkz: solfej)
  • nota okuyanları kıskandığım için gıcık olduğum eylem.
    "teknoloji gelişti guitar pro'su var midi'si var napiosun onla çizgileri mi sayıyoğssun !!!" diye çemkiririm,nota okuyan insan gördüğüm zaman.
  • müzikle aranızda daha güçlü bir bağ kurmanıza sebep olabilecek olan yetenek.
    insanı portede ölçüler arasında o nota senin bu nota benim koşturuveriyor.
    ayrıca çok cool bir eylem olduğunu da söylemeliyim.
  • 15 yıldır gitar 6 yıldır piyano çalan biri olarak hayatımda en çok üşendiğim olaydır. bir türlü kendimi verip öğren(e)medim.

yoğun gitar çaldığım dönemde sadece sol anahtarı vardı hayatımda, hem öğrenmeye gerek duymadım hem de gitar tablarından ve kulaktan hallediyordum. piyanoyla
    beraber işin içine fa anahtarı da girdiği için iyice caymıştım ama artık bu tembelliği yenmeye karar verdim.

özellikle piyano notalarını okumama yardımcı olacak her türlü kaynağa açığım sevgili sözlük.
  • tam kendimi paco falan zannederken minör neydi majör neydi diye karıştırıp harflere döndüğüm olay... çokta lazım değil o kadar.
  • oyunlar ya da interaktif arayüzler sayesinde öğrenmesi yalnızca birkaç gün süren matematiksel müzik tanımlama eylemi.

şu sitedeki gibi basit olanları üstelik daha faydalı. mobil platformlarda da benzeri uygulamalar mevcut. üstelik farklı anahtarları (sol, fa, do) öğrenmenizi de kolaylaştırıyor.

android platformlar için öğrencilerime en çok tavsiye ettiğimse şu uygulamadır.

yardım ve tavsiye bekleyenler için bir fıstık yeşili kadar uzaktayım.
  • amatörlükten çıkmak ve müziğin içine dalmak gibi bir şeydir.
  • dün akordeon dersinde bir parça var baya hızlı olman gerekli. ama parmakları bir an en üstteki tuşlardan en alt kısıma geçirmen lazım bunu yaparken tüm notaları basmak neredeyse imkansız. dedim hocam nasıl yapacağız bunu olmuyor. o geçişteki notayı piç edeceksin dedi. notayı piç etmek var mı arkadaş böyle bir şey.