şükela:  tümü | bugün
 • ing. kayda değerlik. wikipedia'da bir makalenin var olabilmesinin ilk koşulu. yazılanların teyid edilebilir olması gerekliliğinden dolayı yazılanları teyid edecek bir kaynak yoksa o başlık wikipedia'da yer almayacak kadar önemsiz kabul edilir ve silinir.

  tabi ki bu da tüm wikipedia kuralları gibi istismara açık:

  - istenmeyen başlıklar henüz yeterince kaynakla desteklenmiyorlarsa "notable değil" diye işaretlenip sildirilebilir. birilerinin bu silme talebine itiraz etmesi için başlığı sürekli takip etmeleri ve kısa sürede kaynak buluşturmaları gerekir. bunun uygulanmadığı her başlığı bu şekilde yok etmek mümkün olur.
  - notable görünmesi istenen başlıklar için üç beş tane blog yaratılıp ıvır zıvır içerikle doldurulabilir.

  (bkz: wikifud)
 • androidde olmaması büyük kayıptır. akademik yollarda gezinen birisi için ipad'i vazgeçilmez yapar. vaadettiği basit gibi görünen özellikleri taşıyan bir android uygulamasına -hatta başka bir ipad uygulamasına da- henüz rastlamadım. kişiyi sayfalarca makalenin çıktısını almaktan ve onca yükü taşımaktan kurtarır. bir bilgisayar ve bir ipad'le doktora tezi yazmayı mümkün kılar.
 • appstore'da bugün için ücretsizmiş. ılgilenenler kaçırmasın.
 • iphone da dahil olmak üzere os x veya ios işletim sistemine sahip son nesil bütün cihazlara yükleyebileceğiniz not tutma programı. pdf dosyalarına da not alma özelliği bulunan bu program özellikle ipad için çok kullanışlıdır. apple'ın olmazsa olmazlar listesinde yer alan program özellikle not tutma alanında akla ilk gelen programlardandır.
 • ipad pro ile güzel gibi. yazma deneyimi hoş.

  goodnotes diyorlar alternatif olarak. ama mac uygulaması yok. apple'ın kendi notes uygulaması da gayet iyi kalemle.

  notability sync özellikleri, pdf import etme ve üzerinde yazma vs. gibi özellikleriyle öne çıkıyor. bu sektörde işleri ilerletirlerse çok ekmek yerler, yoksa kalemin gelmesiyle milletin gözünü diktiği kategori belli.
 • son gelen gif ekleme özelliğiyle daha da iyi olan uygulama. ipad pro 10.5'la beraber bildiğin defterden daha verimli hale geldi artık
 • yıllardır severek kullandığım, ilginç bir şekilde pek popülerleşememiş başarılı not uygulaması. icloud senkronizasyonu çok iyi. tek seferlik ödemeyle sınırsız sayıda cihazda kullanılabiliyor.
 • güncel fiyatı 69,90 tl olan not alma uygulaması. insan gerçekten hayret ediyor.
 • defter tutma alışkanlığı olmayan, renkli not almaya hevesli kişilere şiddetle tavsiye ettiğim not alma uygulaması. yanında da (bkz: mind meister)'la tadından yenmez. el yazısıyla yazdığınız notları text'e çevirmesi olsun, aynı anda birden fazla notu okuyup kopyala-yapıştırma ve resim indirme özelliği olsun gerçekten öğrencilik hayatında ezber bozan ve not almayı sevdiren bir sistem.
 • sanırım ipad için yazılmış en iyi not alma programıdır.

  9.0 güncellemesi ile elips, kare, üçgen gibi geometrik şekilleri de düzelterek çizme * ve sadece belli bir bölgeyi silen silgi * özelliği gelmiş; çok da iyi çok da güzel olmuştur.