*

şükela:  tümü | bugün
 • 3.3 versiyonu itibariyle halen "default settings" gibi bir kavrama sahip olamamis, her seferinde encoding'i utf-8'e getirmek gittikce eziyet haline donusen, fakat bunun yaninda, cilgin ozellikleri yuzunden bir turlu vazgecilemeyen notepad turevi.

  http://notepad-plus.sourceforge.net/uk/site.htm
 • (bkz: editplus)
 • sekme*li düzenlemeye imkan vermesi, 30'a yakın programlama dilinin sözdizimini tanıyıp renklendirmesi, windows'un sağ tuşuna yerleşip her türden dosyayı kolayca açabilmenizi sağlaması, iki tuşla girintileme*yi kolaylaştırması, iki tıkla dosyayı unix, win, mac biçimlerine dönüştürmesi ile insanın kalbini çalan mükemmel program.
 • notepad2 gibi scintilla tabanlidir fakat daha geli$mi$ gorunmektedir. hadi hayirlisi. mdi destegi de var.
 • uzun zamandır çok severek kullandığım ama utf-8 dosyaların başına eklediği gudik karakterler yüzünden kendisinden soğuduğum editor. php header fonksiyonu kullanmış olanlar bu gudik karakterlerin ne gibi bir derde yol açtığını bilirler muhtemelen.
  geçici olarak yerine idare ettiğimiz için (bkz: pspad)

  ek: yasarix in o gudik karakterlerin bom olduğu konusunda beni aydınlatmasının ardından, format menusunde utf-8 without bom seçeneği ile bu sorunun çözülebildiğini öğrendik. ısındım gene kendisine kalmadı soğukluk falan.
 • textmate vari bir hale sokunca, cok daha guzel gorunen editor
 • fantastik özellikleriyle bağımlılık yaratan harika editör. iki tane yetmez, onlarca + koymak gerekir sonuna..
  artık textfx diye muhteşem kolaylıklar sağlayan bir menüsü var. tek tırnağı çift tırnağa çevir, seçilileri büyük harf yap, satırları alfabetik sırala, tırnakları escape yap, satırlara satır numarasını ekle, maillerdeki > karakterlerini düzelt, "base64 decode" yap (oha), çay getir, masaj yap, ... cinsinden yüzlerce opsiyon var bu menüde. ayrıca sitesindeki eklentiler kurulmalı, her biri kullanım kolaylığını katlayarak arttırıyor, özellikle xml ile işi olanlar için xml plug-in şiddetle önerilir..
 • upgrade ederken kendisinin folder'i altındaki xml dosyalarının yedeğini almanızı tavsiye ettiğim program. yoksa renk ayarı, shortcut ıvır zıvır gidiyor valla.
 • eğer default notepad'iniz haline getirmek istiyorsanız a$ağıdaki adımları takip ediniz:

  -------------
  backup your original notepad.exe (we never know...).
  copy notepad.exe which comes with this package into 4 directories (in given order) :
  c:\windows\servicepackfiles\i386
  c:\windows\system32\dllcache
  c:\windows\system32
  c:\windows
  when you replace notepad.exe in c:\windows\system32 and c:\windows, a "windows file protection" message box appears, click cancel. then another message box appears, click ok.

  modify you registry (if you use installer to install your notepad++, you don't need to do this step): create key \hkey_local_machine\software\notepad++, then add your notepad++ full path as the default value of this key. in my case, it's c:\program files\notepad++.

  http://notepad-plus.sourceforge.net/…uncher.bin.zip