şükela:  tümü | bugün
  • noterlerde zaman zaman sistemin aksamasi ve saatlerce beklememize sebep olan durum. diyelim ki araba satis isleminiz var, alici ve satici notere gelir ve noter kapanana kadar bir ihtimal sistem gelir diye beklerler. peki bu sistem neden gidiyor diye sordugumuzda aldigimiz cevaplar, sunucunun kapanmasi, cokmesi, asiri yuklenme vesaire. yil olmus 2018, autoscalerlar, loadbalancerlar var, tum sistemin otomatize edilmesi 3, 4 opensource yazilima bakar, bu adamlar ise daha hala bare metalde, virtualizationdan uzak is yapmaya calisiyorlar. liyakatin olmadigi yerde bunlar oluyor iste...

edit: konuda bilgisi olan bir arkadas, soyledigim sistemlerin zaten varoldugunu ancak emniyetin servisinden cevap donmedigi konusunda beni bilgilendirdi, bu kadar fazla burokrasi gereksiz degil mi? hadi diyelim gerekli, webde birbirlerinin api larini kullanan, birbirine bagli yuzlerce servis var, hatta bircok web app zaten microservices ile calisiyor ve tum dunyadan, binlerce bilgisayardan request alip, calismaya devam ediyorlar, birseylerin degismesi gerekiyor...
  • 24 saattir calismayan sistemdir. rezillik resmen. giseden gecen evragi veznede geciremeyen bir sisteme bagli kalmak nasil bir basiretsizliktir anlamadim.
  • ne zaman noterde işim olsa muhakkak bir süre yaşanıyor bu durum.

bu kadar önemli bir kurumun işleyişini durduran böyle ciddi bir sorunu nasıl tamamen çözemiyorlar ya da neden çözmüyorlar, gerçekten anlamıyorum.