şükela:  tümü | bugün
  • aslında başlık türkiye'de noter ücretlerinin yüksekliği olacaktı ama diğer ülkeleri bilmediğimden vazgeçtim.
    şimdi kimse "onun çoğu vergi yeeaa" falan demesin, her neyse bu ücretleri yükselten isyanım ona.
    bürokrasi ülkesi türkiyede resmi kurumlarla bir işiniz, başvurunuz vs varsa seve seve notere gidiyorsunuz, olur olmadık bir sürü belgenin noter tasdikli olmasını istiyorlar, en boktan belgeye onlarca lira para veriyoruz, şirket denetimlerinde anasının nikahı gibi noter harcaması görüyoruz. şirket kuruyorsanız noter giderleri için sağlam bir bütçe ayırmalısınız, öğrenci ve öğrenim kredisi alacaksanız ilk kazığınızı yiyeceksiniz noterden çünkü devletle noter aracılığıyla sözleşme imzalıyorsunuz, bankanız unuttuğunuz 30 lira için noter aracılığıyla ihtar çekiyor, ve borcun iki katı masraf ödüyorsunuz, en son bugün boktan bir vekaletname verdim ve tonla para ödedim, hayatım boyunca onca gereksiz para harcadım hiç biri notere ödediğim kadar koymuyor.
    nikaraguada yaşayan arkadaşlarım, orada durum daha beter diyin de rahatlayalım.

velhasıl, göreceli olmayan pahalılıktır efendim.
  • devletin, halkın alıp sattığı taşınmazından, tescil ettirmek istediği yeteneğinden falan avantasını alma metodudur. evli çiftlerin nikah töreni sırasında fotoğrafçıya ayrı, çiçekçiye ayrı, otoparkçıya ayrı bahşiş vermesi gibi, sırf adet yerini bulsun, bu anlaşma da kayıtlara düşülsündür.

hem kaç yüz milyarlık satış canım üçün beşin lafı mı olur yüzsüzlüğüyle yapılan taleptir.
  • bir çok resmi daireye aslının aynısıdır kaşesi verilerek azaltılabileceğini düşündüğüm yüksekliktir. yazar burda sorumluların 7 ceddine seslenmiştir.
  • no-ter. ter dökülmeden kazanılan paranın yüksekliği.
  • an itibariyle bir yenisini yediğim kazık.
    evet yeminli tercüman 6 sayfa türkçe metni ingilizceye 70 liraya çeviriyor, yani işi yapan kişi 70 lira alıyor, buna mühür basan noter ise 400 lira alıyor.
    (bkz: adaletini sikeyim semih cumhuriyeti)
  • noterlik işlem ücret tarifesi tamamen adalet bakanlığı'nca belirlendiğinden bu konuda bir şikayet varsa noterlere değil, bizzat bakanlığa yapılmalıdır. aslında, her yıl yenilenen ve türkiye barolar birliği'nce belirlenen avukatlık asgari ücret tarifesine baktığımızda orada da dava ve işlem ücretlerinin yüksek olduğunu görürüz ancak ne yazık ki talep edilen veya avukata ödenen ücretler çoğunlukla öyle değil. noterler ise kamu kurumu olup işlem başı ücretin %70 civarında meblağı devlete direk harç olarak kestiklerinden, bir de ayrıca gelir vergisi ödediklerinden gerçekleştirilen işlemden indirim yapma gibi bir şansları olmuyor. sonuçta, işlem başına devletin kasasına giren para belli.

bunun haricinde bütün dünyayı bilmem ama avrupa'da da noterlerin işleyişi aşağı yukarı aynı. orada bonus olarak genelde gayrımenkul alım-satım işlemleri de noterler tarafından gerçekleştiriliyor.
  • devletin henüz ayıkmadığı mevzu, zira bu aralar nefes alım vergisiyle meşgul.
  • üstteki entry ye istinaden devletin gayet ayıkladığı mevzu. bugün gerizekalı iki kağıt parçasına 260tl bayılarak bizzat test ettim. biri götü boklu bir vekalet, diğeri salak bir muvaffakatname. hemen atlamayın emniyet müdürlüklerinden muvaffakatnameyi ücretsiz alabiliyorsun diye, oradan alınan işimi görmüyordu.