• güneyden buyuruveren rüzgara dair yunanca isim.
  • selim ilerinin cehennem kralicesinin olumler aski bolumunde artik yabancilasmis sevgili icin kullandigi benzetme..
  • (bkz: lodos)
  • cagdas yunanca'da güney yönü için kullanilan sözcük.
  • bir sözlük yazarı. (ymış)
  • son sayisiyla birlikte türk edebiyatinda öykü acisindan büyük bir bosluk yaratan adam öykü'yü uzun yillar boyunca basariyla yönetmis semih gümüs 'ün önderliginde hayat bulan yeni öykü dergisidir. ancak adam öykü’den hem tasarımi hem de güncel kültür-sanat haberleri de içermesi bakımından farklilasmakta, bu anlamda daha hareketli bir karakter cizmektedir.

ilk sayisinda john updike, natsume souseki, nezihe meriç, murathan mungan, faruk duman, inan çetin, müge iplikçi, murat yalçın gibi öykücülerin öyküleri bulunmakta. bunun disinda yeni öykü yazarlarina da kapilarini acacaklarini müjdeliyorlar.

öteki edebiyat dergilerin geleneksel tutumunun dışında sıra dışı bir dergiyle karsi karsiyayiz denebilir. türk ve yabanci yazarlarin öyküleri yaninda “günün konusu”, “bu kitapları kim çevirdi?”gibi cesitli bölümler de her ay bulunacak. ayrica cesitli edebiyatcilarla yapilmis söylesilere de rastlamak mümkün. örnegin ilk sayida ferit edgü ve doğan hızlan ’la yapilan söylesiler okunabilir.türk edebiyati acisindan oldukca heyecan verici bu yeni dergi umarim var olan büyük bir boslugu dolduracak.

hem semih gümüs 'e, hem de tüm yaratici ekibe böyle bir icerige sahip yeni bir dergi olusturma yüreklilikleri icin cok tesekkür ediyor, cok uzun soluklu ve basarili bir dönemi acmis olmalarini diliyoruz.
  • semih gümüş, dergiyi şöyle tarif ediyor...

"notos öykü, adam öykü'nün bıraktığı boşluğu doldurmayı amaçlıyor elbette. ama onun izinden gitmeyecek. artık başka türlü bir dergi yayımlamak gerektiğini düşünüyorum. bu kez tasarımı ve içeriğiyle daha canlı, daha geniş okur çevrelerine ulaşmayı amaçlayan, sesini çıkaran, kalıpları kırmaya çalışan, edebiyat dünyamızın nabzını yükselten bir dergi."

"yayımladığı öyküler ve yazılarla sağlam adımlar atıp haberler ve öteki parçalarıyla koşar adım gideceğini söyleyebiliriz. haber, hayatımızın parçası. hem dünya edebiyatında yaşananlardan bir kesit verebilmek, hem de kültür ve sanat dünyasından kendi seçtiklerimizi kendi gözümüzle yansıtabilmek: bunlar edebiyat okurunun her zaman yakın durduğu gereksinimlerdir."

"yüksek düzeyli bir edebiyat beğenisi oluştururken, sıcak ve canlı bir yüzle kendini göstermeye çalışacak."

"ben edebiyat dergiciliğimizin hem çok yetersiz kaldığını, hem de geleneksel kalıpların dışına çıkmakta zorlandığını düşünüyorum. demek ki notos öykü bunun dışında bir yolda yürümeye çalışacak."
  • (bkz: marvin)
  • bana attigi bu mesaji yorumsuz olarak ekliyorum:

-notos- ınsanlar vasıtası ıle bana ıbne ve bunun gıbı laflar soylemenı ne etık buluyorum ne de uygun. ayrıca ıbne olarak adlandırılan zumre sadece erkekler ıle sıkıs sokus yasayan bı ınsanlardır. bende sadece ve sadece kadın ırkı ıle ask yasıyorum.
  • kendisi duz danismayan bir kisidir.
hesabın var mı? giriş yap