şükela:  tümü | bugün
 • sözlükte ki efsane duyarlar arasında yerini almıştır. sanki paris yandı anasını satayım. sosyal medya da ziyaretçilerin fotoğrafları ile dolu. ne entelektüelmişiz.milletçe bir olayın bokunu çıkarmayı iyi biliyoruz.
 • paris yansa paris duyarı diye başlık açıp sanki fransa yandı diyecek tipleri rahatsız eden duyar.
 • sonunda derdime derman bir baslik cikti bu konuda. acanin ellerine saglik. notre dam yangini evet uzucudur de, bir can kaybi olmamis ve sebebi bilinmeyen, muhtemelen insan hatasi kaynakli sebeple simge bir bina yanmistir. uzucudur evet, ama bir orman yangini kadar degildir. tarihi binalar mumkun olabildigi ve cevresel sartlara dayanabildigi surece korunabilir, bunlarin basina gelen seylerden dram cikarmak hakkaten beni agzi acik birakmistir. ınstagram hesabimda tayyibin istanbul sevdasi misali notre dam sevdalisi arkadaslarimi gorunce hayretler icin de kaldim. yanan eski de olsa, tarihi ve mimari bir degeri de olsa bir binadir arkadaslar, macronun da dedigi gibi notre dam i 800 yil once yaptilar ve bu gune kadar ayakta tuttular, merak etmeyin yine yapacaklar, daha baskalarini da yapacaklar ve yasatabildikleri kadar da yasatacaklar.
 • bu duyara katılmak isterseniz yapmanız gerekenler.

  ağlamak.
  kanınızın donması (nasıl oluyor bu ).
  üzülmek.
  paris'e gitmeniz.
  notre dame katedralinin yanından geçmeniz.
  notre dame katedralinin içine bir kere girmeniz.
  dünya vatandaşı olmanız.
  arada müslümanlara laf sokmanız.
  arada türkiye'ye laf sokmanız.
  müslüman ülkeler'de yakılan,yıkılan yerleri göz ardı etmeniz.
  ağlamanız ama çok ağlamanız.

  bunları yapabilirseniz tamam yarın gelin işe başlayın.
 • notre dame tarihi bir yapıdır. tarihi yapıların yanması, içinde tarih ve kültür sevgisi olan herkesin canını yakar. tarihi yapıların yanmasına, yıkılmasına üzülmeyen hatta sevinenler de ışid zihniyetli insanlardır, ışid de tarihi yapıları yakıp yıkar. ayrıca insanlar duyarlı olması kötü bir şey değil, iyi bir şeydir. kötü olan ise, insanların duyarlılıklarını "duyar kasma" diyerek törpülemeye çalışmaktır.
 • (bkz: engelle)

  anlatmak için fazla cahilsin. git biraz kültür sanat dergileri, kitapları al.
 • insanların hassasiyetlerini neredeyse hiç paylaşmasam da, öküz internet gençlerinin ota boka "duyar" adı verip , kestirip atması pek hoşuma gitmiyor. ama bu notre dame meselesinde sahiden biraz boku çıktı işin. bu ne şimdi mesela ya:

  (bkz: #88993052)

  "espri yapasım var, yapmıyorum çünkü duyarlıyım, keşke siz de benim gibi olsanız" ahahaha, anlıyorum insan kendini övmek ister, beğendirmek, takdir edilmek ister de, bunu insanlığa bağırsak kanseri kadar faydası olmayan katolik kilisesinin sembol yapılarından biri üzerinden yapacak kadar darda mısın be arkadaşım? histerik karı gibi ağlayıp sızlanıp, katedralin yanmasını siklemeyenlere saldıran ekibe hiç değinmiyorum, onlar zaten müthiş insanlar. hepiniz müthiş insanlarsınız. öpüyorum al yanaklarınızdan. moralim bozuldu sabah sabah.
 • yıllarca oturduğu evin sıvasını bile yapmayan estetik yoksunu tiplerin, çok değer verdiği camiye leş gibi çoraplarıyla gidip orayı bozuk peynir kutusuna çeviren müslümanların sahip olamayacağı duyardır.
 • duyar kasılıyor diyecek kadar sığ sığırlarla yaşamak zorundayız.

  akit denilen paçavrada gördüğümüz yorum sahiplerinden ne farkınız var lan.
  bırakın insanlar duyduğu üzüntüyü paylaşsın.

  evet entelektüeliz evet tarihe sahip çıkmak istiyoruz.
  bu tarz yapıların korunmasını gelecek nesile de aktarılmasını görev sayıyoruz.
 • taliban buda heykellerini parçaladığında da, işid tarihi eserleri yıktığında da, atatürk orman çiftliği biçilip içine ucubeler yapıldığında, marmara köşkü yıkıldığında da tarih yok ediliyor diye çok üzülmüştüm. bırakın insanlar yangına üzülsün, fotolar paylaşsın size ne.