• "saçım canınızı mı sıkıyor?
    uzamalarına izin vereceğim.
    davranışlarımdan rahatsız mı oluyorsunuz?
    o zaman onları pekiştireceğim.
    ne zaman şiddetli aşağılanma altında kalsam , kayıtsız kalmaya devam edeceğim.
    sonunda gerçek beni bulacağım.
    tiksintiye...
    utanca...
    tüm bunlara rağmen.
    beni olduğum gibi seveceksiniz."

tespitlerini beğendiğim izlenesi bir film daha...
  • romain gavras'ın yönettiği, vincent cassel ve olivier barthelemy'nin başrollerini paylaştığı, !f 2011 kapsamında izlediğimiz fransız filmi. sosyopat bir psikanalist olan patrick'in himayesine aldığı çekingen, uyumsuz ve kızıl saçlarından dolayı sürekli dalga geçilen remy ile beraber (kızıl saçlıların ülkesi) irlanda'ya ulaşmak hedefli bu yol öyküsünde modern toplum ve burjuva değerleriyle bir hesaplaşmaya girişmiş gavras. bolca şiddet soslu bu nihilist film, herhalde aynı temayı işleyen bolca film izlediğimizden pek de etkilemedi beni. ama oyunculukların ve görüntü yönetmeni andré chemetoff'un hakkını da yememek lazım.

--- spoiler ---

hareketlerim, davranışlarım sizi rahatsız mı ediyor? güzel. onları daha fazla yapacağım… böylece nihayet olmam gereken kişiye dönüşebilirim. ve bu nefrete, bu utanca rağmen beni olduğum gibi seveceksiniz.

--- spoiler ---
  • kendisinden; "justice, a cross the universe", "m.i.a." ve tabii ki costa gavras nedeniyle fazlasıyla şey bekleten romain gavras'ın, bastığı yerde gül bittiren vincent cassel'li ilk filmi. if'in* keş!f bölümüne katılma, türkiye'de sinemaya girsin diye dua etme sebebidir ayrıca.
  • fr. bizim günümüz gelecek
  • filmden bir sahne

ma chevelure vous irrite,
    je la laisserai pousser,
    mes actions,
    mes attitudes vous dérange,
    et bien je les amplifierai,
    et quand enfin sous la pluie de vos sarcasmes,
    je resterai indifférent face à vous
    et que je pourrai
    enfin être celui que je dois être...
    et bien malgré ce dégoût,
    malgré cette honte,
    malgré tout cela...
    vous m'aimerez pour ce que je suis.
  • damakta hoş bir tat bırakan romain gavras filmi.
    --- spoiler ---

çok güzel deliren bir adet pskiyatrist ve kendinden deli bir genç hikayenin konusu. filmin başında patrick'in can sıkıntısından remy ile takıldığı hissiyatı oluştu lakin hikaye ilerledikçe patrick'in olayının can sıkıntısından çok öte olduğunu anladım. yukarıda da paylaşılan girilerde geçen şiirin son dizesine kendini kaptırdığını görüyoruz. bu yolda şiddeti mübah görmeye başlıyor ve salıyor, çok sağlam salıyor. her ikiside cavlak oluyor. kızıl saçlı arayışı remy'nin ve otobüsün önünde çok sayıda görünce mutluluğu çok hoştu.
    --- spoiler ---
    hakkaten güzel delirdiler ama.
  • asosyal kişilik bozukluğu olan bir psikoloğun kendine güvensiz bir genci yanına alarak kendi gerçekliklerini arama ve bu süreçte de topluma, değer yargılarına, ırkçılığa keskin göndermeler yaparak bir nevi sistem eleştirisi sunması açısından kayda değer bir film. ama yine de beklentinizi çok yüksek tutmadan izleyin derim.
  • kopuk bir eser. bir nevi otomatik portakal. 17'lik şeker kızın emilen memeleri var bir de.
  • özellikle final sahnesiyle aferin'imi kazanmış romain gavras filmi. babasının oğlu diyor, takdir ediyorum kendisini.
  • bir parça fight club ruh halini hatırlatsa da -kendini yeniden yaratmak/içindeki canavarı çıkartmak- çok iyi bir film.
hesabın var mı? giriş yap