şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: rotting hill carnival) (super filmi yapilir bunun)
  • 3 gunde 1 milyondan fazla kisinin katildigi, yaklasik 150 kisilik 3 cetenin oval istasyonu civarinda tutularak festivala katilmasi polisce engellenmesine ragmen son gununde karanliktan istifade ederek tas ve siselerle polise saldiran 40 kadar kisinin olay cikardigi ve 300'den fazla kisinin gozaltina alindigi festival.
  • notting hill ve etrafini tam bir copluge ceviren karnaval. oralarda yasiyorsaniz tatile gidip bu rezilligi gormeyin derim.
  • guvenligin de halkla kucaklasip kardes oldugu, birlikte fotograf cekildigi, hatta fotograf cekilmeleri icin motosikletlerine bile binmeye izin verdigi, hatta ve hatta sahit oldugum uzere gostericilerle dans figuru sergiledigi bir karnaval..
    demek ki karnaval olmasi gerekiyormus guvenlikle kucaklasmak icin...
  • zenci gruplarin basi cektigi; avrupanin en buyuk sokak karnavali.daracik sokaklarda yaklasik yuzbinlerce insanin karnaval bahane modunda takildigi gozlerden kacmaz..onlarca amator muzik grubu ki geneli zenci gruplar olur..onlarca litre alkol ve muzigin etkisiyle insanlar resmen kendinden gecer.bizzat kendim gittim, gordum, ictim kendim den gectim ;) dip not> hosdur keyiflidir rahattir ama ama tehlike heran yanibasinizdadir :)
    dip not 2? oyle erkenden gitmeye gerek yok.sokak aralarinda envai cesit yemek; meyve icecek alternatifi olmasina ragmen asiri kalabalik ve yigilma yuzunden ac kalma olasiliginiz yuksek oldugundan yaninizda yiyeceginizi goturun derim.
  • bu sene az kanli gerceklesmis olan, dun itibariyle sonlanmis bulunan karnavaldir. sokaklarda ayik insanin zor bulundugu bu gunde, ot cekmek su icmekle es deger olmustur. red stripe birasi satislari bugune ozel olarak yine patlamistir, bunu metrekareye dusen red stripe kutularinin sayisina bakarak tahmin etmek hic guc degil.

ps: bu karnaval da zenci gotune doyduk cok sukur. *
  • avrupaya sokak festivali ve karnaval geleneğini getiren özellikle afrika ve karayip kültürünün altını çizen ancak sound system ve dans kültürü ile ilgili bütün müziklere kucak açan karnaval. karnavalın en büyük ağır topları tabiiki roots and culture ve modern dub anlayışlarını başarıyla harmanlayan ve güçlü olmasına güçlü, kulak yakmasına yakan ama son derece tatlı tatlı basları hissetttiren müzikalite olarak en üst sıralardaki channel one sound system ve aba shanti i sound system. ch1 ve aba shanti'nin konuşlandığı sokak köşelerine giderseniz festivalin en pozitif en hoş vibes ını orada yakalayabilirsiniz. aralarında epey bir yol var ve dandik dundik bir sürü sound a maruz kalmak gerekiyor ancak kesinlikle reggae dub sound system nedir? i görmek için ve hatta festivalin efendi, kaliteli ama bombastik ve warrior style vibes ını görmek için gerekli.
    bu sene jeneratör sorunlarından dolayı aba shanti ilk gün çalamamış, yazık...ikinci gün bombardos tune yağmuru harikaydı, tam da polis karakolunun yanına konuşlanır her sene ve kendini tutamayıp zıp zıp zıplayarak gülümseyen polisleri görmek oldukça ironik. ganja tunes sırasında herkesin sensi leri çıkarıp yüzlerine yüzlerine üflemesi de cabası:p
  • sabah beni alti bucukta uyandirmis, su anda da evimin camlarini gozle gorulur sekilde titreten festival. demek ki disari cikmak lazim!
  • bu yıl, her adım başı değerli eşyalarınıza dikkat edin telefonla uzun konuşmayın şeklinde bildiri dağıtan elemanlar biraz tırstırsa da, çok eğlenceli geçen festivaldi. dans okullarının geçiş yolunu kapatıp hepsiyle ayrı ayrı dans edip fotoğraf çektirdik, güvenlikten az azar işitmedik fakat red stripe bünyeye girdi bir kere. festivaldeki zenci kızların polislerle muhabbeti ve polislerin sevecen tavırları sahalarda görmek istediğimiz türdendi.
  • bu seneki karnaval 26-27 agustos pazar - pazartesi gunleri yapilacaktir. pazar gunu yagisli olacagindan, pazartesi gunu resmi tatil (bank holiday) de olmasi dolayisiyla yogun katilim olmasi bekleniyormus. http://www.thenottinghillcarnival.com/

bu seneki karnavala iliskin olarak ise,
    * metro ile gitmek isteyen arkadaslarin, ozellikle notting hill yakinindaki metropolitan line uzerineki duraklarin kapali olacagini bilmeleri, ulasimi buna gore planlamalari,
    * ickiyi cok kacirmamalari, kacirsalar da antisosyal davranis bozuklugu tarzi polisle sorun yasayabilecek ortamdan uzak durmalari,
    * karnavalin ozellikle ilk gunu sokak dansi partileri sirasinda hincahinc kalabalikta telefon, cuzdan, para, vb. seylere dikkat etmeleri, yanlarinda tercihan cuzdan, pasaport ve kredi karti tasimamalari, pahali telefon da tasimamalari, yalnizca tescoda falan £10'a satilan ucuz telefonlar bulundurmalari, (fena halde yan kesici dolanmaktadir)
    * her turlu fantastik karayip mutfagini denemeleri,
    * havanin ozellikle pazar gunu yagmurlu olma olasiligi yuksek oldugundan hoodie tarzi birseyler bulundurmalari,
    cok yerinde olacaktir.

karayip, reggae, calipso ortamlarini merak edenlerin, londra'nin bu en renkli karnavalini kacirmamalarini tavsiye ederim. ladbrooke civarinda gorusuruz gencler.