şükela:  tümü | bugün
 • iş yatırımın, geniş açı toplantılarının beşincisi için ülkemize gelen; abd'de adı son dönemde yaptığı yorumlarla felaket tellalına çıkan istanbul doğumlu ekonomi profesörü... (bkz: resesyon)
 • bu krizin gelişini ve gelişimini doğru tahmin etmesiyle dünyanın en gözde ekonomisti haline gelen kişi. fed'i çok ağır eleştiren ekonomist.
  en son yazdığı makalesinde, büyük buhran'dan beri yaşanan en büyük krize girilirken, fed'in, bir likidite krizi varmış gibi davrandığını ancak bir iflas krizinin ortasında olunduğunu vurgulayan roubini, fed'in bilançolarını bilmediği yatırım bankası ve aracı kurumları açık çek vererek kurtarmaya çalıştığını, bunun fed'in alamayacağı kadar büyük bir risk olduğunu belirtti.
 • istanbul doğumlu; ingilizce, italyanca, ibranice, farsça ve fransızca bilen son dönemin çok konuşulan ekonomisti.
 • lehman brothers'ın çöküşü ile popularitesi artan ekonomist. istanbul doğumludur.
 • credit crunch çığırtkanlığının tavana vurduğu böylesi günlerde dikkatle okunması gereken, bi nevi abd nin baybars sezen'i .
  aslında baybars sezen turkiyenin roubini'si
  aslında o bile değil lan!

  özellikle son 4-5 aydır adama inanılmaz kendini gösterme fırsatı veren basiretsiz bush yönetimi yaratmıştır bu adamı.

  şunu da okuyun, okutun.

  http://www.rgemonitor.com/…ners_mortgage_enterprise

  edit: okuyamayanlar bi zahmet rge'ye üye olacak hacı.
 • karamsar tahminlerinden (karamsar ama doğru) dolayı "dr. doom" ünvanını almış şahsiyet.

  1959 da istanbulda iranlı yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş ve iki yaşına kadar istanbul'da daha sonra iran, israil ve italya da yaşamış, harvard üniversitesinde doktorasını tamamlayınca yeter artık bu kadar gezme deyip, u.s. vatandaşı olarak yaşamına abd de devam etmeye karar vermiş...

  bazı kitapları
  bailouts or bail-ins? responding to financial crises in emerging economies,
  political cycles and the macroeconomy,
  new international financial architecture.
 • "bailouts or bail-ins?" kitabı son dönemdeki finansal krizleri çok iyi özetler.
 • bozuk bir saatin bile günde iki defa doğruyu gösterdiğini bir tarafa bırakırsak, krizden en kazançlı çıkan kişidir. 2004'ten beri kriz gelecek diye bağırmaktadır. bir dönem kendisine vebalı gibi davrananlar, şimdi peşinden koşturuyor. televizyon programlarında edeceği her kelimeye binlerce dolar veriliyor. kendisinin şirketi olan rge monitor, en gözde danışmanlık firmlarından biri durumuna geldi.

  ama her dediği de tutmadı, abartmayalım. mesala 2004 yazdığı makalelerde, bretton woods 2 diye tanımladığı sistemin 2006'da çözüleceğini ve dünyanın krize gireceğini söylemişti. en azından iki yıl sapması var.

  son olarak, ağız ishali olmuş durumdadır kendileri. sürekli orda burda konuşup, "daha kötüsü olacak, herşey daha kötü olacak" diyip duran sinir bozucu bir tip halini aldı.

  son olarak yeni yıl mesajımda, kendisinin şom ağzını artık kapatmasını diliyorum.
 • astrolog keskinliginde tahminleri olan ekonomist. onun yolundan gidip bir iki keskin tahmin yapayim: bu kriz fiyatlar yeterince asagi inince bitecek. sonra fiyatlar cok artinca yeni bir kriz cikacak bi suru sirket batacak. sonra o kriz de bitip buyume gelecek vs vs...demedi demeyin
 • (bkz: tesla bobini)
hesabın var mı? giriş yap