şükela:  tümü | bugün
 • fransız yeni dalga sineması
  başlıca yönetmenleri alain resnais, jean-luc godard, françois truffaut ve claude chabrol..
 • keza, godard'ın ve bir büyük klanın ecm imzalı, çift cd'lik deneysel bir müzik/film karışımı çalışması.. nitekim, t.c. sınırları içinde sadece iki kere rastlanıp hemen derdest edilmiştir..

  mevzubahis klanın namzetlerini bir sayalım bakalım: dino saluzzi, david darling, patti smith, jean schwartz, werner pirchner, paul hindemith, heinz holliger, paul giger, arnold schoenberg, gabriella ferri..

  (hey be kuzulara bak, kuzulara..)
 • khomsa'dan bir nağme, bir zılgıt..
 • imdi şöyle bir gerilere doğru gidersek, 1940-45 alman işgali sırasında sürgünde bulunan jacques feyder, jean renoir, julien duvivier ve rené clair gibi usta yönetmenlerin dönüşleriyle fransız sineması yeni bir döneme girmiştir. bu dönemde, sonradan en ünlü sinema okullarından biri olacak paris'teki idhec'in kurucusu ve yöneticisi de olan yönetmen marcel l'herbier'nin yanında dekorcu olan ve clair'le de birlikte çalışan claude autant-lara, "le mariage de chiffon" (chiffon'un evliliği/1942), "letters d'amour" (aşk mektupları/1942) ve ironik "douce" (duçe/1943) nam filmleri yapmıştır. lakin autant-lara, jean aurenche ve pierre boust tarafından yazılmış, savaş sonrası modern edebi uyarlamaları çekene değin tanınmamıştır. bu uyarlamalara şöyle bir değinirsek: "la diable au corps" (içimizdeki şeytan/1947; raymond radiguet'nin romanından), "l'auberge rouge" (kırmızı han/1950; aurenche'den), "le ble en herbe" (1954; colette'den), "le rouge et le noir" (kırmızı ve siyah/1954; stendhal'den), "le joueur" (kumarbaz/1958; dostoyevski'den).

  böylesi bir ekip kuran aurenche ve boust, zamanla bu sıkıca örülmüş senaryolarda (tightly scripted film) uzmanlaşmışlar; bu arada, yeni-gerçekçi ilk filmi "la bataille du rail"ın (demiryolu savaşı/1945) yönetmeni rené clément ile çalışmaya başlamışlardır.

  fransız yeni dalgası'nın girizgâhı böyle olmuş, akabinde büyük yeni dalga yönetmenleri çağı başlamıştır: alain resnais, jean-luc godard, agnès varda, jacques demy, louis malle, françois truffaut, claude chabrol vd.
 • (bkz: new wave)
 • 1998 tarihli sixun albümünün de adıdır ayrıca.
 • 2004 mayis ayinda piyasaya cikmis bir marc collin - olivier libaux calismasinin* urunu albumun ismi. nouvelle vague* tamlamasi portekizce bossa nova ve ingilizce new wave e denk gelen fransizca bir tamlamadir. zaten ikilinin amaci da bu iki tarz muzigi, yani 80 lerin kult new wave gruplarinin (joy division , the cure , the clash , depeche mode etc etc... ) parcalarini orjinal versiyonlarini dinlememis birtakim hatunlara bossa nova tarzinda soyletmek suretiyle gerceklestirdikleri cok sahane bir deneysel calismadir, avrupa radyolari gectigimiz yaz aylarinin baslarindan beri bu olaganustu yorumlarla yikilmaktadir. siddetle tavsiye olunur.
 • pek güzel bir proje ve pek güzel bir albümdür... özellikle too drunk to fuck coverına bayıldım...
 • iki zeki fransızın dahiyane projesi... güzel sesli bayanların bu şarkıları daha önce hiç dinlememiş olmalarını baz alırsak bu projenin başarısına olan katkılarını da yadsımamız olanaksız hale geliyor... yüzde yüz saf kendi yorumlarını katarak şarkıları tam anlamıyla yeniden yorumlamanın en büyük kıstasını zaten daha önce hiç dinlememiş olmaları yüzünden gayet doğal bir şekilde yerine getirmişlerdir ve çok da iyi bir sonuç alınmıştır... *
hesabın var mı? giriş yap