• us open 2020'den diskalifiye olmasına sebep olan olayın tamamını (öncesi/sonrası) kaydettiğim tenisçi.
    (bkz: djocovid-19)

video maçın 20 dakikalık kısmını kapsıyor ancak gereksiz uzun olmaması için hakem konuşmaları, kullanamadığı servisleri vs. gibi kısımlarını kestim. olayda djokovic bariz bir şekilde hatalı.

sinir katsayısı yavaş yavaş yükseliyor ve sinirlerine hakim olamıyor. sırasıyla:
    1) 3 set puanını alamıyor ve oyunu veriyor, sinirleniyor.
    2) sonraki oyunda bir türlü servis kullanmayı beceremiyor, daha da sinirleniyor.
    3) düşüyor ve sakatlanıyor (ya da oyunu soğutma taktikleri) sağlık molası alıyor.
    4) saçma bir sayı verip oyun puanı veriyor rakibine, aldığı 1 puan sonrasında da servis kırdırıp iyice delleniyor.

sonrasında da topu hakeme fırlatıyor. direkt hedef almıştır, almamıştır bilemem. ancak maçta daha önce de çok daha şiddetli şekilde topu kenara fırlatıyor. sinirlerine hakim olmak da bu sporun bir parçası sebebi ne olursa olsun onu beceremiyor.

hakemin şov yaptığını iddia edenler var. yanınızda biri olmak koşulu ile nefes borunuza doğru orta şiddetle elinizi vurun ve nasıl nefesiniz kesiliyor görün. bir de bunu şiddetle çarpan tenis topu olarak hayal edin. hakem net bir şekilde nefessiz kalıyor. daha kötüleri de olabilirdi en basiti dilini yutabilirdi o şiddetle gelen top sonrası.

kurallar uygulanmış, djokovic bile özür dilemiş ve bunu kendi için ders olarak kabul edeceğini söylemiş. birini sırf seviyorsunuz diye türk futbolundaki gibi yorumlar yapmanıza gerek yok. türk futbolunun ne olduğunu cümle alem biliyor bari bırakın tenis temiz kalsın.
  • şu an hem kendisini hem de avustralya'yı oldukça ilginç bir pozisyon bırakmış tenisçi. bilindiği üzere kendisi aşı muafiyeti diye adlandırılan ilginç bir uygulama kapsamında -hiç aşılanmamış bir birey olarak- avustralya açık'a katılacağını duyurmuştu.

bunu ilginç kılan ise, rus kadın tenisçi natalia vikhlyantseva'nın 3 kez sputnik aşısı olmasına rağmen avustralya'nın bu aşıyı tanımaması sebebi ile turnuvaya katılamayacak olması!

adeta bir zaytung haberi ile karşı karşıyayız. zira 3 kez aşı olan turnuvaya katılamıyor ama hiç aşı olmayan için turnuva, kapılarını ardına kadar açıyor. ortada ağır bir iki yüzlülük olduğu aşikar. djokovic'siz bu turnuva çok eksik olur ama böyle abuk subuk iş te olmaz.
  • goat tartismalari alevlenmis, nasil alevlenmesin, tabloya bak, rakamlara bak aq, ben de fikrimi yazayim tenis'in icinden gelen biri olarak.

oyuncu kalitesine ve cokyonluluge gore degerlendirme yapacaksak roger federer tartismasiz goat'tir. federer modern baseliner'larin dominasyon'unun basladigi donem oncesi donemde tedrisatini aldigi icin iyi servis-vole oynar, iyi hareket eder, kortun her bolgesini cok cok iyi bilir, ayni zamanda cok da iyi bir baseline'cidir. zaten cokyonlulugu kariyerindeki grand slam dagilimindan da anlasilabilir, her kortta oldugu gibi toprakta da iyidir, topraktaki sanssizligi nadal gibi bir hayvanatla ayni donemde oynamis olmasidir. rakibi olarak gosterilen iki oyuncu da sadece baseliner'dir, federer'in oyun repertuar'ina erisebilecek seviyede asla degiller.

nadal iclerindeki en akilli, ama ayni zamanda en tek tip oyuncu, kariyer tercihini tamamen kendisi yapmis birisi. karsisinda federer gibi anormal seviyede tenis oynayan bir adam ile kariyer kapisacagi belli oldugunda bir tercih yapmasi gerekiyordu, ya all round oyuncu olup her kortta iyi olacakti, ya da muthis bir dayanikliliginin ve fiziksel gucunun avantajini kullanip daha once kimsenin ulasamadigi topspin rakamlarina ulasip toprak kortlari domine edip kariyerini roland garros uzerine kuracakti, o da mantikli olani yapip ikinciyi tercih etti. bilmeyenler icin soyleyeyim, toprak kortlarda topspin olum demektir, yuksek topspinli bir top uzerinize diger kortlarda olmadigi kadar agir sekilde gelir, savunma yapmaktan hicbir sekilde hucuma cikamazsiniz, o topun gulle gibi agirliginin altinda ezilir kalirsiniz. bu kadar yuksek topspin uretebilen efektif bir forehand cok ciddi guc uretimi gerektirdiginden ozellikle diz eklemlerinde ciddi baski yaratir ki nadal'in kariyeri boyunca ciddi sakatlik problemleri yasamasinin sebebi de budur, yani yaptigi kariyer tercihidir. bu yasa kadar oynamis olmasi bile buyuk bir mucizedir, ben nadal'in kariyerinin 30-31 yaslarinda tamamen bitecegini dusunuyordum ama federer'i gecmek icin sandigimdan cok daha uzun oynadi, oynamaya devam ediyor.

gel gelelim novak cokovic'e. daha once de soyledigim gibi benim fikrimle birlikte ben tek bir saha tipi uzerine stratejik sekilde kurulmus ve nispeten kolaya kacilmis bir kariyeri 20 kusur grand slam'de 1 grand slam fazla kazandigi icin federer gibi bir oyuncunun kariyerinden uste koyamam, ama illa ki istatistik ve rakamlar isiginda goat belirleyeceksek o goat rafael nadal degil, muhtemelen novak cokovic olacaktir. federer ve nadal'dan sadece 1 grand slam'i eksik, federer'den 4, nadal'dan ise 1 yas kucuk ve hepsinden onemlisi ikisinden de cok daha saglikli durumda. nadal'in roland garros'ta tahtini kaybedecek kadar enerjisini kaybettigini ve cokovic'in butun kortlarda benzer seviyede oynayabildigini ve rakipsizligini gozonunde bulundurursak kariyerlerinin bitiminde nadal'in alabilecegi 1 grand slam'e karsilik cokovic'in en az 3 4 grand slam daha kazanmis olmasi, buna mukabil gelmis gecmis en fazla grand slam kazanan oyuncu olarak jubilesini yapmasi hic surpriz olmaz.

gelmis gecmis en iyi iki oyuncu olarak lanse edilen iki manyak adamin "altin cagina" denk gelip bunu basarabilmek gercekten inanilmaz bir olay. bu yuzden her ne kadar eski kafali bir adam olarak modern baseline oyununu sıkıcı ve tekduze buldugumdan yakin grand slam rakamlarinda gonlumun sampiyonu federer olsa da nadal'in goat olarak anilmasi beni cok rahatsiz eder, ancak cokovic'in goat olarak anilmasi beni hic rahatsiz etmez, yuzde yuz hakettigi bir basari ve unvan olur bu, gercekten sapka cikarmak lazim.
  • adam turnuvaya katılmak için evrakta sahtecilik yapmış yalan beyanda bulunmuş halen saçma sapan argümanlarla savunmaya çalışanlar var. olay aşı boyutunu çoktan aştı yok mrna aşısıymış faşistlikmiş bilmem ne. yaptığı sorumsuz işlerin hesabını vermesi gereken etik yoksunu tenisçi.
  • adam 117 yıldır düzenlenen aus open iptal edilsin grand slam rusyada yapılsın diye fikir ortaya atmış. sebebi de evrakta sahtecilik yaptığı için sınırdışı edilecek olan djokovic.
  • normalde djokoviç'i tüm sempatik ve eğlenceli yanlarına rağmen çok sevmem. itici bulurum. ama dün roland garros ilk turundaki sousa maçında hakketen yaptıklarıyla benim bile gönlümü kazandı;

yağmur arasında modern bir köle gibi tepesinde kendisine şemsiye tutan çocuğun elinden şemsiyeli aldı, çocuğu da kendi yanına banka oturttu. şemsiyeyi kendi tutup raketini çocuğa verdi. önce sohbet etmeye başladı. sonra gazoz veya soda gibi bir içeceği çocuğa ikram etti. kendi içeceğiyle çocuğunkini tokuşturup "şerefe" dedi. yağmur da dinmeyince uzun bir süre böyle oturdular.

diğer sandalyede ise sousa olanları izleyip anlam vermeye çalışıyordu. -ve onun başındaki çocuk uzun süre onun şemsiyesini tutmaya devam etti.

djokoviç'in başarısındaki en büyük sır bu bence. tenis maçı asla ciddiyetsizlik kaldırmıyor. ancak djokoviç en stresli anlarda bile eğlenmesini bilen bir adam. bu ona müthiş bir mental güç veriyor. nitekim güldü, eğlendi, seyirciyi coşturdu ve kalkıp sousa'yı darmaduman etti.

mesela nadal'dan hayatta böyle bir rahatlık veya şov/eğlence/gösteri göremeyiz. ha ona da saygı duyuyorum, nadal belki de böyle bi hareket yapsa dikkati dağılır maçı verir. herkesin konsantre olma veya rahatlama biçimi farklı.

neticeten tenis dünyası için gerçekten büyük bir renk djokoviç.
  • adamın vizesiyle tenis oynuyorlar resmen.
  • yine kritik bir oyun kaybettikten sonra sağlık molası aldı.. daha geçen hafta aynı şeyi 2 defa yapıp rakibin bütün ivmesini bitirmişti..

daha önce 100 defa olduğu gibi yine buradan seti alacaktı aklınca ama bu sefer belasını tam buldu. oyunu verdi yetmedi üstüne diskalifiye oldu..

20 senedir şu herifin ahh öldüm bittim diye mola üstüne mola alıp ardından bomba gibi çıkardığı servisleri izlemekten kanser oldum, sanırım kariyeri boyunca ilk kez yaptığı bir pislik yanına kâr kalmadı..

bi' de hala utanmadan bu adamın "sağlık molası" olayını savunanlar var. ulan bu adam bir kere de 5-1 öndeyken, setlerde 2-0 öndeyken alsın şu molayı. beyimiz ne zaman seti verecek olur, birden felç iner boynuna. bu nasıl bir tesadüfse sürekli tam kaybederken tekrar ediyor, allah'ın hikmeti..
  • doğu avrupa sığırlığını nefis biçimde üzerinde taşıyan tenisçi. türkiye'den hallice ortamlarıyla gidip nazi, aşı karşıtı, radikal ortodoks vb. olup bütün dünyayı kendilerine güldürüyorlar.
    aynı türkiye gibi bir grup güzel insan oraları çekip çeviriyor, kalanı böyle ünlü de olsa bu kafada.
    avustralya geri postalasa da amerika'da fox tv'de falan manşete çekseler, herkes adını öğrense kansas'ta oklahoma'da...
  • cok sasiracaksiniz ama o top hakeme degil de top toplayici cocugun suratina, bogazina vs. gelse novak yine diskalifiye edilecekti. burada hakem oldugu icin o kararin verildigini dusunenler icin yazayim dedim.

tanim: yaklasik 15 yildir rakibi öne gectigi zaman saglik sorunlari yasayan tenisci.
hesabın var mı? giriş yap