şükela:  tümü | bugün
  • maç sonrası çim yemesinin sebebi "goat (yani keçi) benim" demekmiş.
  • wimbledon efsanesi. ayrıca müthiş zeki bir adam. hem sahada hem dışarda. doğuştan yetenek
  • federer'in djokovic, nadal ve murray karşısında son 7 maç istatistiği yayınlanmış. sorun yaş farkı değil.

murray: 6-1

nadal: 6-1

djokovic: 1-6
  • anadilinin yanında almanca, fransızca, ingilizce, italyanca, ispanyolca röportaj verebilen değişik. arapçası da az daha uğraşsa olacak gibi.

https://www.youtube.com/watch?v=sutqadqgxzo
  • son wimbledon tenis turnuvası finalinde federer'i yenmesi üzdü ancak küstah ingiliz seyircisine gereken cevabı şampiyon olarak vermesi sevindirmiştir.

tanım: makine düzeninde tenis oynayan sırp raket.
  • onar yıllık zaman dilimlerinde en çok grand slam kazanma ve en çok hafta 1 numarada kalma istatistiği yayınlandı. buna göre:

70'ler: borg 8
    80'ler: lendl, wilander 7
    90'lar: sampras 12
    2000'ler: federer 15
    2010'lar: djokovic 15*

70'ler :connors : 251 hafta
    80'ler :lendl : 238 hafta
    90'lar :sampras : 276 hafta
    2000'ler :federer : 260 hafta
    2010'lar :djokovic : 261 hafta*

* sezon sonuna kadar istatistiğini artırma şansı bulunuyor.
  • daha önce djokovic nefretinin ingiliz ve amerikan basınının elindeki tenis medyası tarafından oluşturulduğunu iyi şeylerin saklanıp en ufak şeyin abartılıp onun kötü pozisyona sokulduğunu iddia etmiştim. artık bunun bir adı da var. slavicfobia... şöyle ki:

twitterda nick kyrgios'un djokovic hayranı(!) bir tenisseverin tişörtünü karalamasını içeren video üzerine çıkan tartışmada bir novak hayranının mealen özellikle amerikalı ingiliz ve avusturalyalılardan oluşan tenis toplumunun doğu avrupalı tenisçilere uyguladığı saygısızlık, nefret ve xenefobianın varlığindan bahsedip martina'ya, lendl'a, seles'e sor" diyerek attığı tivite martina navratilova cevaben "videoyu izlemedim ama bu tivitle genel olarak aynı fikirdeyim. fakat ben slavicfobia olarak tanımlamanın daha doğru olduğunu düşünüyorum" diyerek bu çifte standartın varlığını ilan etti.

gelen mesaj sonrası edit: elbette bu tek sebep değil federer ve nadal'ı yenerek onların şampiyonluklarının önüne set çekmesi de sebeplerden biri. örneğin 2007 amerika açık finalinin ödül töreninde sunucu kadının "novak, maçı kaybettin ama kalplerimizi kazandın" şeklindeki sözlerine seyirci büyük bir alkışla destek veriyordu. kaybederken sevimliydi yani.
  • her ne kadar çok sevmesem de (federer ciyim) büyük saygı duyuyorum.insanlar kendisine önyargılı bence.bazi hareketleri bana da yapmacık gelse de o kadara da yapacak birşey yok.o kadar taraftara karşı o maçı almak büyük başarı.her ne kadar ben yenilen tarafta da olsam onun adına sevindim.sakatlik olmazsa zemin farketmeksizin her turnuvada en büyük şampiyonluk adayı neredeyse(tabi ki toprakta nadal gerçeği var)federer gibi tarihin en iyi çim oyuncusunu 3 kez wimbledon finalinde yendi.nadal i rg de yenen 2 kişiden biri.ust üste 4 gs kazanan ilk oyuncu uzun zaman sonra.ve 3 büyük rakibine karşı h2h da önde.tarihin en büyüğü olmak için gs sayisinda en üste çıkması fazlası ile yeterli.umarim federer i geçemez ama her türlü büyük oyuncu.bu güne kadar yaptıkları onu efsane yapmaya fazlasıyla yetti bence
  • adam wimbledon zaferinden sorna nasıl fokuslandıysa artık cincinnati ilk maçında aygır gibi kişniyordu kortta. antipatik mi evet. yapacak bir şey var mı hayır.
  • adam wimbledon zaferinden sonra da tıpkı öncesi gibi gelen geçeni zıplatmaya devam eden, tenis tarihinin en efsane ismidir.ayrıca çok da sempatik bir isim.

ekşideki haterlarını kudurttukça kendisine olan sevgi ve saygım katlanarak artıyor.bu adamı çekemeyenler kendilerine antenle filan ugrasmasinlar direkt roketatar taksınlar aq.