şükela:  tümü | bugün
 • sirbistan'in vojvodina bolgesinin merkez kenti.
  sicakkanli, guler yuzlu insanlari olan am asadece iki internet cafe'si olan sehircik.
  spens diye kocaman bir spor tesisi vardir burada; icinde olimpik havuzlar, basket ve voleybol sahalari, buz rinki, dukkanlar, restoranlar, bowling ve atari salonlari bulunur.
 • turkcesi yeni bahce
 • ''dolina sponzorusa'' adi verilen bolgesi, en guzel kafelerin bulundugu ve gece gunduz genclerin hayatlarinin dondugu yerdir. kizlarinin belgrad kizlarindan guzel olduklari rivayet edilsede ben pek oyle dusunmuyorum. tuna nehri uzerinde bulunur, petrovaradin kalesi avusturya-macaristan imparatorlugunun bolgede hukum surdugu donemde insa edilmistir ve de tuna nehri'nin cebelitarigi sayilmaktadir. 3 kopru ile iki yakasi birbirine baglanmistir, 1999 nato bombardimani'nda hepsi yikilmistir, yenileri yapilmistir.
 • sirbistanin, belgrad ve nis'ten sonra 3.buyuk sehridir. 1699 karlofca antlasmasi bu sehrin disindaki karlovci kasabasinda imzalanmistir. mimari olarak avusturtya-macaristan etkisi yaygindir. sirpcayi aheste aheste, kelimeleri yayarak komik bir aksanla konusurlar. hayat tarzlari da konusmalari gibi yavas ve sakindir.
 • exit festivaliyle unludur bir de.
 • (bkz: dodi nov)
 • (bkz: novisad)
 • sad sırpçada bir sıra üzüm bağı anlamında olup, şehre novi sad denilmesinin de hikayesi bir farklıdır. kızları güzeldir, hayat böyle bir rahat ve de yavaş akar. gezilip görülesi fazla bir yeri var mıdır bilemem ama bir daha gidilesi bir yer.
 • insanlarının çok net belgradlılardan farklı ve gevşek olduğu sırbistan şehri, voyvodina başkenti.adamlar yavaş ve rahat yaşamak için gelmişler sanki dünyaya.
  exit festivaline gittiğim için şehri çok fazla gezemesem de merkezde dondurmaları oldukça güzel ve çeşitli bir dondurmacı vardı, hiç unutmam. çalışanları da hep bayan. içerden taş! gibi bir tanesi ben dondurma seçerken sırpça bir şeyler söyledi bana doğru, tabii anlamadım. sonra bana doğru gelip omuzlarımdan tutup "vay be bu ne erkek böyle" dercesine sarsmıştı, yiyecek gibi bakışlarıyla. belki küfür etti bilinmez ama taş gibi hatun gelip böyle bir harekette bulununca insanın içi bir hoş, şehre de ülkeye de bakış açısı kesinlikle pozitif oluyor. insanoğlu işte.

  nitekim novi sad güzel, gidilip görülesi, dondurması yenilesi bir yer..
 • ufak ve güzel bir şehirdir novi sad.

  bir haftamı geçirdiğim bu şehir, bir haftayı harcamak için biraz fazlaca ufak kalmakla birlikte bu, buranın zaman geçirilmeye değer olmadığı anlamına gelmez.

  ortasında bir kilise mevcuttur. eski yapılar güzel korunmuştur. bir merkez bölge, etrafında çok sayıda ufak ufak kafeler, eski binalar, korunmuş kilise ve sinagoglar, yakınlarda parklar, çook çok hareketli bir gece yaşamı şehrin ana unsurlarındandır.

  kızlarının içlerine karışmış macar kanının da etkisiyle belgrad tarafındakilerden guzel oldukları söylenir...orasını bilemem de, verebileceğim bilgi, bu insanların turist canlısı olduklarıdır.

  güzel bir tuna manzarasına sahip olduğunu da söylemeden geçmemeli...tuna'da yüzülebilir. bunun yanısıra hemen karşısında, artık novi sad'a bağlı olan petrovaradin kasabası vardır. köprüler bu iki yeri birbirine bağlar. tuna nehri vardır arada yine. tuna kenarında yürüyüş hoş olabilir.devasa bir kalesi vardır bu eski ufak taş binalara sahip kasabanın.kale görmeye, gezmeye değerdir. hele kalenin tepesinden müthiş tuna manzarası vardır.bu yörelerde insanlar kaleyi her türlü çılgın parti için kullanmaktadır. bir insan deryası gece vakitleri kaleye doğru akar. barlar ve kulüpler de aynı istilaya maruzdur. bir barlar sokağı bölgesi vardır ki hele...hölölölöy..

  sırbistan'ın belgrad'dan sonra 2. büyük şehridir. şehrin merkezinden ziyade daha çevre bölgelerde, üniversite bölgesi de dahil olmak üzere sosyalist dönemden yapılar dikkat çeker.

  son dönemde hızlı bir alışveriş merkezleri, büyük kompleksler yapılanması sürmektedir.

  ha, eğer bu yazıyı okursanız ve yolunuz novi sad'a düşerseeee...

  orda şehrin merkezinde dunavska parkı olarak geçen bir park vardır. oraya gidin ve benden, parkın göletinde 100 yıldır yüzdükleri iddia edilen ve sürekli aynı formatta orada duran kuğular isa ve bisa'ya benden çokça selam söyleyin..

  söylemezseniz yemin bilah darılırım.