• 1 gr olanının üstünde "yalnız intramusküler uygulanır" yazdığı için damar içine yapılması uygun olmaz sanırım. biz de kaseyi deldirmeye meraklı değiliz nihayetinde. :))
  • 12 saat arayla bir sağdan, bir soldan yediğim nane. aynı lobdan 2 defa üst üste yaptırmaya cesaret edemedim, şu anda bırak yürümeyi topallayamıyorum bile. 4 ampül daha var ama benim 4 tane daha kalçam yok ki?!
  • bir doktor amcamız, annemin benim tedaviye gitmeyisimi cezalandırmak isteği üzerine, hap yerine iğne ricasıyla 6 adet yazdı.

ilk huylanmayı eczanede yaşadım, eczacı ilacın adını duyunca 'kim ceza aldı ahaha' dedi, ciddiye almadan güldük geçtik.

ikinci huylanmayı kutu içeriğini incelerken yaşadım, ilacı sulandırmak için verilen ampul üzerinde '%1 lidokain hci' yazıyordu. ulan yakıyor heralde bu içine anestezik koymuşlar diye geçirdim içimden. ciddiye almadım.

vurulalı 3 saat oldu, hâla sağ lobumu havaya kaldırıp oturuyorum...
  • bir arkadaş söyledi, kendisi hakkında şöyle bir deyiş varmış: "ateşin kaynağını bulamıyorsan bırak, novosef bulur." zamanla bu, "ateşin kaynağını bulmaya kasmak istemiyorsan..."a dönüşüyor. tabii bu mottoya biat eden bir kısım doktor gelene basıyor novosef'i, gidene basıyor. roketle sinek öldürme geyiği hasıl oluyor tabiatıyla. sonra da vay efendim, bakteriler direnç kazanmış. işte bu bir kısım doktor ortamların poison ivy'si ise mulder de robin'idir. ben de batman'im. şaka lan, batman mulder'dir. ben reha yeprem'im. (bkz: kıssadan hisse)
  • hasta olmaya tövbe ettiren yakıcı antibiyotik. bir de bunu vurdurmak için hastane hastane dolaşıp üstüne para veriyorsun ya işte buna tedavi diyorlar.
  • etkili olduğu kadar acı verici de olan antibiyotik iğne.

ayrıca ilacın isminin başındaki "no"nun aslında, "hayır canım ben almayayım!", ya da "allah'ınız kitabınız yok mu len!" gibi anlamlar içeriyor olabileceğine dair bir iddiam var;* zira feci can yakıyor ve yapıldıktan sonraki ilk birkaç saat, afedersiniz topal eşekler gibi yürümenize neden oluyor!
  • akut tonsilit - bademcik iltihabı teşhisiyle kbb doktorumun yazdığı antibiyotik iğne. 1’er gramdan 6 adet yazdı. şu ana kadar 12 saat arayla 3 tane vurdum. iğneye ek olarak yine 1 gr, günde 1 adet klamoks antibiyotik hap da alıyorum.

3’üncüsünden sonra halsizlik, ateş, bulantı, terleme sona erdi. kas ve eklem ağırlarım da azaldı. iştahım da yerine geldi. ama yutkunurken hala boğazım ağrıyor. asıl sıkıntı orası zaten. bakalım inşallah geçer.

doktor, ağrıların geçse bile hepsini bitir dedi. tüm antibiyotiklerde olduğu gibi.

burada bazı yazarlar serumla birlikte damar içine alınabileceğini belirtmiş ama ilacın kutusunda kocaman “kas içine uygulanır” yazıyor. hatta iğneyi vurdurmaya giderken sordum görevliye damar yoluyla alabilir miyim diye. baktı reçeteme, doktor “intramüsküler” yazmış dedi. yani kısacası o iğne o göte girecek dedi. doktor reçeteye “intravenöz” yazarsa damardan alabilirsiniz. ama dediğim gibi ilacın kutusunda kas içine uygulanır yazıyor.

iğne vurulurkenki acısı burada anlatıldığı gibi öyle dayanılmayacak gibi değildi. yanma falan da yaşamadım. asıl ağrıyı iğneyi vurdurduktan sonra yaşadım. topallayarak yürüyorum. her iki loba da vurduğum için adım atarken çok zorlanıyorum. aksama birkaç gün sürebilirmiş. ilacı zerkederken yavaş yavaş enjekte edilmesi tavsiye ediliyormuş. ben yeni öğrendim. akşamki iğneyi bu şekilde deneyeceğim.

güçlü bir antibiyotik olduğu için yararlı zararlı demeden vücuttaki tüm bakterilere katliam yapıyor. ilaç bittikten sonra yoğurt, kefir gibi probiyotik gıdalar alıp dengeyi sağlamak faydalı olur.

burayı okuduğunuza göre büyük ihtimal siz veya yakınınız hastalanmış demektir. acil şifalar dilerim.

tüm iğneler bitince yeni bir güncelleme daha yaparım.

4. iğne editi: daha önceki üç iğnenin ilacını hemşireler hızlıca enjekte etmişlerdi. burada bazı tavsiyeleri okuduktan sonra 4. iğnenin ilacını yavaşça zerketmesini hemşireden rica ettim. 15 saniye kadar sürdü. tabi acısı da. ama sonrasında şok oldum. çünkü önceki iğnelerde sedyeden yardım almadan doğrulamazken bunda hemen kalktım ve sanki hiç iğne vurulmamış gibi yürüdüm. evet, ilacın verildiği süre boyunca acı oluyor ama sonrasında diğerleri kadar topallama, ağrı falan olmuyor. mutlaka ama mutlaka ilacın yavaş zerkedilmedisini hemşirelerden rica edin. en az 10 saniye sürsün.

ilacın etkisine gelince. boğazımın iki yanı da yutkunurken ağrıyordu. 2. gün ve 4. iğne itibariyle sağ yanının ağrısı geçti, ama sol yanı hala ağrımaya devam ediyor.

iğneden olduğunu sanmıyorum ama fena bir öksürük başladı.

5. iğne editi: dünkü gibi yavaşça vurdurdum(tâbir pek hoş olmadı) yine ağrısı az oldu. bi de göt alıştı tabi. (muhabbet pek iyi gitmiyor. kesiyorum)

1 tane iğne kaldı. boğaz ağrım baya azaldı. iyileşiyorum galiba.

ancak yürürken hala zorlanıyorum. bir de öksürük devam. ilacın yan etkilerinde öksürük yok. kaynağını tespit edemedim. sinüslerimden genzime akıntı olabilir. biraz balgam da var. kontrole gidince öksürüğü doktora soracağım. bir de sanki kavun yedikten sonra su içmişim gibi o acımsı tat var ağzımda.

6. iğne öncesi ara edit: 6’ncı yani son iğneyi vurmama daha 6 saat var. iğne yerinin ağrıları, ses kısıklığı ve öksürük hariç, boğaz ağrım da dahil olmak üzere hastalığıma ait tüm etkiler tamamen geçti. doktorum ne olursa olsun tüm iğneler bitecek dediği için son iğneyi de akşam vuracağım.

6. iğne editi: reçetemi kaybettiğim için son iğneyi olamadım. kendimi baya iyi hissettiğim için üşendim, tekrar çıkarmadım. ilk muayenemden 5 gün sonra bu sabah doktora kontrole gittim. baktı boğazıma. baya toparlamış, iyi görünüyor boğazların dedi. öksürük bir iki hafta sürebilirmiş. son iğneye gerek yok ama klamoks antibiyotiğe devam dedi. kutunun hepsi bitecek, yoksa 1 ay içerisinde yeniden nükseder hastalık dedi. bol sıvı içeceğim. soğuk, sıcak, acı, baharatlı yasak.

şimdilik yırttık, çok şükür. yürürken ağrı ve topallama da yok.

yardımların için sağol novosefçiğim. umarım bir daha karşılaşmayız.
  • birazdan ikincisini yaptırmaya gideceğim antibiyotik iğne görünümlü atom bombası. rica ediyorum başbakan artık bu novosef oyununu bozsun.

not: bunu seruma falan karıştırabiliyorlar mı bilen varsa allah rızası için söylesin.

edit: mesajla dönen yazarların belirttiği üzere, seruma karıştırılabiliyormuş.
  • zatürre teşhisine binaen, ne suç işlediysem kendisinden 14 tane nasiplendiğim antibiyotik. "kesin yakar bu amk" derken, hemşire teyze, "derin nefes al ablacım" deyince, yanmanın kralını yaşadım. o bu değil de, daha 13 tane var.
  • beni sinüzitten kurtarması amacıyla sığındığım antibiyotik.
    5 gün önce bitti ama hala iğnenin ödemi, morluğu, acısı geçmedi. iğneyi olmadan önce tüm entryleri okumuş ve "yok canım, o kadar da kötü olamaz" demiştim. ancak gecenin 11'inde hastaneden çıktığımda acıların çocuğu modunda, ne oturabiliyor ne de yürüyebiliyorken tüm yazılanların gerçekliğini onaylamış oldum.
    çok şükür bitti gitti, umuyorum ki morlukları da tez vakitte beni terk edecek.
hesabın var mı? giriş yap