şükela:  tümü | bugün
 • havaalanı kodu ovb olan rus şehri.....
 • moskova'ya göre daha sıcak kanlı insanların yaşadığı şehirdir. kış aylarında hava sıcaklığı - 40 dereceye kadar iner.krasny prospekt şehirde gezilmesi gereken en önemli caddedir...
 • akademgorodok bu kent yakinlarindadir.
 • (bkz: novo nordisk)
 • sibirya da ob nehri'nin iki tarafina kurulu güzel sayılacak bir sehir...
 • rusya'nın kuzeyinde olan bir şehirdir. moskova'ya 4 saat uçuş mesafesinde ayrıca 3 saatlik zaman farkı olan, kış günü kızları içinizi ısıtan memleket...
 • 1,5 milyonluk nüfusuna rağmen özellikle deri ve kürk ürünleri için nefis bir ihracat potansiyeli barındıran, buna rağmen ihracatımızın bir türlü doğru dürüst gelişemediği rusya şehri. bunun önemli bir nedeni lojistik; gerek mesafe, gerek bozuk yolları, gerekse iklimi nakliyat sürecini çok sancılı kılıyor. bir başka dezavantajı son derece karanlık işlerin döndüğü gümrük mekanizması. diğer bir nedeni de güney sınırına ve dolayısıyla çin'e yakınlığı sebebiyle oradan mal almaya daha meyilli oluşu.

  türkiye'den direkt uçuş yok; en hesaplı ve kestirme aktarma aeroflot ile istanbul - moskova - novosibirsk uçuşu olup 8 saat 25 dakika kadar sürüyor.
 • rusya 1 ligi'nde sibir novosibirsk diye iyi bir futbol takımı olan kent.
 • standart sovyet sehirlerindendir, ve digerlerine gore biraz buyuktur(moskova ve st petersburg dan sonra 3. buyuk sehirdir. sibiryanin en sanayilesmis sehiridir, bir anlamda sibiryanin baskentidir. rusya'nin en buyuk tiyatrosunu barindirir. 2 hatli 13 istasyonlu bir metro sistemi vardir. bu metro ob nehrinin uzerinden gecer, lenin meydaniyla marks meydanini birbirine baglar. ob nehri uzerinde kucuk atraksiyonlarin kuruldugu kucuk panayir alani vardir, yaz aylarinda burasi insana cennetteymis hissini verir. lenin meydani ve krasny prospekt onemli bayramlarda trafige kapatilir ve kutlamalar yapilir. universite kenti akademgorodok ile arasinda ob denizi denilen baraj golu bulunmaktadir.
 • merkez caddelerinin kesiştiği bir meydanda saatli bir çan kulesi bulunan şehirdir.bu kulenin şehrin anlatılmasında ilk sırada yer almasının sebebi ise, teorik olarak rusya'nın ortası kabul edilmesidir.daha önce hiç bu şehre gitmediyseniz ve biraz coğrafya bilginiz zayıf ise moskova'dan gidişte dört saat, dönüşte beş saat uçak yolculuğu ile ulaşılabilen bu şehrin japon denizi kıyılarına yakın olduğunu falan sanabilirsiniz, ama haritadan baktığınızda gerçekten de rusya'nın ortası gibi bir yere denk gelmektedir.
  nüfus bakımından rusya'nın üçüncü büyük şehri olmasına rağmen petrol ve doğal gaz gibi hidrokarbon kaynaklarından yoksun olduğu için ülke içinde rütbe olarak ufa, kazan gibi diğer bazı şehirlerden daha sonra gelmektedir.ama ilk gelişte kendini hissettiren ilginç bir kozmopolit yapısı vardır.bunun sebebi ise, orta asya ve daha doğu kesimlerde bulunan bölgelerin çekim merkezi olmasıdır ve gerek kazakistan-özbekistan-kırgızistan-türkmenistan-tacikistan gibi eski sovyet ülkelerinden gerekse diğer bütün sibirya ve doğu eyaletlerinden rus gençler, okumak veya çalışmak için buraya akın etmektedirler.bu yönü ile uluslararası yatırım şirketlerinin de dikkatini çekmektedir ve son yıllarda ciddi miktarda yabancı sermaye yatırımı yapılmıştır.şehrin biraz dışına çıkıldığında muhteşem doğal güzelliklerle karşılaşabilirsiniz.
  son zamanlarda bol miktarda modern bina yapılmış olmasına rağmen hala eski sovyet binaları şehrin büyük bölümünü kaplar.
  ama bütün bu yapılar içerisinde en görkemlisi şüphesiz opera binasıdır.
  içinde çok fazla ünversite, akademi, kolej gibi yüksek ya da dengi öğretim kurumu barındırmasından mütevellit, çok hareketli bir genç nüfusu vardır.genç nüfus olunca tabii gece hayatı da ister istemez renklidir.her keseye, her zevke uygun barlar klupler, perşembeden itibaren birbirinden güzel rus kızlarla dolup taşarlar.gece hayatına düşkün ve enerjisi yeterli bir türk erkeğinin burada sıkılmasına imkan ve ihtimal yoktur.türkiye ile olan saat farkı, anda uçağa atlayıp tek uçuşla memlekete gidilememesi gibi uzak ve yoksunluk sorunlarını rus kızlar giderebilirse elli yıl yaşanabilir.ya değilse bir türk erkeği (bakın türk kızından hiç bahsetmiyorum bile) için hayat çekilmez olabilir buralarda.