şükela:  tümü | bugün
  • muhip reyizle* vedalaşıp yepyeni ismleri bünyesine katarak bambaşka denizlere yelken açan ve çok sevdiğimiz o eskini tadını artık bulamadığımız otopark.com un mevcut halinden sonra pek yakında sözlüğün yeni fenomeni olmaya aday ankaralı bir otomobil vlogger'ı.

bir kulak burun boğaz uzmanı olarak otomobil bilgisi yüksek değil ama enteresan derecelerde rahatlığı ve sakinliği ile otomobil testinde tam bir ayhan sicimoğlu ekolü yakalamayı başarmış...

web

twitter

instagram

youtube
  • vlog 23'ünde "bok atma, kötüleme, ukalalık, züppelik" sonucu ilgi toplayarak bu kadar çok takipçiye ulaştılar imasında bulunduğu kanal büyük ihtimalle otopark.com.

bilmemek ayıp değil. ancak otopark.com'un bugünlere nasıl geldiğini bilmeden bu kelimeleri kullanması kendi karakteri ile ilgili üzücü bir görüntü.
  • doktor olduğunu söylemediği tek bir yayın yok sanırım, bide tek arabayla otomobil inceleme sitesi açmak neyin kafası
  • eğer otopark.com'a "bok atma, kötüleme, ukalalık, züppelik" sonucu ilgi toplayarak bu kadar çok takipçiye ulaştılar dediyse müthiş bir tespit yapmıştır. şimdi biri gelip samimiyet, sohbet falan der ama tam da bundan bahsediyor işte. kimse araç özelliklerini çok samimi sayıyorlar diye sevmedi otopark'ı. sinan'ın züppeliği, and'ın ukalalığı, hep birlikte aracı gömmeleri vs. otopark'ı otopark yapan bunlardı. tabii ki bu dediklerim şimdiki versiyon için değil, eski otopark için geçerli.
  • muhafazakardir, bir miktar bunun kaymagini da yiyor gibi.. eski videolarda merhaba diyerek acarken yenilerde belirgin sekilde selamun aleykum seklinde aciyor; unutsa da mutlaka sonrasinda diyor, millet de y orumlarda ayilip bayiliyor.. sabah erken kalktiginda namazini kildigini gosterecek sekilde seccadesini araya sikistiriyor..

nedenini bilmedigim sekilde fena halde takipci sayisiyla kafayi bozmus durumda, her video'da sektirmeden bahsettigi iki sey var: 1) meslegi 2) kanalin takipci sayisi ile ilgili yorumlar, "soyle yapsak artar ama yapmiyorum", "gecen hafta ilgi azalmis gibi, neden?" vb..

araba bilgisi de skoda superb'e "süper be" diyecek kadardir.

otomobil kanali degildir, vlog'tur.
  • düzgün adam, naif, saygılı falan ama otomobiller konusundaki birikimi bence yetersiz. aynı şekilde pilotajı da standart sürücü seviyesinde gibi görünüyor. 60kmh ile kelebek dönen arabayı yol tutuyor sanıyor, ani şerit değiştirebildiği arabayı da keza öyle...

yaani izlenir, izliyoruz arada bir fakat otomobil test edecek yeterlilikte bir otomobil meraklısı olduğunu söylemek çok zor. hani önünde giden ek kasa honda civic'in vtec (b16a2) mi yoksa normal 1.6 mı olduğunu anlayamıyor mesela. kusura bakmasın ama otomobiller hakkında ahkam kesebilmek için, o arabanın model yılları arasındaki motor kodlarını bile bilmek gerekir. bunun için de hondacı olmak şart değil. ''petrolhead'' dediğimiz adamlar bunları bilirler.

dediğim gibi standart sürücü için bilgilendirici olabilir ama benim gibi, senin gibi 99 model golf'ün şasi kodunu bilen ve 1200cc otomobille bile zevkten dört köşe olmayı bilenler için, amatörden öte değil kendisi.
  • hakikaten gına geldi kendisinin kanal takipçi sayısı kompleksinden.

yumuşak yumuşak konuşuyor, efendi falan imajı çiziyor, sonra da youtube'daki diğer otomobil inceleme kanallarına laf atıp atıp duruyor.

aga sen günlerdir vlog ayağına antalyada kongreyi, gittiğin oteli, denizi, turiste hizmeti, ne harika bir insan olarak memleketin meselelerine ne kadar hassas (elbette hükümet kanadından) olduğunu anlatıyorsun da, kongre boyunca 5 gün kullandığın mercedes c200d için daha hala inceleme videosu eklemedin! e tabii artmaz adam gibi takipçin de; izleyenin de.

sadece akp/mhp gençlik kolları izleyicilerle nereye kadar?
  • vakit bulup canım sıkıldığında açıp bir iki videosunu izliyorum da, son zamanlarda bana da çok itici gelmeye başladı bu arkadaş. daha önce de yazıldığı gibi mütemadiyen takipçi sayısı ile ilgili söylemlerde bulunması, diğer otomobil inceleyen kanallara çamur atıp iz bırakması vesaire hiç hoş şeyler değil açıkçası, bu tarz şeyler artık ergenlere bile yakışmıyor söyleyelim.

öte yandan konuşma üslubu da tuhaf. kadınlar için sürekli ''bayan'' kelimesini kullanması erkek halimle beni bile rahatsız etti. son videolarda açılışı yaparken ''selamun aleyküm beyler, bayanlar, sevgili çocuklar'' falan diyor da, erkeğe ''bey'' derken kadına niçin ''hanım'' demiyor merak ettim doğrusu. mesela bir videosunda da arabaya binip ''günaydın'' diye selam verdikten sonra birkaç meseleden bahsediyor ve sonra yine ''ha bu arada selamun aleyküm'' diyor. tuhaf tuhaf hal ve hareketler...

bir de zaman zaman doktor olduğunu vurgulama gereği duyuyor ki bence hiç gereği yok. insanlar orda senin kara kaşını, kara gözünü, ne iş yaptığını değil; araba incelemelerini merak edip izliyor. mesela son izlediğim videosunda da yine mercedes incelemesi yapmaya çalışırken söze ''daha önce iki kez sıfır model bmw alıp satmış birisi olarak...'' diye başladı. sürekli hava atma yarışında, sürekli insanlara kendini ispat etme derdinde... bu tutumu haliyle bana itici gelmeye başladı, böyle devam ederse zaten sürekli yakındığı takipçi sayısında da ciddi bir kayıp yaşayabilir.

son olarak arabalarla ilgili malumatı da kesinlikle kafi değil. otopark gibi işinin ehli kanalları izledikten sonra noyan beğ oldukça yetersiz geliyor izleyiciye. zaten genel olarak incelemeye çalıştığı araçların artı yönlerinden bahsediyor hep, eksi yönlerini çok ama çok az belirtiyor. belki de dünya çapında bilinen markaları kötüleyip başını derde sokmamak için çekiniyor da olabilir, zira en basitinden arka koltuğa sığamadığı araçların iç hacminden bahsederken dahi ''eh işte fena değil diz mesafesi'' diyor. yani açıkça belirtemiyor fikrini.
  • son derece güzel bir c200d testi yapmış. tamamen son kullanıcıya yönelik, gereksiz teknik verilere girmeden, yalan dolan broşür bilgileri vermeden, dolu dolu bir test olmuş. valla sanki ben kullanıyormuşum gibi hissettim. neye önem verdiysem onları anlatmış.

direksiyonu sağa kırdığında aracın sağa yatması, dış tasarımı ayrıntılı noktalarına kadar inceleme -ki bunu genelde yapmıyorlar- aracın arkasını bırakmasıyla ilgili ara video, zayıf kalan motor, multimedia'nın ucuz android telefonlar gibi donması, hatta adblue'ya kadar bir sürü bilgi. dediğim gibi son kullanıcıya yönelik dolu bir test olmuş. yani bu ne demek, geyik olsun diye izleyenlere değil de, arabayı almayı düşünenlere göre bir test. geyik için zaten vlog'lar çekiyor.

bu testin başarılı olmasında aracı 5 gün kullanıp çok iyi tanımasının da etkisi var. bayiden 1 saatliğine alınan araçla yapılan testlerin verimi doğal olarak çok düşük oluyor.

takipçi sayısına fazla takılmasın, böyle dolu ve son kullanıcıya yönelik inceleme yaptığında o sayı zaten artar.

yıllardır bu işi yapan otopark'ta uzun süredir böyle test görmüyorum. eskiden and tek yaptığı testlerde bu tarz detaylara girerdi ama o da artık değişmiş. zaten onları test için izleyen neredeyse yok herhalde, yapılan yorumlar hep aynı, "çok bozdular", "kurumsallık kötü oldu", "and gitti, hasan geldi, mehmet gitti" vs...

otomobil dünyam eren zaten izleyene hiçbir şey katmayan aralarındaki en boş tester. 10 dakikalık testin 8 dakikasında kendine dönük kameraya ezber broşür bilgileri vermekten başka yaptığı bir iş yok. carviser fahir fena değil ama hiç de objektif değil. ona göre kötü araç yok zaten. hepsi birbirinden başarılı.

ben noyan'ın iyi yolda olduğunu düşünüyorum. sadık takipçileri var. son 2-3 aydır tanınmaya başladığını düşünürsek, takipçi sayısından şikayet etmesin. burada bile ikinci entry'si daha 2 ay önce girilmiş. giderek tanınacaktır daha çok yolu var, acele etmesin.
  • "yalan dolan bilgi vermeden" dediği c200d testinde arabanın arka kısmının atmasıyla ilgili olarak araya bir video yerleştirmiş..

teknikens varld'ın çektiği geyik testi denen şeyin videoda mercedes c serisi amı götü dağıtıyor. noyan bey de bunu koymuş ki, hani "bakın bir tek ben demiyorum, aha da teknikens varld da deyoo" hesabı..

ancak verdiği video'daki araç c250d hybrid. yani kısmen elektrikli ve pil hücreleri var. bu pil hücreleri arabanın ağırlık merkezini olumsuz şekilde etkiliyor. standart modellerde böyle bir sıkıntı mevcut değil. bu video tamamen yanıltmaya yönelik bir video (kasıtlı yaptığını düşünmüyorum, gene bilgisizlikten yapmıştır)

mamafih, bunu bilmek için teknikens varld'ı takip edecek kadar otomobil meraklısı olmaya da gerek yok. o videonun altındaki yorumları ve teknikens varld'ın açıklamalarını okumak kafi..

ama noyan bey, otomobil incelemesi yapıyor ve fakat o otomobille ilgili bir ön araştırmaya girmeyi külfet görüyor.

benzer şekilde amg araçlarda start stop düğmesinin standart olduğunu bilmediği için, o düğme yok diyor, bereket sonra torpidoda buluyor da, montajda araya düzeltme koyuyor.

gene c200d kullanırken, 136 bg'lik dizel motordan 2.0 lt 180 bg motor gücü bekliyor. bmw'de zf bunu yapıyordu diyor, aga bu arabanın motorunun eti ne budu ne, tüm suçu yıkıyorsun 7-tronic şanzımanın üstüne. ki, o kadar da rezalet değildir üstündeki motor, apaçi takımı tarafından renault motoru diye küçümsense de, oldukça yüksek teknoloji ürünü bir motordur.

çok güzel çok detaylı denilen bu testte, ne donanımından, ne fiyatından herhangi bir bilgi alamıyoruz. (muhtemelen o toplarda mercedes, bmw'ye göre daha üstün olacağı için..) "adblue" bilgisi verildiği söylenmiş, verdiği bilgi "adblue, üre var, emisyon düşürmek için"..

kendine otopark'ı falan örnek alıyor, yapmasın. otopark bugün geldiği haliyle hem daha kurumsal, hem daha "otomobil" kanalı.. "işten çıktım, kokoreç yemeye gidiyorum, arabayla gittiğim için kanalın içeriğine uygun" gibi birşey otopark'ta yok örneğin. (eskiden panpalar belki biraz buna yakınsıyordu ama onda bile otomobil ekseninde idi muhabbetler. en azından ben hiç kokoreç alınıp kameraya sokulduğunu görmedim)

aslına bakarsanız, kendine diğer otomobil kanallarını da rakip görmemesi gerekiyor. çünkü ne bir otomobil kanalı olacak içeriği var, ne de kendisinin teknik bilgisi var.

araba meraklısı bir adamın, güzel bir vlog kanalı olsun, bence o haliyle ve marka partizanlığı yapmadan daha güzel.