• noyan abi acayip sıcakkanlı ve o kadar da karizmatik bi abimiz, bi (bkz: bimmer) olarak herkesi bimmer yapmaya and içmiş ama yakında yapacak gibi. 2017 de bırakacağım diyor ama inşaallah öyle bişey yapmaz
  • arabaciadamlar.com ile yoluna devam eden kbb doktoru. kendisine yaptığım teklife, bilgisayardan bakıp döneceğim dediği halde cevap vermemişdir. olumsuz da olsa yazaydın be hocam.
  • vlog 23'ünde "bok atma, kötüleme, ukalalık, züppelik" sonucu ilgi toplayarak bu kadar çok takipçiye ulaştılar imasında bulunduğu kanal büyük ihtimalle otopark.com.

bilmemek ayıp değil. ancak otopark.com'un bugünlere nasıl geldiğini bilmeden bu kelimeleri kullanması kendi karakteri ile ilgili üzücü bir görüntü.
  • doktor olduğunu söylemediği tek bir yayın yok sanırım, bide tek arabayla otomobil inceleme sitesi açmak neyin kafası
  • muhafazakardir, bir miktar bunun kaymagini da yiyor gibi.. eski videolarda merhaba diyerek acarken yenilerde belirgin sekilde selamun aleykum seklinde aciyor; unutsa da mutlaka sonrasinda diyor, millet de y orumlarda ayilip bayiliyor.. sabah erken kalktiginda namazini kildigini gosterecek sekilde seccadesini araya sikistiriyor..

nedenini bilmedigim sekilde fena halde takipci sayisiyla kafayi bozmus durumda, her video'da sektirmeden bahsettigi iki sey var: 1) meslegi 2) kanalin takipci sayisi ile ilgili yorumlar, "soyle yapsak artar ama yapmiyorum", "gecen hafta ilgi azalmis gibi, neden?" vb..

araba bilgisi de skoda superb'e "süper be" diyecek kadardir.

otomobil kanali degildir, vlog'tur.
  • düzgün adam, naif, saygılı falan ama otomobiller konusundaki birikimi bence yetersiz. aynı şekilde pilotajı da standart sürücü seviyesinde gibi görünüyor. 60kmh ile yonca dönen arabayı yol tutuyor sanıyor, ani şerit değiştirebildiği arabayı da keza öyle...

yaani izlenir, izliyoruz arada bir fakat otomobil test edecek yeterlilikte bir otomobil meraklısı olduğunu söylemek çok zor. hani önünde giden ek kasa honda civic'in vtec (b16a2) mi yoksa normal 1.6 mı olduğunu anlayamıyor mesela. kusura bakmasın ama otomobiller hakkında ahkam kesebilmek için, o arabanın model yılları arasındaki motor kodlarını bile bilmek gerekir. bunun için de hondacı olmak şart değil. ''petrolhead'' dediğimiz adamlar bunları bilirler.

dediğim gibi standart sürücü için bilgilendirici olabilir ama benim gibi, senin gibi 99 model golf'ün şasi kodunu bilen ve 1200cc otomobille bile zevkten dört köşe olmayı bilenler için, amatörden öte değil kendisi.
  • hakikaten gına geldi kendisinin kanal takipçi sayısı kompleksinden.

yumuşak yumuşak konuşuyor, efendi falan imajı çiziyor, sonra da youtube'daki diğer otomobil inceleme kanallarına laf atıp atıp duruyor.

aga sen günlerdir vlog ayağına antalyada kongreyi, gittiğin oteli, denizi, turiste hizmeti, ne harika bir insan olarak memleketin meselelerine ne kadar hassas (elbette hükümet kanadından) olduğunu anlatıyorsun da, kongre boyunca 5 gün kullandığın mercedes c200d için daha hala inceleme videosu eklemedin! e tabii artmaz adam gibi takipçin de; izleyenin de.

sadece akp/mhp gençlik kolları izleyicilerle nereye kadar?
  • vakit bulup canım sıkıldığında açıp bir iki videosunu izliyorum da, son zamanlarda bana da çok itici gelmeye başladı bu arkadaş. daha önce de yazıldığı gibi mütemadiyen takipçi sayısı ile ilgili söylemlerde bulunması, diğer otomobil inceleyen kanallara çamur atıp iz bırakması vesaire hiç hoş şeyler değil açıkçası, bu tarz şeyler artık ergenlere bile yakışmıyor söyleyelim.

öte yandan konuşma üslubu da tuhaf. kadınlar için sürekli ''bayan'' kelimesini kullanması erkek halimle beni bile rahatsız etti. son videolarda açılışı yaparken ''selamun aleyküm beyler, bayanlar, sevgili çocuklar'' falan diyor da, erkeğe ''bey'' derken kadına niçin ''hanım'' demiyor merak ettim doğrusu. mesela bir videosunda da arabaya binip ''günaydın'' diye selam verdikten sonra birkaç meseleden bahsediyor ve sonra yine ''ha bu arada selamun aleyküm'' diyor. tuhaf tuhaf hal ve hareketler...

bir de zaman zaman doktor olduğunu vurgulama gereği duyuyor ki bence hiç gereği yok. insanlar orda senin kara kaşını, kara gözünü, ne iş yaptığını değil; araba incelemelerini merak edip izliyor. mesela son izlediğim videosunda da yine mercedes incelemesi yapmaya çalışırken söze ''daha önce iki kez sıfır model bmw alıp satmış birisi olarak...'' diye başladı. sürekli hava atma yarışında, sürekli insanlara kendini ispat etme derdinde... bu tutumu haliyle bana itici gelmeye başladı, böyle devam ederse zaten sürekli yakındığı takipçi sayısında da ciddi bir kayıp yaşayabilir.

son olarak arabalarla ilgili malumatı da kesinlikle kafi değil. otopark gibi işinin ehli kanalları izledikten sonra noyan beğ oldukça yetersiz geliyor izleyiciye. zaten genel olarak incelemeye çalıştığı araçların artı yönlerinden bahsediyor hep, eksi yönlerini çok ama çok az belirtiyor. belki de dünya çapında bilinen markaları kötüleyip başını derde sokmamak için çekiniyor da olabilir, zira en basitinden arka koltuğa sığamadığı araçların iç hacminden bahsederken dahi ''eh işte fena değil diz mesafesi'' diyor. yani açıkça belirtemiyor fikrini.
  • "yalan dolan bilgi vermeden" dediği c200d testinde arabanın arka kısmının atmasıyla ilgili olarak araya bir video yerleştirmiş..

teknikens varld'ın çektiği geyik testi denen şeyin videoda mercedes c serisi amı götü dağıtıyor. noyan bey de bunu koymuş ki, hani "bakın bir tek ben demiyorum, aha da teknikens varld da deyoo" hesabı..

ancak verdiği video'daki araç c250d hybrid. yani kısmen elektrikli ve pil hücreleri var. bu pil hücreleri arabanın ağırlık merkezini olumsuz şekilde etkiliyor. standart modellerde böyle bir sıkıntı mevcut değil. bu video tamamen yanıltmaya yönelik bir video (kasıtlı yaptığını düşünmüyorum, gene bilgisizlikten yapmıştır)

mamafih, bunu bilmek için teknikens varld'ı takip edecek kadar otomobil meraklısı olmaya da gerek yok. o videonun altındaki yorumları ve teknikens varld'ın açıklamalarını okumak kafi..

ama noyan bey, otomobil incelemesi yapıyor ve fakat o otomobille ilgili bir ön araştırmaya girmeyi külfet görüyor.

benzer şekilde amg araçlarda start stop düğmesinin standart olduğunu bilmediği için, o düğme yok diyor, bereket sonra torpidoda buluyor da, montajda araya düzeltme koyuyor.

gene c200d kullanırken, 136 bg'lik dizel motordan 2.0 lt 180 bg motor gücü bekliyor. bmw'de zf bunu yapıyordu diyor, aga bu arabanın motorunun eti ne budu ne, tüm suçu yıkıyorsun 7-tronic şanzımanın üstüne. ki, o kadar da rezalet değildir üstündeki motor, apaçi takımı tarafından renault motoru diye küçümsense de, oldukça yüksek teknoloji ürünü bir motordur.

çok güzel çok detaylı denilen bu testte, ne donanımından, ne fiyatından herhangi bir bilgi alamıyoruz. (muhtemelen o toplarda mercedes, bmw'ye göre daha üstün olacağı için..) "adblue" bilgisi verildiği söylenmiş, verdiği bilgi "adblue, üre var, emisyon düşürmek için"..

kendine otopark'ı falan örnek alıyor, yapmasın. otopark bugün geldiği haliyle hem daha kurumsal, hem daha "otomobil" kanalı.. "işten çıktım, kokoreç yemeye gidiyorum, arabayla gittiğim için kanalın içeriğine uygun" gibi birşey otopark'ta yok örneğin. (eskiden panpalar belki biraz buna yakınsıyordu ama onda bile otomobil ekseninde idi muhabbetler. en azından ben hiç kokoreç alınıp kameraya sokulduğunu görmedim)

aslına bakarsanız, kendine diğer otomobil kanallarını da rakip görmemesi gerekiyor. çünkü ne bir otomobil kanalı olacak içeriği var, ne de kendisinin teknik bilgisi var.

araba meraklısı bir adamın, güzel bir vlog kanalı olsun, bence o haliyle ve marka partizanlığı yapmadan daha güzel.
  • araba kullanmak ile araba test etmek arasındaki derin farkı bilmeyen fanboy'larının olduğu kanal.. düşünün işte takipçi profilini..

iddia ediyorum, zorlandığında her arkadan çekişli araba gibi kıçını biraz bırakma eğilimi vardır bu kullandığı c200d'nin, ancak esp açıkken, mıcıra girip ara gazı vererek arkayı bıraktıracak ve sanki araba amı götü dağıtmış gibi ekstra direksiyon turları attıracak bir hale bu arabanın gelmesi im-kan-sız-dır! evet, arkasını salar, ama öyle "ahanda takla atıyordu da toparladım" hallerine girmeye gerek bıraktırmaz. tekrar ediyorum, her arkadan çekişli ve düşük devirde yüksek torklu araba bunun benzeri davranış sergiler.

hele ki bunu desteklemek için konuyla tamamen alakasız bir ara video konması, işin kötüsünü düşünürseniz, art niyettir..

start stop'a samimiyet diyenin, teknikens varld videosunun hatasına hiç giremiyor olması ilginç tabii.. o da gitti mi hoşuna?

aracı almayı düşünen adam fiyat ve donanım bilgisi beklemiyor öyle mi? mesela malzeme kalitesi, opsiyon donanım listesi aracı almayı düşünen adamı ilgilendirmez, he mi? çünkü bunları bilir. e, araba almayı düşünen adam, test sürüşüne de çıkar, sürüş de yapmasınlar o zaman.. örneğin "düt düt ötüyor" dediği (ama aslında uyarısı kapatılabilen) "çarpışma önleme sisteminin" sadece düt düt kısmını mı anlatmalı acaba arabayı almayı düşünenlere? veya otomatik park etme özelliği'nin ne kadar efektif çalışıp çalışmadığı hiç mi birşey ifade etmez arabayı almak isteyene? görselliğe geleceksek, iç mekan ambiyans aydınlatma var, var da, acaba nasıl görünüyor diye hiç mi bakmaz insan?

konuları bağlaması da acayip.. kemer antalya arasında 140-150 ile giderken tümsekten uçmuş, araba yan açılı düşmüş. niye? yabancı testlerde yol tutuş konusunda "sanki rayda gidiyor" gibi nitelendirilen bir arabanın tümsekten uçunca arkasını bırakmasının yukarıda bahsettiği şeylerle hiç alakası yok çünkü. aynı yerden bmw ile geçmiş mi aynı hızda, aynı yükte?

eğer ki bu bir karşılaştırma videosu ise, her açıdan karşılaştırması gerekir. objektif olarak karşılaştırılacaksa, şusu kötü, busu kötü, benim kullandığımda öyle değil, diye karşılaştırma yapılmaz.
hesabın var mı? giriş yap