şükela:  tümü | bugün
 • ingilizce nozzle'dan harf tercümesi.
  çıkış ucu, ağızlık gibi anlamlarını vardır. bir akışkanın akış yönünü kontrol etmeye yarayan parçaların genel adıdır. hortumun ucuna takılan ve suyun ne yöne, hangi tazyikle fışkıracağını denetleyeme yarayan edevatlar için oldugu gibi roketlerin yönünü tayin eden aparatlar için de gönül rahatlığı ile kullanılabilir.
 • (bkz: lule) (bkz: nozzle)
 • hortum pipisi. devamlı olarak testlerinin yapılması geren aletlerdir bunlar. çabuk bozulurlar-ki bozulacak bir şey gibi durmuyorlar ama anlamış değilim- adamı sinir eder. sanıldığının aksine ağırdır ve suyun basıcıyla birleşince tutması zordur, bırakması kolaydır.
 • askerde yangın dolaplarının üzerindeki talimatlarda ele alınıp yangın mahalline doğru koşulması emredilen yangın hortumu ucu...
  'nozulu eline al,yangın mahalline doğru koş' şeklinde...
 • torçların ucuna takılan ve kaynak sırasında gazı odaklayan aparat.
 • akışın sadece yönünü değil karakteristiğini de kontrol etmeye yarayan sistemdir. itki sistemlerinde akışın hızlandırılması amacıyla kullanımı yaygındır, motordan daha yüksek hızla çıkan gaz, basıncı ortam basıncının altında düşmediği sürece, daha yüksek itki üretir. nozul (veya lüle) çıkış hızı ses altı olan sistemlerde lüle geometrisi sürekli daralarak akışı hızlandırırken, lüle çıkış hızı ses üstü olan sistemlerde lüle önce daralan sonra genişleyen bir geometri ile akışı hızlandırır. genişleyen daralan lüle geometrilerinde daralmanın bittiği, genişlemenin başladığı yere lüle boğazı denir ve lüle boğazından öncesinde ses altı akış varken lüle boğazından sonrasındaki akış ses üstüdür. ses altı akışlar, akış alanı daraldıkça hızlanır, öte yandan ses üstü akışlar akış alanı arttıkça hızlanır. her iki durumda da akışın statik basıncı ve sıcaklığı düşer. lüle içerisindeki basınç, lülenin çalıştığı ortam basıncının çok altına düşerse (yaklaşık %40 veya daha altı) lüle içerisindeki akış lüle geometrisini takip edemez hale gelir ve lüle işlevini tam olarak yerine getiremez. lülenin en verimli çalıştığı koşul, lüle çıkışındaki akış basıncının ortam basıncına eşit olduğu durumdur ancak bu koşulu elde etmek çok büyük lüle geometrileri gerektirebilir. örneğin uzayda basınç tam anlamıyla sıfırdır ve teorik olarak herhangi bir akışın basıncının sıfıra getirilmesi mümkün değildir.
 • (bkz: nozzle)