*

şükela:  tümü | bugün
  • matematik veya bilgisayarla alakalı olmayıp, felsefi bir tartışma konusudur. araştırmalar sürmektedir.
  • herhangi bir algoritmayla optimal sonucuna ulaşilamayan problemlerdir.
  • bir dilin np hard olabilmesi icin np sinifindaki her dilin o dile polinom zamanda indirgenebilir olmasi gerekir.
  • np complete problemlerin maksimizasyon/optimizasyon versiyonlarının dahil olduğu problem kümesi. en büyük clique, en kısa hamilton yolu* gibi. polinomsal doğrulayıcıları* bilinmemektedir.
  • felsefe np-hard problem sınıfına girer. sürekli sorarak bilinmeyenin en iyisi aranır, ama bilim gibi net bir sonuca ulaşılmaz. dünya üzerinde şimdiye kadar, üzerine kafa yorulan felsefik konuların neredeyse hiçbirinde en iyi sonuca ulaşılmamıştır. herhangi bir filozofun üzerine kafa yorduğu belli bir konuya/probleme farklı zamanlarda başka filozoflar farklı yaklaşımlarla eğilerek çıtayı bulunduğu noktadan yukarıya çıkarmışlardır. aynı problem kümesine farklı yöntemlerle, bazen de melez fikirlerle çözüm aranmıştır. henüz herkesin mutabık olacağı bir düşünce ortaya konmadığından polinom zamanda çözümü zaten mümkün olmamıştır. çünkü fikirler, ideolojiler, vs. bünyesinde sayısız bilinmeyeni barındırır, aynı zamanda boyutu her an değişen bir büyüklüğe sahiptir.
    düşünmeye başlayınca, sormak için ağzınızı açtığınızda, problemin çözümü için en kıymetli makineniz olan beyninizi çalıştırmaya başlamışsınız demektir. optimum sonuca ulaşamasanız da sizin için iyi olana, kabul edilebilire razı olur köşenize çekilirsiniz. benden bu kadar, başkaları da kafa yorsun dersiniz. haklısınız.