şükela:  tümü | bugün
  • insan başka yerleri eleştirirken önce kendine bakmalı. vergi yapılandırması, maaşları ödemekte zorlanıyorum, geç ödeyebiliyorum diye mızmızlanan üzerine kendi uzun tatile çıkan, çocuğunu en pahalı okullara veren samimi olmayan patronu olan şirket. part-time gelen çalışanının öğle yemeği parasını vermeyen, geciktiren çalışanını yüz kere hatırlatmak durumunda bıraktıran işletme.

insanın zor durumu varsa işinin başında durur. burada çalışırken daha önce başka bir ortağı vardı ve işleri o götürüyordu kanısına vardım. çünkü işle alakası olmayan, ofise uğramayan, sadece telefonda arkadaşlarına iş yapıyor gibi gözükmeye çalışan sahibi var. o kadar yöneticiyle çalıştım daha tembelini görmedim. açığı eleman alarak kapatmaya çalışıyorlar. onun elemanını aldım gibi ancak reklam yapma niyeti olan gayretlerde bulunması da cabası. sabah ofise geldiğinizde çalışma masaları üzerinde patronun akşamdan kalma bira şişesiyle de karşılaşabilirsiniz. gerçekten işi firmayı ileri götürme çabası olan yönetim işi de kendi alır parayı da kendi kazanır. müşteriyi arkadaş firma alsın kendim üzerinden komisyon alayım düşüncesinde olup bu tip muhabbetlere girmez.

ayrıldıktan sonra neden ayrıldığımı kimseye söylemedim, iyi niyet gösterdim. ancak elemanlarına ait bilgileri yanlış insanlarla paylaştığını gözlemledim. belki bundan sonra bu ve benzerleri kiminle işbirliği yaptıklarına dikkat ederler. ben yandım başkası yanmasın dileğiyle paylaşmak güzeldir diyorum. allah insanı en çok böyle ortalığı karıştırıp sonra yardım ediyor gibi gözüken melek yüzlü şeytanlardan korusun. kişiler çalışacağı yeri iyi araştırsın sonra başları yanmasın. bir insan önce kendi örnek olur, ondan sonra başkalarını eleştirme hakkını kendinde bulur.