• genç dr arkadaşlar için yazıyorum.

- mümkünse hiçbir zaman yazmayın. çok yan etkisi var ve su gibi yazılıyor.

- ilaç mümessilleri hep yazmanızı isteyecek. hastalara kalp hastalığı, mide yanması, böbrek yetmezliği ve kan hastalığı (beyin-mide kanama öyküsü, faktör eksikliği, lösemi vs) olup olmadığını sorun, birisi bile varsa kesinlikle yazmayın.

- 50 yaş üstüne yazmayın.

- kan sulandırıcı kullanan hastalara yazmayın

neden? trombosit fonksiyonunu bozuyor, kanama olasılığını çok arttırıyor. tek dozu bile aby veya perforasyon yapabiliyor. koroner arter hastalarında mı riski yaratabiliyor. çok sayıda yan etkisi var. bu saydıklarımın çoğu durumunda zaten kullanılması kontraendike.

özel not: bir koroner arter hastasında yine de mutlaka yazmanız gerekiyorsa naproxen türevi yazın, diğer nsaiilere göre daha az koroner sorun yarattığı gösterildi birkaç çalışmada ve bir meta analizde.

özel özel not: iki nsaii asla birlikte kullanılmaz. ama arveles özellikle kullanılmaz.

özel özel özel not: parol/minoset ile birlikte yazabilirsiniz. yazarsınız analjezik etki artar, bu opsiyonu kullanın.
  • bir sabah uyandığımda dayak yemiş rocky balboa gibi yüzümün her yeri şiş uyandım. aradan geçen 2 ay sonra sonunda immünoloji polikliniğine randevu bulabildim.

bu nsaii denen ilaç grubuna alerjim varmış. doktor ölümcül olabilirdi şanslısın dediğinde boş boş baktım suratına.

artık çoğu ağrı kesici yok ve bol bol ağrım var bakalım napıcam.
  • nonsteroidal antiinflamatuvar ilaçlar olarak bilinir, analjezik ve antiinflamatuvar olarak yaygın kullanılan ilaçlardır.
  • bu grup ilaçlar arasında en kuvvetli olanı hangisidir?

zona sebebiyle 3 haftadır arvales kullanıyorum artık günde 4 tablet bile etksini göstermiyor

bilen varsa yeşillendirse ağrılarımdan kurtulsam hayat güzel olsa
  • 4 özel böbrek belirtisi var bu elemanların:

1: akut interstisyel nefrit
    2: hemodinamik nedenli akut böbrek hasarı
    3: papiller nekroz
    4: membranöz nefropati
hesabın var mı? giriş yap