şükela:  tümü | bugün soru sor
 • israil menseli asmis siber teknoloji sirketi. (bkz: pegasus)
 • 2016 yılında pegasus isimli casus malware yazılımını birleşik arap emirlikleri istihbaratına sattıkları ortaya çıkmıştır. veri güvenliği alanında değil tam tersine, verilere ulaşım alanında faaliyet gösteriyorlar. bu yüzden sadece hükümetlere, yasa uygulayıcılara ve hükümetlere ait kurumlara yazılım satıyorlar. nso şirketi casus yazılım ürettiği için doğrudan israil savunma bakanlığı'nın yönetimi ve denetimi altındadır.

  unit 8200'den 3 analist niv carmi, omri lavie ve shalev hulio tarafından 2010 yılında kurulmuştur. şirket herzliya şehrindedir. tüm vakitlerini tek ürünleri olan pegasus yazılımına harcadılar.

  yazılım cep telefonlara bulaşmak için geliştirilmiştir. programı kullanan kişinin aramaları kaydetmesini, cihaz kamerasına ve mikrofonuna uzaktan erişmesini, her türlü mesajlaşma programının metin mesajlarını görmesini, e-postaların ele geçirilmesini, gps koordinatlarını almasını ve hatta kamerayı ve mikrofonu açarak yüz yüze görüşmelerin bile kaydedilmesini sağlar. yazılım, sahibinin bilgisi olmadan herhangi bir mobil cihaza uzaktan yüklenebilir.

  2016 yılında pegasus isimli malware yazılımının kullanıcıları arasında birleşik arap emirlikleri istihbaratının olduğu ortaya çıkmıştır. o dönem bae hükümetine muhalif olan bir insan hakları aktivisti ve emirlik vatandaşı ahmed mansoor'un iphone'nuna ''bae'de mahkumlara yapılan işkencelere dair bilgiler için tıklayın'' şeklinde bir mesaj geliyor. linki tıkladığı anda iş bitecek. ingiltere'de yaşayan mansoor mesajı aldığı gibi ingiliz makamlarına gidiyor ve başlayan soruşturma ile inanılmaz şeyler ortaya çıkıyor. apple bu yazılım için bir güvenlik güncellemesi yayınlamıştır.

  süren davayla ilgili new york times'ın bu hafta ortaya çıkardığı bilgilere göre bae bu yazılımla suudi arabistan ve katar hanedan üyeleri ile lübnan başbakanının iletişimlerini de takip ediyormuş. suudi, katarlı, lübnanlı hedefler mesela ramazan döneminde ''mübarek ramazan geldi. inanılmaz ramazan indirimleri için tıklayın'' şeklinde avlanmış. link tıklandıktan sonra telefonun komple ele geçirildiğinden haberleri bile olmuyormuş. yüzlerce iphone ele geçirilmiş hiç birinin haberi olmamış.

  2014 yılında birleşik arap emirlikleri hükümeti, israilli nso şirketinden bizzat katar emiri şeyh tamim bin hamad al thani'nin kişisel iphone'nuna girmesini istemiş. yine suudi arabistan'ın bir zamanlar taht adayı olan mutaib ıı bin abdullah bin abdulaziz al-saud'un telefonuna girilmesini istemişler.

  katar kraliyet ailesinden toplam 159 kişinin telefonuna sızıp casusluk yapılmış ve yazılı-sesli-görüntülü tüm iletişimleri ele geçirilmiş.

  programın müşterileri arasında meksika ve panama hükümetlerinin ve bu ülkelerdeki önemli kişilerin da olduğu ortaya çıktı. mesela panama'nın eski devlet başkanı ricardo martinelli siyasi rakiplerini dinlemek için bu yazılımı satın almış. meksika'da insan hakları aktivistlerinin telefonlarına sızdırılmış.
 • verint'in yaptığı 1 milyar dolarlık birleşme teklifini reddeden şirket.
 • 1 milyar dolar karşılığında yatırım fonu novalpina capital'e satılan şirket.