şükela:  tümü | bugün soru sor
 • davaya dair tanıl bora, yasemin inceoğlu ve ismail saymaz'ın katıldığı nsu watch'un düzenlediği panelin video kaydını izleyebilirsiniz.
 • 2 buçuk sene 242 dava sonunda örgütün hayatta kalan tek üyesi beate zschäpe konuşacağını açıkladı. 11 kasım 2015 çarşamba günü avukatı sanığın yazdığı bir metini okuyacak. merakla bekliyoruz...
 • almanya'daki turk konsolosu bu davaya gozlemci olarak katilmistir. ben angela merkel'in "siz kimsiniz" diye cemkirdigini hatirlamiyorum.
 • nsu'nun işlediği ilk cinayete kurban giden soydaşımiz enver simsek 9 eylül 2000 yilinda öldürülüyor. çiçek sattığı sırada mola verip arabasında namaz kılıyor, o esnada yüzüne 5, toplamda 8 kurşun sıkılarak şehit ediliyor.

  ardindan sirasiyla 7 yilda 10 cinayet abdurrahim özüdoğru, süleyman taşköprü, habil kılıç, mehmet turgut, ismail yaşar, theodoros boulgarides, mehmet kubaşık, halit yozgat ve son olarak kadin polis michèle kiesewetter

  polis icindeki verfassungsschutz üyeleri enver simsek cinayetinde süpheleri aileye yönlendirip cinayeti örtbas etmeye calisiyor. arabalarina dinleme cihazlari koyuluyor, telefon dinlemeleri vs ile suçu aileye yıkmaya çalışıyorlar. enver şimşek'in alman sevgilisi ve ondan çocukları var diyor polis mesala. ev aramasi yapıp yatak altinda 20 bin mark buluyorlar (!), sonrada çiçek tedarigi için gittiği hollanda'ya aslında uyuşturucu ticareti için gittiğini iddia edip paranında uyuşturucu parası olduğunu iddia ediyorlar.

  sonradan sevgili meselesi yalan çıkıyor, uyusturucu meselesi yalan cikiyor. ama enver şimşek'in karısı depresyona girip kliniğe yatıyor. çiçek işine kardeşi bakıyor vs. o sirada devlet aileye 100.000 dm vergi borcu çıkartıyor. bunda yine verfassungsschutz etkisi var diyorlar.

  yıllar geçiyor, yeni cinayetler işleniyor ama enver şimşek davasi sonuclanmiyor. soruşturma ekibinden bazı aile yanlısı vicdanli polisler emekli ediliyor ama yerlerine kimse gelmiyor 2006 ya kadar. 2006 da gelen bir polis soruşturmada oldukça ilerliyor ama iyi bir pozisyon teklif edilip başka bölüme tayin ediliyor ve o da uzaklasitiriliyor. 7 yılda işlenen 10 cinayetten sonra cinayetler duruyor.

  2011 de polis sonunda katilleri bir banka soygunu yaptiktan sonra yakalıyor. ama verfassungsschutz devreye girip delileri karartmaya calisiyor. karavan icinde kistirildiktan sonra intihar eden(!) 2 erkek (uwe mundlos ve uwe böhnhardt) ve bir de sonradan polise teslim olan kadin beate zschäpe den olusan ekip tam 13 yil yeraltinda kaldiktan sonra yakalanmis oluyor. bu arada islenen diger 9 cinayetde bu hepsi dogu almanyali ekipe yikiliyor, hepsini onlar yapti deniyor.

  beate zschäpe suan tutuklu ama suçlamaları sahsi olarak kabul etmiyor. ben onlarla birlikteydim ama eylemlere katilmadim sadece sevgiliydik diyor. eylemleri bana söylemediler diyor vs. arada bir avukatlarini reddediyor, bazen hakimi reddediyor. bu yüzden dava sürekli uzuyor. polisin 13 yıl yakala-ya-madığı katiller şimdide yargı tarafından bir nevi korunuyor ve asil sorulmasi gereken sorular bir türlü sorulamiyor : bunlar gibi baska ekipler var mi ? verfassungsschutz da bu ekibi koruyan kimler var ?

  bir gazeteci bu cinayetlerin islendigi yerlerin tesadüf olmadigi, bir zamanlar bu sokaklarda öldürülmüs nazi'lerin oldugunu ve bu adamlarin o cinayetlerin intikamini aldiklarini iddia ediyor. henüz kanitlanmis bir sey yok, yakin zamanda da
  olacak gibi görünmüyor.

  verfassungsschutz= bir nevi fbi, alman ic islerine bakan, polisin üzerinde bir kurum.
 • bugün itibariyle münih yüksek eyalet mahkemesi’nde sona eren davadır. nsu terör örgütünün yaşayan son üyesi olduğu iddia edilen beate zschaepe’ye ömür boyu hapis cezası verilmiştir. diğer yargılananlara ise 2-3 yıl ceza verilmiş, bunun üzerine mahkeme salonundaki aşırı sağcılar kararı alkışlamıştır. yeniden tanıma gelecek olursak, almanya’daki aşırı sağcıları sevindiren bir kararla biten dava olmuştur.
 • ilk kurban enver şimşek 'in ailesinin gözüyle baktığımda, 2000-2018 arasında bana yaşatılan herşey için alman yargısından, polisinden, basınından, bürokrasisinden her yerde davacı olurdum. bu tüm kayıplar için geçerli. hem öl, hem metresin ve ondan olan çocukları, uyuşturucu mafyası hikayeleri ile tertemiz adını kirlet. ailen sen mafya içinde misin, yok uyuşturucu işinde misin diye şüpheler içinde kalsın. olmayan suçlardan kendini aklamaya çalış senelerce.