*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • zamanına göre gayet başarılı 6 kişilik yolcu/nakliye/bombardıman uçağı. her türk başarısı gibi yontulmuştur.
 • türkiye'de tasarlanıp üretilen bu uçağın üretimi kesilmemiş olsaydı ve uçak üreten bir ülke olsaydık o uçakların markalarını çok merak ediyor olacaktım. tdk ile yeni sözcükler de elde edebilirdik.

  uçak şudur.
 • test uçuşunu yeterli uçuş deneyimi olmayan baş mühendis selahattin alan yapmıştır. iniş sırasında hayvanların piste girmemesi için kazılan hendeğe düşmesi sonucu selahattin alan hayatını kaybetmiş, thk şartlara uygun değildir belgesi verip bütün siparişleri iptal etmiştir.

  (bkz: nuri demirağ)
 • ilk türk yolcu uçağı. modeli türk mühendisleri tarafından çizilmiş, motorlar hariç tüm aksam türk teknisyen ve işçileri tarafından yapılmıştır. nu.d-38 adıyla anılan ve saatte 325 km sürat yapabilen bu uçak 6 kişilik olup, çift kumandalı, 2200 devirli 2 adet 160 beygir gücünde motorla donatılmıştı.

  boş ağırlığı 1200 kg. dolu ağırlığı ise 1900 kg.dır. tam depo yakıt ile 1000 km. olup 325 km. menzile sahiptir. 3,5 saat havada kalabilmektedir. tavan irtifası 5500 metredir.

  ilk denemeleri pilotlar basri alev ve mehmet altunbay tarafından yapılmış ve devam eden uçuşlarında galip demirağ'da katılarak bu uçakla ankara ve izmir'in yanısıra atina ve selanik'e de gitmiştir.

  deneme uçuşlarından olumlu sonuçlar alınması üzerine 26 mayıs 1944 tarihinde yapılan "nu.d-38" uçağı istanbul-ankara seferine başladı. uçakta 2 pilot, tasviri efkar gazetesi sahibi ziyat ebuzziya , vatan gazetesi muhabiri faruk fenik ve sahibi nuri demirağ vardı. uçağı ankara havaalanına başarı ile indi.

  atölyede yapılan nu.d-38 uçaklarının testlerinde kullanılmak üzere yeşilköy'de, şu anda atatürk hava limanı olarak kullanılan, elmas paşa çiftliği satın alınarak, 1559 dönümlük geniş bir arazi üzerinde, (1000 x 1300) metre ölçülerinde bir uçuş sahası yaptırıldı. bu saha üzerine nuri demirağ gök uçuş okulu, uçak ve tank tamir atölyesi, hangarlar ile deniz tayyareleri için sahilde bir kızak yapıldı.

  almanya'ya sipariş edilen ancak bedeli ödenmesine rağmen savaşın başlamasıyla türkiye'ye gelmeyen hangar türk teknik personelince inşaa edildi. yeşilköy tesisleri 17 ağustos 1941'de törenle hizmete açıldı.