şükela:  tümü | bugün
 • gerçekten kolaylaştırılmış bir hizmet... şaşkınlık verici düzeyde seri ve medeni işliyor. nüfus idaresi kalabalıksa biraz sorun yaşanabiliyor, dar vakitte gitmemek lazım. önce muhtardan kağıt almak gerekiyor, bir de yanınızda resim olması lazım 2 ya da 3 tane (fotokopi resim olmuyor)
 • evlendikten sonra yapılan aktivitelerden bir tanesi..
 • işlem bittiğinde cüzdanı kapıp cebe atmamak gereken işlem. iyice incelenip, damgası-yazısı kontrol edilmelidir. keza gittikçe daha da seri gerçekleşen yenileme olayı beklenmedik sorunlara sebep olabilmektedir.
 • yapilan islem, sinir bozacak kadar kisa ve kolay oldugundan, bos zamanlarda aktivite olarak yapilabilir ozelliktedir. nüfus cüzdaninizi evde mi unuttunuz? yenisini cikarmak icin bir firsatiniz var demektir. gidip yenisini cikarmak, digerini evden almaktan daha kisa surecektir. valla billa.
 • yapılan her türkiye cumhuriyeti devleti vs vatandas karşılaşmasında olduğu gibi sinir bozucudur. sabah "ne olur ne olmaz" diye alınan onyüzmilyon vesikalıkla yola çıkılır, muhtar emmi'ye varılır.

  - nüfus cüzdanı yenileyecektim, buyrun ben doldurdum formları.
  + bir fotoğraf ve nüfus cuzdanınız lütfen. hım hım hım. bilgiler doğru, buyrun muhtar beye imzalatın.

  - muhtar bey, bir imza...
  + tabe... <hırş hırş> <gümp gümp> <zıbammmm> buyrun, borcunuz 2,5 ytl.
  - (ulam bi imza, üç damga...neyse) buyrun (5 ytl uzatılır)
  + bozuk yok mu yiğenim?
  - e bozuk işte.
  + siz bunu bozdurun gelin (bu arada bin damgalı form muhtarın elinden hışımla kapılır)
  - (fgfgffhffj)

  15 dakika dolaşılır, tabi kimse 5 ytl bozmaz. formu elde etmiş olmanın rahatlığıyla küfürler eşliğinde dolmuşa atlanır ver elini çankaya nüfus idaresi. ortam o biçim kalabalıktır. "ülem herkes mi evlendi/doğurdu" diyerekten sıra numarası alınır. bekleme süresi olarak 435 dakika yazmaktadır. tam o sıra göklerden süzülerek inen bir teyze, "al evladım bu numara daha yakın" diye elime bir kağıt parçası tutuşturur. bekleme sürem artık 40 kişi kadardır.

  yaklaşık 45 dakika sonra uzaklardan bir gişe numaramı ünler. gidilir ve evrak namına ne gerekiyorsa verilir, beş dakika sonra kavuşulacak nüfus cuzdanı hayaliyle huzurlu bir gülümse eşliğinde beklemeye başlanır. birazdan memur teyze gelir.

  + (kullanmadığım ilk ismimle seslenerek) bu siz misiniz?
  - (lahavle) evet, buyrun?
  + (ilk ismimle seslenmeye devam ederek) nerede doğdunuz siz?
  - istanbul.
  + eski cüzdanda urfa yazıyor.
  - onu veren nüfus memuru öyle uygun gördü.
  + 15 sene olmuş, niye değiştirmediniz?
  - (doğum yılımı adı soyadı hanesine yazmasınlar diye) eee, o zaman da gittik, urfadan gelen faksa baka baka yazdılar bunu. (kardeşimin adını da götlerinden uydurmuşlardı zati)
  + 15 sene olmuş ama.
  - sonra o zaman ben reşit değildim, annem de çalışıyordu, bık bık bık.
  + 15 sene olmuş..
  - (verecen mi şu cüzdanı) geldim ya işte...
  + zbamm zbamm gümp.
  - 3,5 ytl cüzdan parası.
  + (ulan her şey mi parayla) buyrun (bir önceki 5 ytl uzatılır)
  - bozuk yok muydu...
 • yurtdisinda kafa kagidi yenilemek icin sahsen basvurulmasi gerekiyor. konsolosluk ile ayni sehirde degilseniz isyerinden izin al (bir gunluk maasin gitsin, isten ayrilirken kullanmadigin izin gunlerinin parasini aliyorsun cunku), bir depo benzin git, konsoloslugun oldugu binanin fahis otopark ucretini ode, nufus cuzdani cikartma bedelini ve fedex ile geri gonderme parasini ode, bir depo daha benzin alip evine don. toplami bin dolari bulabilen bir masraf.

  nufus cuzdanini kaybetmisseniz durum cidden vahim. isi gucu en az iki gunlugune birakacaksiniz. los angeles konsoloslugundaki hanimkizimiz nufus cuzdanini kaybedenlere beverly hills polis karakoluna gidip polis raporu getirtmelerini istiyor. once saka yapiyor sandim. ciddi ciddi tarif ediyor, suradan gideceksin diye... urperdim.
 • (bkz: #12417233)
 • beşiktaş nüfus müdürlüğünden 15 dakikada gerçekleştirebildiğiniz eylem. üstelik kütüğüm istanbul değil. kayıp, aşınma vs gibi nedenlerle 4 kez filan yeniledim hepsi en fazla 20 dakika sürdü sürmedi.
 • tanık koruma programı kapsamında cinsiyet değiştirmiş bir insanın maviden pembeye yolculuğudur....
 • zorunlu kalmadıkça vatandaşların yapmadığı eylem. yıllardır kredi dosyası kontrol eden ve üzerinde "bu cüzdan 10 yıl süreyle geçerlidir" yazan eski cüzdanlarla halen karşılaşan biri olarak söylüyorum bunu. evlendiği halde değiştirmeyenler de bir hayli çoğunlukta.