şükela:  tümü | bugün
 • özünde ateist* nüfusta müslüman* olanların çelişkisine son verecek aktivite. biz babadan böyle gördük mantığıyla doldurulan din hanelerinin işlev kazanması açısından iyi olabilir. olmayabilir açık ucunu da karşılaşılabilecek durumlar silsilesi için bırakıyorum. nüfus dairesindeki memurların bakışları mı dersiniz, din hanenizi gören kalıpçı* rüstem'i ya da düz mantık hayriye'yi mi dersiniz hepsi bu açık uçtaki olumsuzlukların içindedir.

  din haneleri, dini: müslüman yazdığı sürece hiç bir işlevi olmayan ancak farklı bir kelime ile karşılaşıldığında işlev kazanan alanlardır indimde. bulunduğunuz yerlere göre ya da karşılaştığınız insanlara göre farklı tepki görmenize sebebiyet verebilir. en kesin tepki: nüfus cüzdanı ile nüfus cüzdanının sahibinin suratı arasında gidip gelen ''ancak!'' bakışıdır.

  bu durumda sürüdeki siyah koyunsanız diğer koyunların kurda dönüşebilmesi ihtimali yüzünden kendi değerlerini göz ardı edecek kimseyi * lanetlemek yanlış olacaktır. başından beri yapılmayan bir uygulama için sonradan diş göstermek işine gelmiyordur belki. bir başka ihtimal de o kişinin din anlayışının kağıt üzerinde olup olmayışının kişi için bir anlam ifade etmiyor oluşudur.
 • dilekçe filan uğraşmak istemeyenler için kimlik yenileyebilirsiniz(5 dk da hallediliyor artık) memurdan din hanesini boş bırakmasını rica edersiniz ve dileğiniz yerine getirilir. hatta kan grubunuzun sorulmayıp da dininizle/dinsizliğinizle ilgilenilmesinin ne büyük saçmalık olduğu üzerine derin bi tartışma ortamı bile yaratabilirsiniz memurlarla..
 • yapmak isteyip de üşendiğim eylem. neden doğar doğmaz basarlar "müslüman, hıristiyan, zartunyatist" filan diye hala çözebilmiş değilim zaten. kişinin dini tamamen kişisel bir mesele olmakla birlikte yeni doğmuş bir bebeğin bir dine mensup olması zaten mümkün değil.
 • dün yaptığım süper olay.

  $imdi öncelikle kayıtlı olduğumuz muhtarlığa gidiyoruz, 2 adet vesikalık resimle birlikte. 8 tane vesikalık resim için 15 lira verdiğimi de dipnot olarak dü$eyim.* çok pahalanmı$ hayat, böyle miydi eskiden? neyse muhtarlığa verilen 2 resimi, muhtar amca* veya sekreteri bilgisayardan çıkarttıkları kağıda tükürük bezleriyle yapı$tırıyorlar. 'yok artık' denmesin, uhu bitmi$. 'ahanda bu kağıdı ilçe kaymakamlığına verecen yiğenim' onayını aldıktan sonra kaymakamlığa doğru yola çıkıyoruz. yoo yoo bir $eyler unuttuk. 3 lira da i$lem ücreti* veriyoruz. heh tamamdır, çık yola.

  dananın kuyruğunun kopacağı, ba$ımıza iki el ate$ edilip* infaz edilme ihtimaliniz olan yere geliyoruz sonunda: kaymakamlık.* nüfus müdürlüğü oklarını takip edip, ilgili yere varıyoruz. sıra numarası alıyoruz, ve 369 nolu sıramızın gelmesini bekliyoruz.* takriben 5-10 dakika bekleme süresinin
  ardından çin-çan, çin çan $eklinde ötüp duran ı$ıklı teknoloji harikasının yönlendirmesiyle veznemsi yere geliyoruz ve olaylar geli$iyor..

  -merhaba, nası yardımcı olabilirim?*
  +*nüfus cüzdanımı yenileyecektim de, tc kimlik no yoktu diğerinde.. *
  -bu zamana kadar niye yenilemedin?
  +*ü$endim.

  **

  +din hanesinin de bo$ bırakılmasını rica ediyorum eğer mümkünse.. *
  -mümkün de, dilekçe yazmanız gerekiyor..
  +hmm nası bi $ey?
  -bilmemne beey, bilmemne beey..* din hanesinin deği$ikliği için dilekçe taslağı verebilir misiniz arkada$a? *

  haklarını yemeyelim, bu konuda kolaylık sağlamı$lar. bilmemne bey, çekmecesinden çıkardığı hazır dilekçeyi verdi elime. bana da; '... olan din hanesinin ... olarak deği$mesini/bo$ bırakılmasını talep ediyorum.' yazan $eyi doldurmak kaldı.

  *

  -askere gitmedin, değil mi?*
  +hayır.
  -$imdi oraya da bilgi gitti, mimlendin..* orada soracaklar: 'neden deği$tirdin?'
  +söylerim ben de.
  -hatta belki askere bile almazlar..
  +ke$ke..
  -yurtdı$ında mı ya$ıyorsun?
  +hayır ama gidebilirim.
  -en güzeli.. * buyur, bilmemne bey'e git kaplasın.
  +sağolun, kolay gelsin.
  -sana da..

  artık; 'sözde değil, özde ateist' olmu$tum. hem müslüman hem ateist olunmuyordu. deği$tim.
 • olayların içine girip taraf olmak yerine, dışardan fikir beyan etmeyi şiar edinmiş biriyim. kendimce bi mutluluk formülü. belki de büyük bi yanlışın içindeyim.

  tamam maruz kaldığımız kaderi değiştirelim. kendimiz olma yolunda benliğimizi ortaya koyalım. hükümranlık objesi olmaktan kurtulalım. adımızı seçmedik, doğum yerimizi, ailemizi... ancak kendimizin tanımını yaparken en üstün referansımız olan inancımızı seçelim. dış etkilerden mümkün olduğunca soyutlanarak.

  bunlar insani istekler, birey inandığı din'e mensup olduğunu her platformda rahatlıkla dile getirebilsin. çekinmeden ben buyum arkadaş diyebilsin. ya boşversene orda ne yazdığı önemli değil'e gelmesin olay. değiştirmek isteyene her türlü kolaylık sağlansın. bırakalım insanlar kendileri olabilsin. boş kalsın o hane. nedir ki?

  işin welcome to the real world tarafı var ancak. birleştirici temel dinamiklerdeki ayrışma, üst kimlik arayıp üniter yapıyı sağlayamayan bu güzel ülkede, çok değil orta yaşların çocukluğu döneminde maraş katliamı gibi, ondan bir nesil önce yine bu ülke vatandaşına, halkına yapılan zulumler gibi ve tarihi sardıkça deştikçe çıkan kırımlar gibi felaketler yaşandı. hala zihiner, kalpler bunu kaldırabilecek genişlikte değil. ne olur ne olmaz.

  bazen orda sadece t.c. vatandaşı yazması yetmeyebiliyordu. yetmeyebilir.
 • bugüne kadar herhangi bir devlet dairesinde yaptırdığım en kolay işlem oldu kendisi. bugünden sonra başıma gelme ihtimali olan sorunları bilmemekle birlikte alakam olmayan bir dinin beni tanıtan başlıca belgeden kalkmasından son derece memnun olduğumu kamuoyuna ilan etmek isterim şahsen. bu süper basit işlemin tarifini de vereyim:

  1- son altı ay içinde çekilmiş 2 adet fotoğraf çantaya konur.
  2- bütün işlemler için 10 lira ayrılır.
  3- muhtara gidilir, nüfus cüzdanı talep belgesi düzenlenir. 4 lira gibi bir ücret ödenir.
  4- bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğüne ulaşılır. (ssk işhanı'ndaki çankaya nüfus müdürlüğü için 7. kata çıkılıp "diğer işlemler"den sıra numarası alınır. kapıdaki görevliden matbu din hanesi değişikliği dilekçesi alınıp doldurulur.) sıra geldiğinde eski nüfus cüzdanınızla birlikte dilekçenizi verirsiniz, görevli beş dakika sonra işlemi tamamlamış olur.
  5- cüzdan yenileme bölümüne ulaşılır (çankaya için 5. kat) sıranız geldiğinde bir fotoğraf, eski nüfus cüzdanınız ve cüzdan bedeli (4 lira 60 kuruş gibi tuhaf bir rakam) verilir. görevlinin babaannenizin adı ne, kardeşinizin kocasının soyadı ne, baldızının göbek adı nedir gibi sorularını yanıtladıktan yine beş dakika sonra yepyeni din hanesi boş nüfus cüzdanınıza kavuşursunuz.
 • türk devletine vatandaşlık bağıyla bağlı olan kişiler icin mumkun olmayan eylemdir.

  din hanesinde yazani sildirebilirsiniz, ama din hanesini sildiremezsiniz.

  nitpicker gibi gorunuyor olabilirim ama degilim, bu noktada onemli bir husus var. nüfus cüzdanındaki din hanesini sildirmek gundeme gelmedikce nüfus cüzdanındaki din hanesinde yazani sildirmek sizi otekile$tirenlerin, "turkiye'nin %99 u musluman, kimliginde yaziyor" cularin ekmegine yag surmektir.

  aralarindaki fark, birinin baskaldiri olmasi, digerinin kendini tatmin olmasidir.
 • olması gereken şey ama başaramaycağınız eylem. ancak içişleri bakanlığı tarafından yapılabilir. ama içini sadece ( - ) veya islam olmayan herhangi bir din ile doldurarark kendinizi tatmin edebilirisniz.

  not: o orgazmı ben de yaşayacağım. hele şu temmuz gelsin de devlet dairesine gidebilecek boşluğum olsun.