*

şükela:  tümü | bugün soru sor
  • gün itibariyle rezaletlerden rezalet beğendiren durumdur.

öncelikle ilgili haber şurada.

2 nisan tarihinden başlamak üzere artık pasaportlar emniyet genel müdürlükleri yerine il/ilçe nüfus müdürlüklerinden verilmeye başlandı.

ama tabii ki gerekli altyapılar oluşturulmadan, personel eğitilmeden ve vatandaş mağdur edilerek!

normalde eşimin randevusu 30 nisan tarihindeydi fakat son gece egm'den gelen bir sms'le randevunun 2 nisan pazartesi gününe ertelendiğini ve nüfus müdürlüğüne gidilmesi gerektiğini öğrendik. neyse dedik ve bugün nüfus müdürlüğüne gittiğimizde tam bir hengameyle karşılaştık. sistemler çalışmıyor, çalışanlar pazar günü bile akşama kadar fazla mesai yapmış olmalarına rağmen hazırlıkları tamamlayamamışlar, kimsenin işi hallolmuyor, hiçbir çözüm sunulmuyor.

ertesi güne randevu da veremiyorlar çünkü halihazırda bütün randevular dolmuş haldeymiş. yeni randevu almak için https://randevu.nvi.gov.tr/ giriyorsunuz fakat o da ne?! burada da randevu sistemi doğru düzgün çalışmıyor. sürekli hata mesajları, çalışmayan altyapı... kaçıncı denemeyi yapmış olmama rağmen hala yeni bir randevu alabilmiş değilim.

bir iş de gerçekten ele yüze bulaşmadan yapılsa, bir kez de mağduriyet oluşturmadan işler yürüse. hadi mağduriyeti oluşturdun, bunu telafi etme yönünde çözüm bulma niyetinde olsan da sinir krizi geçirtmesen be devlet!

bugünlerde pasaport almak durumunda olan ve vakti kısıtlı herkese bol şans ve çelik gibi sinirler dilerim!
  • niye hazır olmayan sistemi millete dayatıyorsunuz? 2 ay sonrasına randevu veriyor ilçe nüfus müdürlükleri. eskiden 1 gün sonraya yer buluyorduk. iyi giden bir hizmeti bozmayı başardınız. tebrikler.
  • başka bir ildeki nüfus müdürlüğünden alınıp alınamadığını merak ettiğim hede. fikri olan yeşillendirebilirse çok makbule geçer.
  • bugün bi girip randevu alayım dedim. 26 nisana verdi amk. rezillik.
  • dün randevulu bir şekilde kadıköy nüfus müdürlüğünde başvurumu yaptım.

randevum sabah olduğu için biraz da erken gittim. "2 gündür sistemler kapalı, ehliyet pasaport girişi yapamıyoruz" dediler ilk önce. daha sonra elimdeki yeşil pasaportu görünce onun zaten orada yapılamadığını ilettiler.

neyse ki bordo pasaport alacaktım, eski pasaportumda vize olduğu için onu yanımda götürmüştüm. ilginç bir şekilde sistem pasaport yenileme yerine yeni pasaport alımına izin veriyormuş. eğitim için gelen polis memurlarından bir tanesi ile işimi hızlıca hallettim. ama işi buraya düşen, acil işi olanlara sabır diliyorum. net bir bugün git yarın gel anlayışı hakim.
  • nüfus müdürlüklerinin erişebildikleri veri tabanlarının daha kapsamlı olmasından dolayı, eski sistemden daha kolay olacak uygulamadır.

fakat; şu anda pasaport işlemlerine tamamen yabancı olan nüfus müdürlüğü personelinin bu yeni görevlerinde seri hale gelmelerinin nereden baksanız 6 ay hatta 1 sene alabilme ihtimalini de göz önünde bulundurmak gerek.
  • (bkz: rezalet)
  • emniyet müdürlüğü tarafından verilmesinden çok daha mantıklı bir hareket ama yeni sistem oturana kadar ki süreç oldukça sancılı ve rezalet başlıları dolu olacaktır diye hissediyorum. yanılmak dileğiyle...
  • yeni kimliği dağıtacak kapasitede olmayan (memurların da kabahati değil, sistem ve bilgisayarları gerçekten çok yavaş) müdürlüğün başına yeni bir iş eklenmesidir. pasaporta ihtiyacı olanlar 3 ay önceden başvursun bence garantilemek için.