şükela:  tümü | bugün
  • "imi istnbl çk klblk trfk çk vr ankr n ki" diyince resmen kafayı yiyordum. neyse bu da istanbullulara kapak olsun.

işte kapak
  • toplu taşıma konseptinin annesi ile her fırsatta ilişkiye giren i.melih'in bize bir hediyesidir.

her akşam tıkanan 3 tane ana yolu olan başkente, buna izin veren bir i. melih'e ve senelerce bu adamın her fırsatta şehir ile ilişkiye girmesine izin veren bizlere selam olsun.
  • sırf tayyip erdoğan 50 60 araçlık konvoyla dolaşıyor. çayyolu, çukurambar civarındaki zengin tiplerin evinde ikişer araba olduğunu da hesaba katarsak, fakir semtlerdeki kirli çıkılar ve şahincilerle beraber hemen hemen her eve bir araba düştüğü için doğal sonuçtur.
  • nedeni devlete ait araçların ve ankara merkezli inşaat şirketlerinin arabalarının 06 plakalı olmasıdır.

bugün türkiye'de inşaat şirketlerinin yarısı ankara merkezlidir.

edit: yaptığım minnacık bir araştırma sonucu belediyeler hariç kamuya ait araç sayısı 126.000 ve bunların yaklaşık %25'i hariç hepsi ankara plakalı. (94.000 civarı araç)
  • maalesef ki toplutaşıma konusunda ne kadar başarısız bir başkent olduğunun yansımasıdır. hala daha dümdüz bir metro hattında 3 kere aktarma yapıyoruz. metrodan inip dümdüz karşıya yürüyüp başka bir metroya biniyoruz.

bunun yanında birbirine yakın herhangi iki semt arasında direk bir ulaşım pek olmuyor. örneğin batıkentten ümitköye gitmek isterseniz ya illaki "merkez" olarak kabul edilen bir yerde aktarma yapmanız lazım.

mesela şaşmaz'a arabanızı tamire bıraktınız. arabanızı bıraktıktan sonra en yakın toplu taşımaya gidebilmeniz için ustanıza sizi bir durağa bırakması için rica etmeniz lazım, arabanızı teslim almaya gelirken de arayıp "abi beni şurdan al" demeniz lazım.

halbuki trafiğe çıktığınızda her yer metro durağı, her yer otobüs, her yer halk otobüsü, her yer dolmuş...
  • 9 sene önce adıyaman #1 imiş, sonradan ne oldu bilemiyorum.
    https://docs.google.com/…s6ep5tpni/edit?usp=sharing
  • bir boğaz trafiğine gir görürüm ben seni, hayatında 2 saat yolda geçti mi merak ediyorum bu başlığı açanın

5 araba arka arkaya görünce trafik var diyor angaralılar

bir seneden fazzla ankara'da yaşadım, 15 yılı da geçti istanbul, o sebeple rahatlıkla ahkam kesebilirim.
  • 6 sene istanbul da yasadim, birgun araba eksikligi hissetmedim. ankara'ya geldim 6. ayda araba sart oldu. cok oyle aksiyonlu bi hayatim yok, takildigim yerler de eve neredeyse yurume mesafesi ama cok ilginc bi toplu tasima sistemi var yani yok. cok defa lan araba olmasa buraya nasil gelirdim dedigim oldu.
  • valla ne olursa olsun. bu memlekette, istanbul trafigi baska birseydir. o kadar baska birseydir ki sehir degistirmeyi dusunursun sirf bu sebepten. nufusa oranla araba sayisi cok olabilir tabi ama merak ediyorum, otobus, minibus, sari dolmus gibi tasitlarda girmis mi bu veriye. zira toplu tasima araclarinin olmadigi bir istanbul trafigi, ornegin okullar kapandiginda kaymak gibi olabiliyor.
  • nüfusla niye orantılıyoruz trafiği anlamadım? yüzölçümü ile orantılımak daha mantıklı olur trafik yoğunluğunu anlamak için.

tanım: yıllarca 12'den sonra toplu taşımanın bittiği şehir için normal bir durum.