şükela:  tümü | bugün
 • 80 milyon varoşun çıkmasındansa 4 milyon medeni insanın çıkması olayıdır.
  kendi içinde bütünlüğü olan, birbirini seven toplumlar başarı sağlar.
  en yakınından nefret edenler de bırak finali, turnuvaya katılamadığına ağlar.
 • hemen "vooaa demek ki bizim ülke çok boktan" demeden önce mantığı tekrar kurmakta fayda var.

  "nüfusumuz çok daha fazla olmasına rağmen iyi bir takım çıkartamıyoruz" diyerek çok ama çok büyük bir düz adam oluyorsunuz şekerler. sokakta "benim iq puanım eeelllliiiiieee" diye bağırmıyorsanız, bu yorumu da yapmayın. veya yapın, bana ne yani. zaten bugün burası o tarz entry'lerle dolacak. aşağı bakın, düz adamları görün.

  çok sayıda insanı eğitmek çok daha zordur, dolayısıyla ufak yerlerde yetenekli insanları bulmak da daha kolay olur, eğitmek de. nüfusun çok oluşu bir toplumu başarılı kılsaydı, peheeey, 300 milyonluk amerika hep yarı finale kalırdı ve finaller her zaman için 1,3 milyarlık çin ve yine 1,3 milyarlık hindistan arasında olurdu.

  ha, nüfusu bizim kadar olan almanya, nüfusu bizim 2,5 katımız olan brezilya nasıl yapıyor? yine eğitimle. zaten okuduğunuz bu entry'nin argümanı "nüfus önemli değildir, eğitim her şeydir" şeklinde. kapiş?
 • buna şaşıran hindistanın çıkamamasına da şaşırdı.
 • futbol başarısı ile ülke nüfusu neden sürekli ilişkilendirilir anlamıyorum. tamam bizim 80 milyon nüfus varda bir tek futbolda mı başarısızız? amk şu ülkede iyi olduğumuz bir şey söyleyin, geçtim sporu sanatı. kafalar boş olduktan sonra bir sik olmaz kimse kusura bakmasın. bu ülkenin vatandaşı mal geldi mal gidiyor.
 • mesele nüfus değil yiğidim, mesele istek. hiçbir konuda adam gibi bir vizyon belirleyemediğimiz için hiçbir konuda başaralı olamıyoruz ne yazık ki. eğitimde, sporda, sanatta, sanayide, teknolojide, hukukda. hangisini sayarsan say. bunun nüfusla alakası yok malesef.
 • nüfusu dört milyon olan ülke diye küçümsemek çok acayip bir kafa. bakın anlatayım, dünyada başarı günümüzde, rafine ve görece küçük insan topluluklarıyla daha kolay elde edilebiliyor genelde. aile planlama ve nüfus kontrolü stratejileri vs. boşuna değil. eski türkiye diye itin götüne sokulan ülkede bunlara kafa yorulurdu hiç olmazsa. gerçi dört milyonluk bir nüfusu (ceee suriyeliler!) ülkesine "din kardeşlerimiz" safsatası altında güle oynaya sınırlarından alan çomaristan'ın vatandaşları, "dört milyonluk ülke mi, o ne be" diye küçümser tabii nolacaktı.

  başka bir şey daha var. spiker anlatırken duydum, davos suker gitmiş hırvatistan futbol federasyonunun başına geçmiş. hırvatistan'ın yeniden yükselişi de kendisinin yönetimi altında oluyor. bizim sukerimiz şükür, hakan şükür yani bildiğiniz üzere fetöcülükten firari. aradaki fark ortada. adamların modric'i, bizim arda'mız vardı. adam messi'den turabi'ye nasıl geldim onu anlatacak yakında adamlığın kitabı adlı güzide eserinde.

  neyse işte, çok da şaapmamak lazım. chomaria burası. aaa dört milyonluk ülkeaeaaaa diye ağlaşmaya devam. bu arada hırvatlar kupaya gidiyeah!
 • 1991 de ulke olmustur.
 • bunun yanında ,nüfusu 7 milyon olan sırbistan ında basketbol u domine ettiğini es geçmeyelim...

  (bkz: ufopilotu) hatırlattığı gibi 2,5 milyon nüfuslu slovenya da basketbol avrupa şampiyonudur...
 • şerefsizim 200bin nüfuslu izmir'in torbalı ilçesi ülke olsa en az çeyrek final oynar dediğimdir.

  yıllık 1 milyar dolar ihracat yapılıyor olm burada. düşünsene eğitimi, yetenekli sporcu bulup yetiştirme gücünü. altınordu tesislerini de topraklarımıza kattık mı tutmayın bizi kupa ası geliyor!

  hırvatlar 4 milyon nüfusla bunu yapıyorsa biz 200 bin nüfusla dünyaya hükmeden yüzüğü mahmut dağının tavında dövdükmüydü aboooovv...

  bırakın arkadaş şu zırvaları...
 • hindistan ve çin örneği verilmiş, bu yanlış.
  türkiye'de gençlerin çok büyük bir bölümü futbol ile yatıp futbol ile kalkıyor, ülkemizde ki amatör kulüpler ve profesyonel kulüplerin sayısını düşünürsek aslında etrafmızda bir sürü futbolcu olduğunu görürüz.

  futbolun içinde, oynayan biri olarak görüşüm türkiye'deki gençlerin futbola yatkınlığı azımsanmayacak derecede iyi, düzgün bir elde işlenirse 10 tane hırvatistan çıkarır ama bilin bakalım ne eksik?

  liyakat!