şükela:  tümü | bugün
  • anlayamadığım insan tipi herif ülke nüfusu arttıkça mutlu oluyor peki ne olacak nüfus artınca ? ona göre diğer ülkeler bizden korkacak savaş çıkarsa kalabalık olmanın avantaj olduğunu düşünüyor ama bilmiyor ki türkiye'nin ithalatçı bir ülke olduğunu ne enerjide ne tarımda ne de sanayide kendi kendine yetemeyen bir ülkeyiz ama hala nüfusu arttırmak için elimizden geleni yapıyoruz ne olacak sonra neyi başaracağız 100 milyon olsak ?
  • türkiye'de nüfus arttı diye seviniyorsa ve bu ülkenin vatandaşı ise bilgisizliğiyle çığır açabilecek bir tiptir. bu ülke vatandaşı değilse ''oh pazarda payım artacak'' diye seviniyor olabilir. toplumun gerçekliklerinden kopuk yaşamanın bu tarz etkileri, cehalet ile bağlantılı olarak vuku bulabiliyor.
  • refah seviyesinin nüfusla ilgisi olmadığını bilen tiptir.
  • endonezya, hindistan, afganistan, pakistan gibi bok, püsür içinde yaşamaya hevesli insandır. işsizlik ve açlık umrunda olmaz. ama en yakın zamanda avrupa'ya kapak atmaya çalışır 5 çocuğuyla falan.
  • malın önde gidenidir. bir şey ne kadar çoğalırsa değeri o kadar azalır.
  • istanbul'da yaşıyorsa, malın en önde gidenidir hatta bayrak taşıyanıdır.
  • ben bunlardan birisiyim.

başlayalım;

1- insanlar korkak. bir yarışta tek başına yarışsa bile kaybedecek adamlar/kadınlar üreten bir yapı oluştu memlekete.

gazoz kapağı kadar bir taşın üstüne çıkan herkes eline bir değnek alıp yaklaşanları kovalıyor gelmeyin burası kalabalık oldu diye.

yok her yere üniversite açılmasın, yok suriyeliler gelmesin, yok istanbula göç dursun... muhafaza etmeye çalıştığınız şey üniversiteler değil, memleket değil, istanbul değil. statünüzü muhafaza etmeye çalışıyorsunuz, statünüzü.

bunu yaklaşanları kovarak değil. onları sisteme eklemleyerek yapabilirsiniz. oturduğunuz koltukta iş yaparak, şehrinizi daha yaşanır kılarak, memlekete fayda sağlayarak yapabilirsiniz. bunu nasıl yapacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. bende bilmiyorum. mesele yok oturur birlikte öğreniriz.

2- insanlar vasıfsız. biliyor iki para edecek bir becerisi yok, genede amcası, dayısı, okuldan eski arkadaşı, ablası ricacı olmuş bir işe koyuvermiş bunu.
    etrafındaki, her rakipten korkuyor. çünkü biliyor ne okuduğu okul peş para eder, ne aldığı diploma peş para eder, ne kültür sandığı değer yargıları onu bir yerlere taşır.

beğenmediği, cahil gördüğü, horladığı adamlarla aynı iş havuzuna düşünce, o elindeki diplomayla, eğitimiyle kültürüyle ya iş bulamıyor ya da bulunca değersiz gördüğü adamın arkasında kalıyor. içten içe biliyor ki aldığı eğitim de, kültür de; aslında cahil, bayağı gördüğü adama fark atmaya yetmemiş. ah şu cahiller bir olmasa...

3- insanlar kendini sevmiyor. kıskanç. kendini değersiz görüyor. kendini beş para etmez bulan adam, komşusunu, iş arkadaşını, şunu bunu hepten kıymetsiz görüyor. gavura bakıyor; alman ne güzel, italyan ne güzel, amerikan ne güzel, isveç ne güzel. kendine bakıyor beğenmiyor. bizim memleket şöyle, böyle.

ne yapalım ölelim mi? italyan, alman 50 sene önce böyle güzel miydi, yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum. benim hatırladığıma göre bizden daha beterlerdi. şimdi güzeller. demek ki kötü işler yapan memleketlerde, doğru işler yapmaya başlayınca dönüp güzel yerler olabiliyor.

4- şimdi cahil filan demişler. bir kaç ülke örneği üzerinde bok püsür yaşam filan denmiş.

insanlar taraf seçiyor. kendisine fayda sağlayacak şeyi değil. mevcut kavga içinde taraflardan birini seçiyor. şimdi okumuş şehirli tayfası olarak bizler, memleketin gidişatından memnun değiliz ya, öbür taraf nufüs artsın deyince basıyoruz feryadı. artmasın diye.

artmasın da niye artmasın? endonezya gibi olurmuşunuz. hindistan gibi olurmuşuz.
    hindistan'a gitse aklı durur. adamların 104 tane uydusu var uzayda. geçen sene türkiyedeki önemli bir sektörün iki büyük firmasını satın aldılar hatta birisi iflas eşiğindeydi sektöre geri kazandırdılar, bir sürü insanın geçim kaynağdı o firma ve o şehrin önemli bir kıymetiydi. beğenmediğimiz hindistan, kendi memleketinde yarattığı iktisadi güçle bize bile faydalı oluyor...

pakistan'a gelince mesele nufüs mu? yoksa başka şeyler mi?
    mesele nufüs ise eğer 193 milyon insan pakistanı tü kaka yapıyorda,
    360 milyon insan nasıl olup da amerikayı nasıl tü kaka yapamıyor.
    bu kafayla amerikanın pakistandan 2 kat fakir olması lazım ama...
    allah işine bak sen.

şu mesela nijeryanın nufus grafiği: link
    şuda nijeryanın gdp grafiği : link

40 senede nufüs 3'e katlanmış, gdp 5'e katlanmış. ben bir sıkıntı görmedim.

5- haklı olduğunuz nokta.

haklısınız 80 milyon insan'a bile yeterli kıymeti, güzel hayatı yaratmayı şuan beceremiyoruz.

evet 80 milyon kişiyken dahi cümle aleme yetecek kadar çok kavgamız, meselemiz var.

ama suçlu nufüs değil. çözümde nüfusun artmaması değil.

çözüm ne? bilmiyorum.