şükela:  tümü | bugün
 • aynı zamanda güney kore'dir. başkenti seul (ing. seoul) 10 milyonluk nüfusuyla, 50 milyonluk güney kore nüfusunun %20'sini (veya beşte birini) barındırır.

  düzeltme: "kuzey kore" diye diye güney kore'yle karıştırır hale gelmişim, çüş bana.
 • olması gerekendir. ülkenin tüm sektörlerinin toplandığı, her iş kolunun ana merkezi o il ise, ülkenin yarısı bile o ilde toplanabilir.

  vakt-i zamanında kanalistanbul projesi için ayrılacak bütçe için bir akpli ile kavga ettiğimde anlamıştım. müstahak arkadaş bu istanbul size. o paraya herhangi bir ili geliştirebilir ve orantılı bir gelişme sağlayabilirdiniz, ülkede bir çivi çakılacaksa önce istanbul. tabi bu akpli arkadaş istanbullu vergi ödüyor tabi ki yatırım oraya yapılacak diye devam etti. bu zihniyet devam ettiği müddetçe bu yığılma ve istanbul çilesi devam edecek, korkum odur ki yakında alayı kanser olacak oradaki insanların.

  bu durumun çözümü iktidar olan partisinin politikalarından geçiyor, chp'nin merkez türkiye projesi gibi projeler gerekiyor. en basitinden 3.köprü yerine o parayla başka iller geliştirilse idi, istanbul trafiği sözde değil gerçek manada %20 rahatlardı.

  velhasılı yazık lan, üzülüyorum onca insana, üç saat beş saat yolda geçiyor diyor insanlar. dönüp kendime bakıyorum yürüyerek 15 dakika, dolmuşla 10 dakika, arabayla 5 dakika evim ile işim arası. üç saatlik mesafemde ise altı farklı şehir var. ne yazık ki istanbul'un büyük çoğunluğu bunu hak ediyor. bok mu var orada diye düşünmüyor değil insan.

  edit: bu arada orada yaşamaya mecbur olanlara lafım yok lakin diğerleri için çözüm basit haritadan bir şehir seçin taşının. bir insanın üç saate yolda geçer mi lan, kafayı mı yediniz mk, yazık lan. ben şu an istanbul'da yaşasam şurada kazandığım paranın iki katını kazanırım, bir çok kez de bu konuyla ilgili teklif geldi hepsinde yok dedim. ekonomi olarak bakarsan dahi başka bir şehirde daha az kazanmak daha mantıklı. misal 1500 tl kiraya ahır gibi evde kalacağınıza, 500 tl'ye bahçeli, müstakil, doğalgazlı gayet ferah, seyrek trafiğin olduğu caddelerden ev tutarsınız mk. istanbul'u çok seviyorsanız dahi atlayın uçağa her ay istanbul'a gidin, iki günde otelde kalın yine ay sonu daha çok paranız olur.
 • yeni köprüler ve yollar yaparak bu oranı en geç 10 yıl içinde % 20'den % 30a çıkartacağız işallah.

  (bkz: durmak yok yola devam)

  tanım: malum partinin iktidarda olmasında, tek başına bu ilin %10 sorumluluğu vardır.

  edit: paylasimciliksizlik uyardı saolsun. hatta aynen şöyle yazdı: "ne % 10'u ulan %40 amk"

  ama iyi oldu uyardığı, oturdum tekrar hesapladım. her 100 malum parti oyunun 20 tanesi bu şehirden oluyor. yine 5 te 1 işte ya :)

  tabi eğer tüm şehirledeki dağılımları normal kabul edersek.

  edit2: hesapladım. son genel seçimlerde türkiye genelinde malum partinin oy sayısı 23.673.541 imiş. istanbul'dan aldığı oy sayısı ise 4.379.223 imiş. buna göre memleketin % 18.5'undan siz sorumlusunuz lan yaşayan ölüler.

  edit3: zaten istanbul'un nüfusu türkiye'nin %18.5 imiş. ulan bu kadar normal dağılması mümkün değil lan seçmenin. hile yoksa topp olayım seçimlerde.

  edit4: büyükşehir belediye başkanınızı da % 47 ile seçmissiniz lan. ne ağlıyorsunuz?
 • tüm yumurtaları aynı sepete doldurup sepetin altı çıktığında tüm yumurtaları kaybetmek için mi yapılıyor acaba?
  edit: bahsi geçen çoğu ülke de durum yaşanabilirlikle ilgilidir. avustralya yaşanabilir daha doğrusu büyük nüfusların yaşayabileceği bölgeler çok az. japonya aşırı dağlık ve ya tarım arazilerine de girecekler ya da nüfus belli şehirlere toplanacak. lakin hiç biri bir şehrin nüfusunu arttırmak için çaba harcamaz. biz de ise ısrarla bir şehrin nüfusunu arttırmak için uğraşırlar.
 • köy enstitüleri kapatılmasıydı; bu kadar göç almazdı. başlığı açıp, bu durumdan şikayet eden kim; tescilli ak troll. köy enstitülerini kapatan kim; adnan menderes!
 • halkının ve idarecilerinin çoğunluğunun eğitimsiz, haysiyetsiz, şerefsiz, cahil, meymenetsiz, görgüsüz, hanzo, zevksiz, mendebur gibi sıfatların en az 5 tanesini aynı anda bünyesinde barındıran kişilerden oluştuğu ülkedir...
 • valla her sabah servis beklerken otobüs durağında gelen dolu otobüse birbirlerini iterek binmeye çalışanları gördükçe üzülüyorum.
  saçı başı ağarmış amcaların teyzelerin sabahın köründe otobüsü yakalamak için koşmak zorunda kaldıklarını gördükçe üzülüyorum.
  uykudan yeni uyanmış çok çok değişken bir eğitim sistemine maruz kalan çocukları gördükçe üzülüyorum.
  yolda biraz gidip trafikte beklerken gördüğüm çeşitli sokak manzaralarına üzülüyorum.
  işte bunlar hep bu başlığın ortaya çıkardığı sorunun sonuçları.

  daha ekstra olarak finans merkezleri istanbul'a taşınacak, şuan inşaat halindeler.
  hayırlısı be gülüm..

  yeterki sen umud kesme gece bile güneş doğar
 • japonya da vardır bu listede,150 milyona yakın nüfusu vardır ve başkenti tokyo'da 30 milyon kusur nüfusa sahiptir.
 • ev fiyatları da, diğer şehirlerdeki muadillerinin 5 katıdır.