• olması gerekendir. ülkenin tüm sektörlerinin toplandığı, her iş kolunun ana merkezi o il ise, ülkenin yarısı bile o ilde toplanabilir.

vakt-i zamanında kanalistanbul projesi için ayrılacak bütçe için bir akpli ile kavga ettiğimde anlamıştım. müstahak arkadaş bu istanbul size. o paraya herhangi bir ili geliştirebilir ve orantılı bir gelişme sağlayabilirdiniz, ülkede bir çivi çakılacaksa önce istanbul. tabi bu akpli arkadaş istanbullu vergi ödüyor tabi ki yatırım oraya yapılacak diye devam etti. bu zihniyet devam ettiği müddetçe bu yığılma ve istanbul çilesi devam edecek, korkum odur ki yakında alayı kanser olacak oradaki insanların.

bu durumun çözümü iktidar olan partisinin politikalarından geçiyor, chp'nin merkez türkiye projesi gibi projeler gerekiyor. en basitinden 3.köprü yerine o parayla başka iller geliştirilse idi, istanbul trafiği sözde değil gerçek manada %20 rahatlardı.

velhasılı yazık lan, üzülüyorum onca insana, üç saat beş saat yolda geçiyor diyor insanlar. dönüp kendime bakıyorum yürüyerek 15 dakika, dolmuşla 10 dakika, arabayla 5 dakika evim ile işim arası. üç saatlik mesafemde ise altı farklı şehir var. ne yazık ki istanbul'un büyük çoğunluğu bunu hak ediyor. bok mu var orada diye düşünmüyor değil insan.

edit: bu arada orada yaşamaya mecbur olanlara lafım yok lakin diğerleri için çözüm basit haritadan bir şehir seçin taşının. bir insanın üç saate yolda geçer mi lan, kafayı mı yediniz mk, yazık lan. ben şu an istanbul'da yaşasam şurada kazandığım paranın iki katını kazanırım, bir çok kez de bu konuyla ilgili teklif geldi hepsinde yok dedim. ekonomi olarak bakarsan dahi başka bir şehirde daha az kazanmak daha mantıklı. misal 1500 tl kiraya ahır gibi evde kalacağınıza, 500 tl'ye bahçeli, müstakil, doğalgazlı gayet ferah, seyrek trafiğin olduğu caddelerden ev tutarsınız mk. istanbul'u çok seviyorsanız dahi atlayın uçağa her ay istanbul'a gidin, iki günde otelde kalın yine ay sonu daha çok paranız olur.
  • aynı zamanda güney kore'dir. başkenti seul (ing. seoul) 10 milyonluk nüfusuyla, 50 milyonluk güney kore nüfusunun %20'sini (veya beşte birini) barındırır.

düzeltme: "kuzey kore" diye diye güney kore'yle karıştırır hale gelmişim, çüş bana.
  • (bkz: singapur)

adamlar komple bir şehirde toplanmış.

(bkz: nereye sıçacaklar)
  • türkiye ---->yüzölçümü: 783.562 kmkare ---nüfusu:78.741.000
    istanbul ---->yüzölçümü:5.343 kmkare ---nüfusu: 15.000.000

türkiye'nin nüfus yoğunluğu istanbul'a uyarlandığında , istanbul nüfusu 537.000 oluyor.

istanbul'un nüfus yoğunluğu , türkiye'ye uyarlandığında , türkiye nüfusu 2.200.000.000 oluyor.

faydalandığım kaynak: vikipedi
    hesaplar:alınteri
  • tüm yumurtaları aynı sepete doldurup sepetin altı çıktığında tüm yumurtaları kaybetmek için mi yapılıyor acaba?
    edit: bahsi geçen çoğu ülke de durum yaşanabilirlikle ilgilidir. avustralya yaşanabilir daha doğrusu büyük nüfusların yaşayabileceği bölgeler çok az. japonya aşırı dağlık ve ya tarım arazilerine de girecekler ya da nüfus belli şehirlere toplanacak. lakin hiç biri bir şehrin nüfusunu arttırmak için çaba harcamaz. biz de ise ısrarla bir şehrin nüfusunu arttırmak için uğraşırlar.
  • burada gelip "daha beter" diye tokyo'yu örnek veren kişi istanbul'da nasıl bi hayat yaşıyor merak içindeyim.

iyi misiniz siz ya? tokyo'da getto diye bi kavram yok her şeyden önce. ulaşım ağını saymıyorum bile.

okumadan, görmeden, bilmeden komik kıyaslamalar:
    (bkz: #52245203)
  • 80 milyonluk almanya degildir. bunun nedeni üretim yerlerinin tek bir yerde toplanmamasi disinda bir de almanlarin kültürleridir. almanlarin sehirde yasamaktan hoslanmamalaridir. aslinda almanlarin köyleri disinda bir yerde yasamaktan pek hoslanmamalaridir. tipik bir alman mezun olduktan sonra köyde yasar. ıse arabayla gidip gelir. sehirde yasayanlar genelde bekarlar ve ögrencilerdir. sehirde yasayan almanlar da her haftasonunu köylerinde gecirir. bu nedenle haftasonlari sehirlerden almanlar gider, yerlerine turistler gelir. new york'ta yasa deseler ben oley derim. tipik bir alman gidip görsem yeter der.
  • japonya'nın nüfusu 127 milyon ve başkenti tokyo'nun nüfusu ise 37 milyondur. yaklaşık yüzde 30'una denk gelmektedir. yani türkiye cumhuriyeti'nden daha beter durumdalardır.

edit: imla
hesabın var mı? giriş yap