şükela:  tümü | bugün
  • hereke ve çevresinin doğal güzelliğini bozan fabrika. ne var ki misyonunda yalnız değildir.
  • arkasındaki dağdan aldığı kayayı kırarak ürettiği çimento ve klinkeri, önündeki kendisine ait limandan dünyaya satan bir şirkettir.
    yakın zamanda üretim kapasitesini iki katına çıkarmış, bir de enerji santrali kurmuştur.
    sahibi kayserilidir.
    çalışanlarına iş güvenliği anlamında hemen hiçbir koruma sağlamayan bu şirkette, kapasite genişletme çalışmaları sırasında saçma sapan iş kazalarından hayatını kaybedenler olmuştur.
  • her çimento fabrikası gibi çevresine toz yağdıran bir fabrikaya sahiptir nuh çimento, yanlız e-5 istanbul izmit karayolunun en yoğun bölgesinin yanından olması sebebi ile bu tozlar bilhassa hafif yağışlı havalarda yolu çok kaygan hale getirir. bu bölgede sık sık kaza olur
  • istanbul izmit karayolunda bir gece vakti yanından geçerken gözlemlenirse eğer loş ışıklarla bezeli fabrikasının pek tekinsiz durduğu ve en karamsarından fütüristik bir film mekanını andırdığı firma.
  • yanından her geçişte elime bin bez alıp tüm duvarlarını, borularını temizleme isteği uyandıran fabrika... o kadar kirli ki her bez darbesinde biraz daha rengi açılır, yapılan temizliği gösterir en azından hmmm...
  • hereke'nin batısında yer alan, türkiye'nin çimento devi. yaklaşık 1500-2000 civarında kişiye ekmek sağlamakta olup bu insanların aileleri ile birlikte bu rakam 10 bin civarına gelmektedir. hereke nüfusunun tahminen yüzde onu buradan geçimini sağlamaktadır. içerisinde 10'a yakın müteahhit firma çalıştırmaktadır ve üç adet devasa döner çimento fırını barındırmaktadır. konumu gereği deniz taşımacılığına da müsait olan fabrikanın bir de iskelesi bulunmaktadır.
  • fabrika binası, kucağına otoyol oturtmuş gibi.
  • bugün gördüm ki balkon gibi yerlere 3-5 çiçek koymuşlar. e koskoca fabrikada t rex zikine konmuş kelebek etkisi yapıyor.
  • inanılmaz büyük bir üretim kompleksine sahip firma.

(bkz: bugün ben bunu gördüm)