şükela:  tümü | bugün
 • bir zihni sinir procesi gibi duran düşünce. ilk bakışta sahi lan desek de acaba onun da dengesi bozulur mu? yoksa bizim yılda çıkacak bir kaç yüz kilo nükleer atığımız ona çerez gibi mi gelir?

  atık bir kaç yüz kilo değilmiş, yılda 2-3000bin ton çıkıyormuş. (metric ton yazıyor, metrik tonun tondan farkı nedir bilmiyorum)

  https://www.seeker.com/…-to-the-sun-1792415142.html
 • ikindi serinliğinde neden olmasın.
 • bu günün nükleer atığı yarının nükleer yakıtı veya teknoloji kaynağı olabilir. az ve değerli radyoaktif madenleri dünyadan çıkarmamakta fayda var. teknoloji gelişir, atık kaynak olur, elimizde dursunlar.

  yanlış hatırlamıyorsam bir üniversite nükleer santral atıklarından yüzlerce yıl enerji verebilen bir batarya gelistiriyordu.
 • güneşe kurşun atmakla başlayan zincirlemenin sonu olur herhalde
 • uzaya gönderilen 1 kg yükün maliyetinin 20000 dolar civarında olduğunu okumuştum.
  http://khosann.com/…il-uzay-asansoru-ile-cikacagiz/
  bu hesapla 1 ton atığı yollama maliyetinin 20 milyon dolar olacağını ön görebiliyoruz.
  1000 mwe gücündeki bir nükleer reaktörden çıkan ortalama yüksek seviyeli atık miktarı yıllık 25-30 ton civarında olup, hacmi 2,5-3 metreküp kadarmış.
  http://cevreonline.com/…erji-ve-radyoaktif-atiklar/
  bu durumda tek bir nükleer tesisin yıllık yüksek radyoaktif seviyeli atığını uzaya göndermenin maliyetinin yaklaşık 600 milyon dolar olduğunu hesaplayabiliyoruz.
  unutmamalıyız ki bu nükleer tesislerden dünya üzerinde 450den fazla var...
  http://www.sozcu.com.tr/…ukleer-santral-var-397919/
  bu şartlar altında bu atıklardan kurtulma bedeli çok yüksek kalmaktadır. tabi o atıkları taşıyan roketin patlaması veya bir yerleşim merkezine düşmesi gibi tehlikelerden bahsetmiyoruz bile.
  özetle uzaya daha ucuza bir şeyler yollama teknolojileri bulunmadıkça bu çözüm hayal gibi...