şükela:  tümü | bugün
  • turkiye'de en eskisi itu'dekidir, enstitudur yuksek lisans ve doktora derecesi verir. mezunlari nukleer muhendis unvani alir.
  • hacettepe'de bir bölüm. bir zamanlar çok harika bir bölümdü. ama artık ne işe yaradığını ben bile anlayamıyorum.
  • ilk gününde bölüm başkanının "bölümü bitirmek istiyorsanız, günler keşke 25 saat olsa da o bir saatte de ders çalışsam diyeceksiniz" dediği bölümdür. ilk başta bu sözü şaka sandığım ama sonra gerçek olduğunu anladığım biricik bölümüm.
  • enerji ve tabii kaynaklar bakanlığı açıklamış olduğu, türkiye'nin enerji stratejilerinden biri olan "2015 yılına kadar nükleer enerjiye geçiş" gözönüne alınırsa, çok yakın gelecekte mezunlarının türkiye içinde de aranan insanlar olması muhtemel bölümdür.
  • birçok avrupa ülkesinde düşüşe geçen nükleer enerji trendi ve fukuşima'dan sonra türkiye'de kariyer yapmak için bilinçli seçilmeye ve tercih edilmeye devam edilen bir mühendislik olup olmadığı merak uyandırıyor...doluyor mu olm o kontenjanlar? takip edip öğrenmek lazım...
  • istediğim bir bölümdü yani çocukluktan beri . bu tip ilginç meslekleri hep istemişimdi (bkz: moleküler biyoloji ve genetik) , (bkz: malzeme bilimi ve mühendisliği) , (bkz: uçak mühendisliği)
    vs küçüklükten beri hayalini kurardım. bu bölümler ayrıca ülkemizde her zaman geleceğin mesleği olarak gösterilir ama o gelecek hiç gelmez.ama bilim adamı olmak hedefimdi neden bir (bkz: oktay sinanoğlu) olmayaydım?

ama olmadı sözlük bu sınava üçüncü girişim bakalım inşallah gelir bu sene bu bölüm . ama buradaki yorumları okuduktan sonrada tırsmadım değil o ayrı hayırlısı bakalım.
  • dünya'da ve türkiye'de hızla yükselmekte olan bir meslek olup özellikle türkiye'deki geleceği çok parlaktır. iptidai çevre örgütlerinin söylemlerine itibar edilmemelidir. akkuyu'da inşa edilmekte olan santralin 6 milyar dolarlık kısmı sözleşme yerli şirketlerden alınacak. diğer santrallerde yerlilik payı daha da yükseleceği için onlarca milyar dolarlık bir iş hacmi oluşacak. nükleer enerji santraline uygun standartlarda malzeme üretmek isteyen şirketlerin ise nükleer enerji mühendislerine başvurmaktan başka çaresi yok.
  • aşık olduğum bir dal.
    deneyleri milyarlara patlayan, türkiye'de ve dünya'da sadece sözel anlatılıp, sonra işin başına geçirilen insanların bölümüdür.
  • bilim dediğimiz şey oturup öğrenilir ya, bu oturunca öğrenilmiyor. o kadar fazla formül, o kadar fazla terim var ki...
    belli yerden sonra cidden yukarıdan dumanlar çıkıyor.

bu bölümü okumak gibi bir amacım yok. ama meraktır, bilimdir; teknolojidir diye indirdim pdf'leri, güzel güzel bakıyorum. karşımıza bir mühendis çıkarsa, "ya kardeşim, bu atomu nasıl parcalıyonuz, sonra götümüze girmesinler?" dememek için okuyorum.
    nükleer dediğimiz şey, tıbın bile içine nüfuz etmiş bir şey. ve atomun quantumdan sonra, en ufak parçalarıyla uğraşan bilim.
    enerjisi fevkâlâde. incelikleri, hesaplamaları, güvenliği ince elenen sık dokunan bir meslek.

ha bir okuma amacım daha var. türkiye nükleer'e girmek istiyor. hiçbir şey bilmeden yorum yapmak hoşuma gitmiyor. okuduğum kitaplarda, kaynar suyla çalışan, zartla çalışan, tekniği farklı farklı olan reaktörler var.
    bunların çalışma prensiplerini, tehlikesini, enerjisini, tarihini, gelişimini ve batışını öğrenmek istiyorum.

meselâ okuduğum yazılarda, yapılacak santrallerin artık modellerinin geçtiği, daha iyilerinin dünya üzerinde olduğu, gelişmiş güvenlik standartlarını karşılamadıkları söylenmişti. bunun için gazetelerin medya toplayıcı yazılarını okumak istemiyorum.

tabii bunları yaparken de, bir mühendis babında okumuyorum. öğrenmek ve fikir sahibi olmak babında.
    türkiye vatandaşının şöyle 3-5 makaleye ihtiyacı var bu konuda. yeşilcilerin ve nükleercilerin hiçbir şey bildikleri yok. bildikleri tek şey var, atomlar bir reaktorun içinde parçalanıyor, ısı üretilip buhar oluşturuluyor.

tarih öyle demiyor ama.

bu arada koskoca google'da iki tane nükleer türkçe not var ya la, öldüğümüzün kanıtı olmalı bu sayı.

ara: nuclear reactor, nuclear physics

daha cok teknik ingilizcesi olana hitap ediyorlar.